Radosław Stańczuk z nagrodą fair play

szermierka na wózkachPolski szermierz na wózku, Radosław Stańczuk został uhonorowany przez Międzynarodowy Komitet Fair Play nagrodą im. Juana Palaua. Polak podczas rozgrywanych w zeszłym roku w Londynie Igrzysk Paraolimpijskich pożyczył swój wózek będącemu w potrzebie reprezentantowi Malezji. 

Podczas turnieju szablowego reprezentujący Malezję Abdul Rahman Razali na tyle poważnie uszkodził swój wózek podczas jednej z walk, że nie był w stanie kontynuować zmagań. Będącemu w potrzebie Malezyjczykowi, który nie posiadał odpowiedniego zaplecza technicznego, przyszedł z pomocą Radosław Stańczuk. Polak zaproponował Razaliemu swój wózek. Początkowo swój sprzeciw wyraziła komisja sędziowska. Wszystko przez to, iż na wózku widniały polskie oznakowania. Udało się je jednak przykryć flagami Malezji, dzięki czemu Adbul Rahman Razali mógł dalej walczyć w turnieju. Zawodnik z Azji nie zdołał jednak wygrać w zawodach żadnej walki, zaś Polak zakończył rywalizację na czwartym miejscu. Sam zawodnik bardziej ceni sobie jednak nagrodę im. Juana Palaua, niż medal paraolimpijski:

– To jest tak: puchar zwycięstwa można zdobyć zawsze – za jedna wygraną, kolejną i tak dalej. Na medalu nie jest napisane, kto go zdobył. Na dobrą sprawę każdy puchar można pożyczyć i potem mówić: „To ja go zdobyłem”. A tu, na tej nagrodzie, widnieje moje nazwisko. Do końca życia będzie to moja nagroda i będę traktował ją bardzo szczególnie.

Nagrodę w imieniu Radosława Stańczuka odebrał z rąk wdowy po Juanie Palau – Mercedes Soleti nowo wybrany prezes szermierki na wózkach, Jakub Nowicki.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password