Rio 2016 – Gimnastyka artystyczna: „Wiecznie druga” Mamun pokonuje Kudriawcewą!


Wielka niespodzianka w gimnastyce artystycznej! Margarita Mamun, która w ostatnich latach seryjnie przegrywała najważniejsze zawody ze swoją rodaczką Janą Kudriawcewą, w Rio przełamała złą passę i w pięknym stylu wywalczyła olimpijskie złoto! Srebro dla Kudriawcewej, brąz dla Ukrainki Żanny Rizatdinowej.

Kiedy po Igrzyskach Olimpijskich w Londynie karierę zakończyła najwybitniejsza gimnastyczka artystyczna w historii – Jewgienia Kanajewa, schedę po Rosjance przejęły jej dwie młodsze rodaczki: Margarita Mamun i Jana Kudriawcwewa. Od 2013 roku na wielkich imprezach gimnastyczki z Rosji rywalizują o złoto praktycznie tylko ze sobą – rywalki nie są w stanie osiągnąć ich poziomu. Lepszymi osiągnięciami może się pochwalić młodsza z zawodniczek – Kudriawcewa – która w ciągu czterech lat zdobyła m.in. 13 tytułów mistrzyni świata i dziewięć złotych medali mistrzostw Europy. Dorobek Margarity Mamun jest skromniejszy – odpowiednio siedem i cztery krążki z najcenniejszego kruszcu oraz jedenaście srebrnych medali. Do Mamun przylgnęła łatka „wiecznie drugiej”, ponieważ w najbardziej prestiżowym starcie – wieloboju – nigdy nie pokonała swojej koleżanki. Aż do dziś.

Margarita Mamun wylosowała pierwszy numer startowy i rozpoczynała rywalizację w finale w Rio. Rosjanka zaprezentowała się wyśmienicie we wszystkich czterech układach. Od początku do końca była skoncentrowana, nie popełniała błędów, co zaowocowało bardzo wysokimi ocenami od sędziów – cztery „dziewiętnastki”! Na półmetku rywalizacji przegrywała jednak z Kudriawcewą, która za ćwiczenia z obręczą i piłką zgarnęła jeszcze wyższe noty. Kudriawcewa zaprzepaściła swoją szansę na tytuł w układzie z maczugami. W ostatnich sekundach ćwiczenia mistrzyni świata zgubiła przybór, wcześniej także przydarzyły jej się drobne błędy. W konsekwencji otrzymała od sędziów notę 17.883. Stało się jasne, że jeśli Rita Mamun nie spali się psychicznie w ostatnim występie ze wstążką (co w dotychczasowej karierze często jej się zdarzało), to właśnie ona zostanie mistrzynią olimpijską.

Margarita Mamun miała jednak w Rio swój dzień. Utrzymała nerwy na wodzy i zaprezentowała świetny układ ze wstążką, oceniony na 19.233 pkt. Tym samym przypieczętowała zwycięstwo w wieloboju i mogła się cieszyć z wywalczenia olimpijskiego złota! Jej przewaga nad Kudriawcewą ostatecznie wyniosła 0.875 pkt.

W rywalizacji o brąz na początku liczyły się trzy zawodniczki: Białorusinka Melitina Staniouta, Ukrainka Żanna Rizatdinowa i Koreanka Yeon Jae Son. Po fatalnym występie z maczugami (16.633) z walki odpadła Staniouta. Ostatecznie Son zdołała wyprzedzić Rizatdinową tylko w jednej rotacji – wyżej oceniono układ Koreanki z obręczą. Ukrainka wykonała za to bezbłędne ćwiczenia z  piłką, maczugami oraz wstążką, co pozwoliło jej stanąć na najniższym stopniu podium. W łącznej klasyfikacji wieloboju Son straciła do rywalki 0.685 pkt. i ukończyła zmagania na czwartej pozycji.

Wielobój indywidualny:
1. Margarita Mamun, Rosja 76.483
2. Jana Kudriawcewa, Rosja 75.608
3. Żanna Rizatdinowa, Ukraina 73.583
4. Yeon Jae Son, Korea Południowa 72.898
5. Melitina Staniouta, Białoruś 71.133
6. Katsiaryna Gałkina, Białoruś 70.932
7. Neviana Władinowa, Bułgaria 70.733
8. Carolina Rodrigues, Hiszpania 69.949
9. Marina Durunda, Azerbejdżan 69.748
10. Ksenia Moustafaeva, Francja 68.240Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password