Poznaliśmy zwycięzców Pucharu Świata w BMX-ie

W Abbotsford odbyły się ostatnie tegoroczne zawody Pucharu Świata UCI BMX Supercross. Kanadyjskie zawody wygrali Twan van Gendt i Laura Smulders, zaś w klasyfikacji generalnej tryumfowali Sam Willoughby i Caroline Buchanan.

Mężczyźni 

Zawody tradycyjnie rozpoczęły się od czasówek, które nie tylko decydowały o rozstawieniach, ale także, za które można było zgarnąć maksymalnie 50 punktów do rankingu. Na starcie zabrakło między innymi mistrza olimpijskiego, Łotysza Marisa Stromergsa, czy brązowego medalistę tych zawodów – Kolumbijczyka Carlosa Oquendo Zabali. „Time trial” w rywalizacji mężczyzn wygrał Australijczyk Sam Willoughby z czasem 30,373 s. Następnie zawodnicy startowali w kwalifikacjach. Kolarze zgodnie z wynikami osiągniętymi w próbach czasowych, zostali podzieleni na 8 grup sześcioosobowych. Świetnie radzili sobie: wspomniany już Willoughby oraz Conner Fields, Corben Sharrah, Tory Nyhaug, Renato Rezende, Twan van Gendt, Anthony Dean i Briam Kirkham. Wszyscy, oprócz tego ostatniego wygrali wszystkie trzy wyścigi w tej rundzie (Kirkham wygrał dwa, a raz był drugi). Do ćwierćfinałów awansowało czterech najlepszych z każdej grupy i od tego momentu tylko jeden wyścig decydował o przejściu dalej. Ci, którzy okazali się najlepsi w kwalifikacjach nie mieli problemu z wywalczeniem awansu do półfinału. Jedynie Renato Rezende odpadł z rywalizacji. Pierwszy wyścig 1/2 finału zakończył się zwycięstwem Connera Fieldsa, przed Samem Willoughbym. Zaś drugi – zwycięstwem Twana van Gendta, przed Torym Nyhaugiem. Wyścig finałowy rozpoczął się dramatycznie, bowiem tuż przed pierwszym zakrętem miała miejsce kraksa, w której uczestniczyło aż pięciu zawodników. Najlepiej wykorzystał to Twan van Gendt, który jako pierwszy przekroczył linię mety. Dla Holendra jest to pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi. Drugi na mecie był Sam Willoughby, a trzeci Brian Kirkham.

W klasyfikacji końcowej tryumfował Willoughby, który o dziwo, nie wygrał żadnych z czterech tegorocznych zawodów. W każdych zajmował drugie miejsce. Łącznie zgromadził na swoim koncie 743 punkty i o 21 wyprzedził drugiego Connera Fieldsa, któremu nie udało się obronić pierwszego miejsca. Dla Willoughby’ego to drugie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Supercrossu. Poprzednio zwyciężył w 2009 roku. Jednak ten sezon jest dla niego jeszcze bardziej udany, ponieważ  w tym roku, Australijczyk został mistrzem świata i wicemistrzem olimpijskim. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Twan van Gendt z 512 oczkami na koncie.


Kobiety

W zawodach pań wzięło udział zdecydowanie mniej zawodniczek, bo tylko 16. Zabrakło dwóch najlepszych olimpijek, czyli Kolumbijki Mariany Pajon i Nowozelandki Sary Walker. Obie tylko raz w tym roku startowały w zawodach tej rangi. Czasówkę wygrała Caroline Buchanan z Australii, przed Felicią Stancil z USA i Laurą Smulders z Holandii. Podobnie jak w rywalizacji męskiej, kolejną rundą zawodów były kwalifikacje. Jednak u pań były tylko dwie, ośmioosobowe grupy. Niespodzianką było odpadnięcie Francuzki Magalie Pottier, która w pierwszym wyścigu kwalifikacji, zaliczyła upadek i nie wzięła udziału w kolejnych startach. Reszta faworytek nie miała problemów z wywalczeniem awansu do finałowego wyścigu. Tam wielką niespodziankę mogła sprawić, zaledwie 17-letnia, Felicia Stancil, która przez długi czas jechała na pierwszej pozycji. Jednak młoda zawodniczka nie wytrzymała presji i popełniła błąd, który kosztował upadkiem i zajęciem przedostatniego miejsca w wyścigu. Zawody wygrała Laura Smulders, przed Kirsten Dellar (Australia) i Abbie Taylor (Wielka Brytania).

W klasyfikacji końcowej zwycięski tytuł wywalczyła Caroline Buchanan, która w każdym z czterech startów zajmowała miejsce na podium. Raz nawet w zawodach w Randaberg Australijka wygrała. Dzięki udanym startom udało się jej wywalczyć 780 punktów Drugie miejsce zajęła, dopiero piętnasta w Abbotsford, Magalie Potter (587 pkt). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło, nieobecnej na finałowych zawodach, Amerykance Alise Post (524 pkt).


Wyniki mężczyzn oraz klasyfikacja generalna

Wyniki kobiet oraz klasyfikacja generalna

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password