PŚ w pięcioboju nowoczesnym: Przeciętny występ Polek

Przeciętnie zaprezentowały się Polki w zawodach Pucharu Świata w Charlotte. Sylwia Gawlikowska zajęła 13. miejsce, 16. była Katarzyna Wójcik, a na 27. lokacie uplasowała się Joanna Gomolińska. Zwycięstwo, zgodnie z oczekiwaniami, przypadło w udziale Lenie Schoeneborn.

W szermierce najlepiej z naszych reprezentantek poradziła sobie Gawlikowska, która wygrywając 19 walk zajmowała po tej konkurencji 11. miejsce z wynikiem 856pkt. Katarzyna Wójcik wygrała tylko dwa pojedynki mniej i była 16. (808pkt.), natomiast Joanna Gomolińska pokonała zaledwie 11 przeciwniczek i zajmowała odległą 32. lokatę. Tylko dwóm zawodniczkom udało się przekroczyć barierę 1000pkt. w tej konkurencji – były to Schoeneborn i Mhairi Spence z Wielkiej Brytanii.

W pływaniu czwarty czas (2:13.66) uzyskała Joanna Gomolińska, co pozwoliło jej przesunąć się na 29. miejsce. Z kolei na szóstą lokatę awansowała Sylwia Gawlikowska, która przepłynęła 200m stylem dowolnym w czasie 2:17.99. Słabiej spisała się Katarzyna Wójcik, która spadła na 22. miejsce po uzyskaniu czasu 2:22.55. Ta konkurencja nie doprowadziła do zmian w czołówce – na prowadzeniu utrzymała się Schoeneborn przed Spence.

Podczas jazdy konnej świetnie spisała się Katarzyna Wójcik, która przejechała trasę bez zrzutki zakończyła tę konkurencję z wynikiem 1200pkt., co dało jej awans na 13. miejsce. Pozostałe Polki spisały się znacznie słabiej – Sylwia Gawlikowska uzyskała 1116pkt. (spadek na 12. miejsce), a Joanna Gomolińska tylko 1064pkt. (awans na 28. miejsce). Pomimo dwóch zrzutek na prowadzenie wyszła Spence, która uzyskała przed kombinacją nikłą przewagę 2s nad Leną Schoeneborn. Straty natomiast zanotowała trzecia do tej pory Elodie Clouvel z Francji, której koń odmówił posłuszeństwa i w efekcie szósta zawodniczka mistrzostw świata zdobyła zaledwie 808pkt. i spadła z podium na 23. lokatę.

W kombinacji Polki nie wyróżniły się szczególnie. Jedynie Sylwia Gawlikowska pokonała barierę 12 minut (11:58.83) i ostatecznie przybiegła na metę 13. Katarzyna Wójcik uzyskała czas o niecałe 5s słabszy i zakończyła zawody na 16. pozycji. Z kolei Joanna Gomolińska przybiegła jako 27. na metę z czasem 12:05.10. Zacięta była walka o zwycięstwo pomiędzy Schoeneborn a Spence, jednak Brytyjka opadła z sił na ostatnim kilometrze biegu, co dało pierwszy w tym sezonie triumf Mistrzyni Olimpijskiej z Pekinu. Niesamowity wyczyn udało się osiągnąć trzeciej na mecie Białorusince Anastasiyi Prokopenko, która startowała do biegu dopiero 18. ze stratą minuty i 12 sekund do Spence.

W niedzielę na starcie staną panowie, a wśród nich polski „rodzynek” – Szymon Staśkiewicz.