Rio 2016 – Boccia: Niepocieszeni gospodarze, rewelacyjni Słowacy i dominatorzy z Tajlandii

Rywalizację w bocci na igrzyskach paraolimpijskich zdominowali reprezentanci Tajlandii, którzy wywalczyli łącznie pięć medali. Spory zawód swoim kibicom sprawili gospodarze imprezy. Polacy nie wywalczyli kwalifikacji paraolimpijskiej w tej dyscyplinie i zabrakło ich w Rio.

Boccia to dyscyplina paraolimpijska nie mająca odpowiednika na igrzyskach olimpijskich. Wywodzi się od włoskiej gry w bule, uprawiana jest obecnie w ponad 50 krajach świata. Celem rozgrywki jest umieszczenie jak największej liczby bil jednego koloru (czerwonych lub niebieskich) w pobliżu bili białej (zwanej „Jackiem” lub „świnką”), wyrzucanej przez zawodnika rozpoczynającego grę. Gra toczy się w czterech (rywalizacja indywidualna i pary) lub sześciu (rywalizacja zespołowa) rundach (endach), w przypadku remisu, rozgrywany jest tie-break (dodatkowa runda). Rywalizacja odbywa się indywidualnie (grają 2 osoby), w parach, bądź w trzyosobowych zespołach; kobiety i mężczyźni rywalizują wspólnie. Zawodnicy startują w jednej z czterech klas sportowych (BC1-BC4), do której zostają przydzieleni na podstawie rodzaju niepełnosprawności i możliwości funkcjonalnych. Boccię uprawiają sportowcy o dużym stopniu niepełnosprawności, wykluczającym uprawianie innych dyscyplin sportowych. Wszyscy zawodnicy startują na wózkach, głównie są to osoby z porażeniem mózgowym. Debiut paraolimpijski bocci miał miejsce w 1984 podczas igrzysk w Nowym Jorku/Stoke Mandeville i od tamtej pory dyscyplina została na stałe włączona do programu zawodów.

W Polsce boccia prężnie rozwija się w ostatnich latach. W 2014 roku powstała Polska Federacja Bocci, a nasi zawodnicy zaczęli regularnie startować w międzynarodowych imprezach i zdobywać niezbędne doświadczenie. W 2015 roku w Poznaniu zorganizowano mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Na razie Biało-Czerwonym nie udało się uzyskać kwalifikacji na igrzyska paraolimpijskie do Rio, ale jest szansa, że za cztery lata w Tokio w zmaganiach w bocci po raz pierwszy w historii zobaczymy polskich reprezentantów.

Na igrzyskach w Rio rywalizowano w siedmiu konkurencjach: turniejach indywidualnych w klasach BC1, BC2, BC3 i BC4, turniejach par w klasach BC3 i BC4 oraz w turnieju drużynowym dla klas BC1/BC2. Cztery lata temu w Londynie rywalizację w bocci zdominowali Brazylijczycy, którzy wywalczyli trzy złote i jeden brązowy medal. Nic dziwnego, że na igrzyskach „u siebie” gospodarze chcieli powtórzyć ten wynik. Nie udało się jednak – w rywalizacji indywidualnej gospodarze nie zdobyli ani jednego krążka, co było klęską. Sytuację uratowali sportowcy walczący w parach – dzięki ich występom na konto Brazylii trafiło złoto i srebro. W Rio zdecydowanie najlepsi byli reprezentanci Tajlandii, którzy zdobyli łącznie aż pięć medali (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe).

W większości przypadków medale zgarniali faworyci: zawodnicy utytułowani, multimedaliści igrzysk i mistrzostw świata, plasujący się na czołowych miejscach w rankingach światowych. Rewelacyjnie w Rio spisali się Słowacy, którzy ukończyli zmagania ze złotem i srebrem. Bohaterem u naszych południowych sąsiadów został Samuel Andrejčík, który poprowadził drużynę do zwycięstwa w finale nad Brazylią, a później zdobył srebro w rywalizacji indywidualnej. Multimedalistami igrzysk zostali także reprezentanci Korei Południowej, którzy wywalczyli w Brazylii trzy medale, po jednym z każdego kruszcu.

WYNIKI

BC1:
1. David Smith, Wielka Brytania
2. Daniel Perez, Holandia
3. Yoo Won Yeong, Korea Południowa

BC2:
1. Watcharaphon Vongsa, Tajlandia
2. Worawut Saengampa, Tajlandia
3. Yan Zhiqiang, Chiny

BC3:
1. Yeong Ho Won, Korea Południowa
2. Grigorios Polychronidis, Grecja
3. José Carlos Macedo, Portugalia

BC4:
1. Leung Yuk Wing, Hongkong
2. Samuel Andrejčík, Słowacja
3. Pornchok Larpyen, Tajlandia

Drużyny (BC1/BC2):
1. Tajlandia
2. Japonia
3. Portugalia

Pary BC3:
1. Brazylia
2. Korea Południowa
3. Grecja

Pary BC4:
1. Słowacja
2. Brazylia
3. Tajlandia

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password