Rio 2016 – Gimnastyka artystyczna: Duże emocje i kryzys mistrzyni w kwalifikacjach

Margarita Mamun wygrała kwalifikacje wieloboju indywidualnego w gimnastyce artystycznej. Rosjanka wyprzedziła swoją odwieczną rywalkę i koleżankę z reprezentacji Janę Kudriawcewą oraz Ukrainkę Żannę Rizatdinową. W sobotę w Rio walka o medale.

Tradycyjnie w ostatnich dniach igrzysk odbywają się zmagania w gimnastyce artystycznej. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły indywidualistki, które wystąpiły w kwalifikacjach wieloboju. 26 zawodniczek prezentowało po cztery układy z poszczególnymi przyborami: obręczą, piłką, maczugami i wstążką. Dziesięć gimnastyczek z najwyższą notą łączną uzyskało awans do finału i jutro powalczy o olimpijskie medale.

W tym gronie zabrakło niestety reprezentantki Polski. Przed czterema laty w Londynie w finale wieloboju oglądaliśmy Joannę Mitrosz, ale tym razem żadna z biało-czerwonych gimnastyczek nie wywalczyła olimpijskiej przepustki i nie pojechała do Rio.

O zwycięstwo w kwalifikacjach od początku walczyły trzy zawodniczki: Rosjanki Jana Kudriawcewa i Margarita Mamun oraz Ukrainka Żanna Rizatdinowa. Faworytką zmagań była Kudriawcewa – trzynastokrotna mistrzyni świata, która jednak w tym sezonie wciąż odczuwa skutki kontuzji. Kudriawcewa zaprezentowała się zdecydowanie poniżej możliwości, nie ustrzegła się poważnych błędów (18.166 – obręcz, 18.216 – wstążka) i tylko występ z maczugami może uznać za naprawdę udany (19.000). Kwalifikacje ukończyła z wynikiem 73.998, co pozwoliło na zajęcie drugiej pozycji. Lepsza okazała się koleżanka z reprezentacji Rosji Margarita Mamun. Druga z Rosjanek wykonała trzy świetne układy (wstążka – 19.050, piłka – 19.000, obręcz – 18.883), ale zupełnie zawaliła występ z maczugami – 17.500. Słabsza dyspozycja Kudriawcewej sprawiła jednak, że ta wpadka nie miała konsekwencji – Mamun triumfowała w kwalifikacjach z notą 74.383.

Do wewnętrznej rywalizacji faworytek z Rosji włączyła się także Żanna Rizatdinowa. Gimnastyczka z Ukrainy zaprezentowała bardzo dobrą i stabilną formę, za wszystkie układy zgarniając wysokie oceny w przedziale 18.400-18.556. W rezultacie Rizatdinowa o włos przegrała z Kudriawcewą – w klasyfikacji łącznej wieloboju ustąpiła mistrzyni świata zaledwie o 0.006 pkt.! To wszystko sprawia, że walka o medale może być niezwykle emocjonująca i wyrównana. O podziale miejsc na podium zadecyduje najprawdopodobniej dyspozycja dnia i odporność psychiczna zawodniczek.

Za czołową trójką zmagania ukończyły Białorusinka Melitina Staniouta, Koreanka Yeon Jae Son oraz Bułgarka Neviana Władinowa. Do finału wieloboju zakwalifikowały się także Carolina Rodrigues (Hiszpania), Marina Durunda (Azerbejdżan), Katsiaryna Gałkina (Białoruś) i Ksenia Moustafaeva (Francja). Poza finałem znalazły się m.in. Salome Pażawa z Gruzji, Neta Rivkin z Izraela i Amerykanka Laura Zeng.

Kwalifikacje wieloboju indywidualnego:
1. Margarita Mamun, Rosja 74.383
2. Jana Kudriawcewa, Rosja 73.998
3. Żanna Rizatdinowa, Ukraina 73.932
4. Melitina Staniouta, Białoruś 72.575
5. Yeon Jae Son, Korea Południowa 71.956
6. Neviana Władinowa, Bułgaria 70.966
7. Carolina Rodrigues, Hiszpania 70.515
8. Marina Durunda, Azerbejdżan 70.348
9. Katsiaryna Gałkina, Białoru 70.131
10. Ksenia Moustafaeva, Francja 69.982

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password