Rekordowe 98 kompletów medali w Soczi

socziiDo Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014 pozostało 98 dni, tyle też kompletów medali zostanie rozdanych podczas największej zimowej imprezy czterolecia. Jest to rekord. Nigdy wcześniej program igrzysk zimowych nie był tak obszerny. Na rosyjskich igrzyskach zadebiutują: skoki narciarskie kobiet, sztafeta mieszana w biathlonie, narciarski i snowboardowy slopestyle, narciarski halfpipe, snowboardowy slalom równoległy oraz drużynowa rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym i saneczkarstwie. Pokrótce pragniemy zaprezentować Państwu nowe konkurencje olimpijskie.

Skoki narciarskie – konkurs na skoczni normalnej kobiet

O wprowadzeniu do programu olimpijskiego skoków narciarskich kobiet głośno było już w 2010 roku. Wówczas MKOL odrzucił propozycje FISu, uzasadniając, iż skoki pań nie mogą być dyscypliną olimpijską, ponieważ nie ma ona międzynarodowych zawodów na najwyższym poziomie. Spotkało się to z ostrą krytyką i posądzeniami o dyskryminacje. 6 kwietnia 2011 roku Komitet Wykonawczy MKOL zdecydował się jednak włączyć tę konkurencje do olimpijskiej rodziny. W Soczi zawodniczki rywalizować będą na obiekcie HS 105. Zawody odbędą się w czwartym dniu igrzysk – 10 lutego. Za faworytki uznawane są Mistrzyni Świata, Amerykanka Sarah Hendrickson i młodziutka zdobywczyni Pucharu Świata, Japonka Sara Takanashi. Do walki o medale powinny się także włączyć: Coline Mattel z Francji, Norweżka Anette Sagen czy reprezentująca Austrię Jacqueline Seifriedsberger.

Snowboard i Narciarstwo dowolne – Slopestyle

Slopestyle to konkurencja polegająca na pokonywaniu toru przeszkód i wykonywaniu jednocześnie efektownych tricków. Sędziowie oceniają ich wysokość, styl i trudność. Slopestyle na desce snowboardowej w praktyce wygląda TAK. Na igrzyskach w Soczi specjaliści od slopestyle walkę rozpoczną jeszcze przed oficjalnym otwarciem igrzysk – 6 lutego. Finał mężczyzn odbędzie się dzień po ceremonii otwarcia, kobiet – dwa dni. Narciarski slopestyle rozegrany zostanie natomiast 11 lutego (kobiety) i 13 lutego (mężczyźni). Zawody rozegrane zostaną w Rosa Khutor Extreme Park

Biathlon – Sztafeta mieszana

Kolejną z debiutujących w programie olimpijskim konkurencji jest biathlonowa sztafeta mieszana. Sztafetę rozpoczynają dwie zawodniczki – każda z nich ma za zadanie przebiec dystans 6 km zaliczając dwie wizyty na strzelnicy. Po paniach na trasę wkraczają panowie. Biegną jednak dystans o 1,5 km dłuższy, także dwukrotnie strzelając. Sztafeta mieszana podczas Igrzysk w Soczi odbędzie się 19 lutego. Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie. Za faworytów uznawane są ekipy Rosji, Norwegii, Niemiec i Czech. Bardzo prawdopodobne, że w zawodach wystartuje sztafeta Polska. Niestety, ze względu na brak dobrych biathlonistów nie możemy liczyć na wysokie miejsce.

Snowboard – slalom równoległy 

Konkurencja ta jako ostatnia z wymienionych tutaj została przyłączona do olimpijskiej rodzinny. Rywalizacja kobiet i mężczyzn rozgrywać się będzie w tym samym dniu – 19 lutego. Wśród walczących o olimpijską kwalifikacje jest Polka – Aleksandra Król.

Narciarstwo dowolne – halfpipe

Snowboardowy halfpipe na zimowych igrzyskach olimpijskich obecny był od roku 1998. W Soczi zadebiutuje jednak jako konkurencja narciarstwa dowolnego. Jej zasady są dość proste. Zawodnicy wykonują tricki w tzw. rynnie i na ich podstawie są oceniani. Zawody odbędą się 18 lutego (mężczyźni) i 20 lutego (kobiety).

Łyżwiarstwo figurowe – Zawody drużynowe

Zawody drużynowe w łyżwiarstwie figurowym składają się z czterech programów. Na tafli zaprezentują się: solistki, soliści, pary taneczne i pary sportowe. Wyniki każdej z konkurencji indywidualnych są sumowane. Medale w tej konkurencji przyznane zostaną 9 lutego. Do faworytów zaliczane są ekipy Rosji, Korei Południowej, Chin, Kanady czy USA. Jednego możemy być pewni – w zawodach tych, nie wystartują Polacy.

Saneczkarstwo – sztafeta mieszana

Sztafeta mieszana w saneczkarstwie wygląda następująco: jako pierwsza startuje zawodniczka. Gdy dojeżdża do mety uruchamia specjalny mechanizm, który pozwala na start mężczyźnie w jedynce. Ten robi to samo otwierając bramkę startową męskiej dwójce. Zdecydowanymi faworytami zawodów drużynowych, które odbędą się 13 lutego będą reprezentanci Niemiec. Złoty medal wydaje się być dla nich zarezerwowany. O pozostałe medale powalczyć mogą ekipy Rosji, Austrii, Włoch, Kanady, USA i Łotwy. Polacy (jeśli się zakwalifikują) będą tylko tłem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password