Poznaliśmy zwycięzców Pucharu Świata w BMX-ie

W Abbotsford odbyły się ostatnie tegoroczne zawody Pucharu Świata UCI BMX Supercross. Kanadyjskie zawody wygrali Twan van Gendt i Laura Smulders, zaś w klasyfikacji generalnej tryumfowali Sam Willoughby i Caroline Buchanan.

Mężczyźni

Zawody tradycyjnie rozpoczęły się od czasówek, które nie tylko decydowały o rozstawieniach, ale także, za które można było zgarnąć maksymalnie 50 punktów do rankingu. Na starcie zabrakło między innymi mistrza olimpijskiego, Łotysza Marisa Stromergsa, czy brązowego medalistę tych zawodów – Kolumbijczyka Carlosa Oquendo Zabali. „Time trial” w rywalizacji mężczyzn wygrał Australijczyk Sam Willoughby z czasem 30,373 s. Następnie zawodnicy startowali w kwalifikacjach. Kolarze zgodnie z wynikami osiągniętymi w próbach czasowych, zostali podzieleni na 8 grup sześcioosobowych. Świetnie radzili sobie: wspomniany już Willoughby oraz Conner Fields, Corben Sharrah, Tory Nyhaug, Renato Rezende, Twan van Gendt, Anthony Dean i Briam Kirkham. Wszyscy, oprócz tego ostatniego wygrali wszystkie trzy wyścigi w tej rundzie (Kirkham wygrał dwa, a raz był drugi). Do ćwierćfinałów awansowało czterech najlepszych z każdej grupy i od tego momentu tylko jeden wyścig decydował o przejściu dalej. Ci, którzy okazali się najlepsi w kwalifikacjach nie mieli problemu z wywalczeniem awansu do półfinału. Jedynie Renato Rezende odpadł z rywalizacji. Pierwszy wyścig 1/2 finału zakończył się zwycięstwem Connera Fieldsa, przed Samem Willoughbym. Zaś drugi – zwycięstwem Twana van Gendta, przed Torym Nyhaugiem. Wyścig finałowy rozpoczął się dramatycznie, bowiem tuż przed pierwszym zakrętem miała miejsce kraksa, w której uczestniczyło aż pięciu zawodników. Najlepiej wykorzystał to Twan van Gendt, który jako pierwszy przekroczył linię mety. Dla Holendra jest to pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi. Drugi na mecie był Sam Willoughby, a trzeci Brian Kirkham.

W klasyfikacji końcowej tryumfował Willoughby, który o dziwo, nie wygrał żadnych z czterech tegorocznych zawodów. W każdych zajmował drugie miejsce. Łącznie zgromadził na swoim koncie 743 punkty i o 21 wyprzedził drugiego Connera Fieldsa, któremu nie udało się obronić pierwszego miejsca. Dla Willoughby’ego to drugie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Supercrossu. Poprzednio zwyciężył w 2009 roku. Jednak ten sezon jest dla niego jeszcze bardziej udany, ponieważ  w tym roku, Australijczyk został mistrzem świata i wicemistrzem olimpijskim. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Twan van Gendt z 512 oczkami na koncie.

Kobiety

W zawodach pań wzięło udział zdecydowanie mniej zawodniczek, bo tylko 16. Zabrakło dwóch najlepszych olimpijek, czyli Kolumbijki Mariany Pajon i Nowozelandki Sary Walker. Obie tylko raz w tym roku startowały w zawodach tej rangi. Czasówkę wygrała Caroline Buchanan z Australii, przed Felicią Stancil z USA i Laurą Smulders z Holandii. Podobnie jak w rywalizacji męskiej, kolejną rundą zawodów były kwalifikacje. Jednak u pań były tylko dwie, ośmioosobowe grupy. Niespodzianką było odpadnięcie Francuzki Magalie Pottier, która w pierwszym wyścigu kwalifikacji, zaliczyła upadek i nie wzięła udziału w kolejnych startach. Reszta faworytek nie miała problemów z wywalczeniem awansu do finałowego wyścigu. Tam wielką niespodziankę mogła sprawić, zaledwie 17-letnia, Felicia Stancil, która przez długi czas jechała na pierwszej pozycji. Jednak młoda zawodniczka nie wytrzymała presji i popełniła błąd, który kosztował upadkiem i zajęciem przedostatniego miejsca w wyścigu. Zawody wygrała Laura Smulders, przed Kirsten Dellar (Australia) i Abbie Taylor (Wielka Brytania).

W klasyfikacji końcowej zwycięski tytuł wywalczyła Caroline Buchanan, która w każdym z czterech startów zajmowała miejsce na podium. Raz nawet w zawodach w Randaberg Australijka wygrała. Dzięki udanym startom udało się jej wywalczyć 780 punktów Drugie miejsce zajęła, dopiero piętnasta w Abbotsford, Magalie Potter (587 pkt). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło, nieobecnej na finałowych zawodach, Amerykance Alise Post (524 pkt).