Rewelacyjny występ Polki! Piekart ze złotem i rekordem świata!

Katarzyna Piekart świetnie zaprezentowała się w finałowym konkursie rzutu oszczepem (T46). Polka dość niespodziewanie wywalczyła złoty medal paraolimpijski. Sukces ten został dodatkowo okraszony rekordem świata.

Katarzyna Piekart nie była faworytką do zdobycia medalu olimpijskiego. Tymczasem reprezentantka Polski przygotowała rewelacyjną formą na Igrzyska Paraolimpijskie. Polka już w pierwszej serii poprawiła własną życiówkę – 35,41m. Nasza oszczepniczka nie chciała jednak na tym poprzestać. W kolejnych próbach oszczep rzucony przez Piekart lądował coraz dalej (37,36m w drugiej kolejce, 37,84 w trzeciej, 37,85m w czwartej). Polka po trzech rundach plasowała się na trzeciej pozycji. Nerwowo zrobiło się w czwartej serii. Wówczas Chinka – Hongmei Zhao zepchnęła naszą reprezentantkę poza podium. W tym momencie na prowadzeniu znajdowała się Rosjanka – Nataliya Gudkova. Reprezentantka Sbornej rzutem – 41,08m poprawiła rekord świata w tej kategorii niepełnosprawności. Przedostatnia odsłona konkursu jednak nieoczekiwanie zmieniła sytuację na czele stawki. Katarzyna Piekart zaryzykowała i rezultatem 41,15m ustanowiła rekord globu! Zaskoczone rywalki nie zdołały już odpowiedzieć. Katarzyna Piekart na zakończenie posłała oszczep na odległość 38,51m. Jest to pierwszy złoty medal wywalczony przez polskich paraolimpijczyków w Londynie. Srebrny medal w konkursie wywalczyła wspomniana wyżej Rosjanka – Nataliya Gudkova. Na trzecim miejscu uplasowała się Australijka – Madeleine Hogan (38,85m).

Wyniki konkursu finałowego w rzucie oszczepem (T46)

1. Katarzyna Piekart (Polska) – 41,15m – rekord świata!