Raport z Baku – 17.06

W środę w stolicy Azerbejdżanu rywalizowano również w konkurencjach bez udziału Polaków. O tym w naszym codziennym raporcie z Igrzysk Europejskich Baku 2015.

Gimnastyka artystyczna

Dziś w Baku rywalizację o medale rozpoczęły gimnastyczki artystyczne. Pierwszą rozgrywaną na Igrzyskach Europejskich konkurencją był wielobój w układach zbiorowych. Zawodniczki z 13 państw prezentowały układy z pięcioma wstążkami oraz z dwoma obręczami i trzema parami maczug. Na półmetku wieloboju zdecydowaną przewagę miały Rosjanki, które wykonały perfekcyjny układ ze wstążkami. Druga prezentacja zawodniczek z Rosji nie była już tak udana i niewiele brakowało, a faworytki nie zdobyłyby złotych medali. Ostatecznie Rosjanki wygrały z łączną notą 35.300 pkt., zaledwie o 0.250 pkt. lepszą niż reprezentacja Izraela. Na najniższym stopniu podium stanęły Białorusinki (34.850).

Zmagania w wieloboju były także kwalifikacjami do finałów z poszczególnymi przyborami. Awans do finałów wywalczyło po sześć najlepszych ekip z każdego układu. W ćwiczeniach finałowych ze wstążkami zobaczymy zatem Rosjanki, Hiszpanki, Izraelki, Ukrainki, Włoszki i Niemki. W finale z obręczami i maczugami zaprezentują się natomiast reprezentacje z Białorusi, Izraeala, Bułgarii, Rosji, Ukrainy i Włoch.

Piłka wodna

W turnieju panów rozegrane zostały ćwierćfinały. W nich Hiszpanie pokonali Rosjan 14:9, Grecy po serii rzutów karnych wygrali z Węgrami 15:13, Chorwaci zwyciężyli 18:12 z Niemcami, a Serbowie triumfowali z Włochami 8:7. W półfinałach Hiszpanie zmierzą się z Chorwatami, a Grecy z Serbami, przegrani ćwierćfinałów zagrają natomiast o miejsca 5-8. W spotkaniach o miejsca 9-12 wygrali Czarnogórcy (9:8 ze Słowakami) oraz Francuzi (7:5 z Rumunami). Trzynaste miejsce w turnieju zajęli Turcy (11:6 z Azerami), a piętnaste Ukraińcy (13:8 z Malty).

Wśród pań rozegrane zostały baraże o półfinały. Włoszki pokonały 18:12 z Holenderkami i zmierzą się z Rosjankami, a Hiszpanki wygrały 8:5 z Węgierkami i zagrają z Greczynkami. Holenderki i Węgierki staną natomiast naprzeciw siebie w spotkaniu o piąte miejsce. W meczach o miejsca 7-12 Serbki zwyciężyły 11:3 z Brytyjkami, a Francuzki po rzutach karnych pokonały 11:9 z Izraelkami. Zespół z Bałkanów zmierzy się w następnym meczu ze Słowaczkami, Trójkolorowe natomiast zagrają z Niemkami, a Brytyjki i Izraelki powalczą o miejsce jedenaste.

Siatkówka

W polskiej grupie obyło się bez niespodzianek. Rozpędzone Azerki, niesione dopingiem miejscowej publiczności, odniosły trzecie zwycięstwo w turnieju. Tym razem w pokonanym polu zostawiły Włoszki, które w Baku grają rezerwami. Gospodynie wygrały w czterech setach i z kompletem punktów prowadzą w tabeli. Najmniejszych szans w starciu z drużyną turecką nie miały dziś Belgijki, które w żadnej z trzech partii nie zdołały ugrać choćby 20 punktów. Brązowe medalistki ostatnich ME prezentują się katastrofalnie – do tej pory wygrały jedynie z Rumunią i grozi im odpadnięcie z turnieju już po fazie grupowej.

W grupie B status niepokonanych utrzymują Serbki, które bez większych problemów rozprawiły się z Bułgarkami. W trzysteowym pojedynku zacięta była jedynie pierwsza partia, wygrana przez podopieczne Zorana Terzica na przewagi. Emocji zabrakło także w spotkaniu Niemek z Holenderkami. „Pomarańczowe” próbowały nawiązać walkę, ale siatkarki zza naszej zachodniej granicy nie pozwoliły im ugrać ani jednego seta. Mimo porażki Holandia utrzymała drugie miejsce w tabeli, bezpośrednio przed Niemkami. W pojedynku dwóch najsłabszych drużyn kadra B Rosji pokonała Chorwację w trzech setach, notując tym samym pierwszy triumf w turnieju.

Grupa A

Włochy – Azerbejdżan 1:3 (22:25, 20:25, 25:22, 22:25)
Belgia – Turcja 0:3 (16:25, 15:25, 18:25)

Tabela:
1. Azerbejdżan 9 pkt.
2. Turcja 7 pt.
3. Polska 5 pkt.
4. Włochy 3 pkt.
5. Belgia 3 pkt.
6. Rumunia 0 pkt.

Grupa B

Holandia – Niemcy 0:3 (13:25, 23:25, 22:25)
Serbia – Bułgaria 3:0 (27:25, 25:12, 25:18)
Rosja – Chorwacja 3:0 (25:22, 25:19, 26:24)

Tabela:
1. Serbia 9 pkt.
2. Holandia 6 pkt.
3. Niemcy 5 pkt.
4. Bułgaria 4 pkt.
5. Rosja 3 pkt.
6. Chorwacja 0 pkt.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password