Przygotowania do ZIO w Pjongchang w cieniu skandalu

Rok przed igrzyskami w Pjongczang południowokoreńska minister sportu Cho Yoon-sun zrezygnowała ze stanowiska po tym, jak została aresztowana pod zarzutem nadużycia władzy.

Uroczyste rozpoczęcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim Pjongczang zaplanowano na 9 lutego przyszłego roku. Choć do imprezy pozostał tylko nieco ponad rok, pełniąca funkcję ministra kultury, sportu i turystyki Cho Yoon-sun została zmuszona do złożenia rezygnacji po tym, jak na jaw wyszły jej działania związane z utworzeniem „czarnej listy” artystów krytykujących urzędującą prezydent kraju.

Choć zarzucany pani mister czyn nie jest związany bezpośrednio ze sportową częścią kierowanego przez nią resortu, z pewnością jej odejście nie ułatwi koordynacji działań związanych z organizacją nadchodzących Igrzysk Olimpijskich. Dochodzeniem w tej sprawie objęta została także firma Samsung, główny sponsor Igrzysk.

Szefem komitetu organizacyjnego zimowych igrzysk olimpijskich, Lee Hee-beom, przyznał, że niestabilna sytuacja polityczna w Korei Południowej (afery związany z nepotyzmem pojawiły się w wielu resortach) ma negatywny wpływ na pozyskiwanie sponsorów i pozytywną promocję nadchodzącego wydarzenia. Zapewnił jednak, że same Igrzyska będą czyste i wolne od korupcji.

Rzecznik prasowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wyraził nadzieję, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na przygotowania do imprezy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password