Rio 2016: Igrzyska bez rosyjskich lekkoatletów? Echa afery dopingowej

Nie milkną echa afery dopingowej w środowisku rosyjskich lekkoatletów. Po zawieszeniu Rosji w prawach członka IAAF, zdesperowani sportowcy na różne sposoby walczą o możliwość występu na przyszłorocznych igrzyskach. Do przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastiana Coe, lekkoatleci z Rosji wystosowali specjalne pismo. Trener Jeleny Isinbajewej nie wyklucza startu swojej podopiecznej pod flagą olimpijską. Przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Aleksander Żukow, zapowiada natychmiastowe reformy, które umożliwią skuteczniejszą walkę z dopingiem.

Rosyjskim lekkoatletom bardzo ciężko pogodzić się z decyzją Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) o zawieszeniu Rosji w prawach członkowskich i zakazie startów w międzynarodowych imprezach. Najgłośniej swoje oburzenie wyraża Jelena Isinbajewa, która po przerwie macierzyńskiej wróciła do sportu i na przyszłorocznych igrzyskach w Rio chciała powalczyć o trzeci tytuł mistrzyni olimpijskiej w karierze. Znakomita tyczkarka na każdym kroku podkreśla, że rozwiązanie zastosowane przez IAAF jest niesprawiedliwie i godzi w „czystych” sportowców, którzy nigdy nie zostali przyłapani na dopingu. Nie rozumie, dlaczego ma płacić za błędy innych, zapowiedziała też, że w razie potrzeby jest gotowa poddać się kontroli antydopingowej publicznie. Isinbajewej zgodnie wtórują Anna Cziczerowa, mistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Londynu i Sergiej Szubienkow, tegoroczny mistrz świata w biegu na 110 m przez płotki. Tymczasem trener tyczkarki, Jewgienij Trofimow, w jednym z wywiadów oświadczył, że nie wyklucza startu swojej podopiecznej w Rio pod flagą olimpijską, choć tak naprawdę wszystko zależy od rozwoju sytuacji.

Rosyjscy lekkoatleci wystosowali specjalny list do przewodniczącego IAAF Sebastiana Coe, w którym proszą o zezwolenie na start w IO w Rio. „W pełni popieramy walkę z dopingiem, prowadzoną przez WADA, IAAF i Rosyjską Federację Lekkoatletyczną. Uważamy, że wszyscy, którzy naruszyli przepisy antydopingowe powinni zostać ukarani bez względu na wcześniejsze zasługi i zajmowane stanowiska. (…) Zwracamy się jednak z prośbą, aby nie karać niewinnych sportowców, u których wyniki kontroli antydopingowych nigdy nie budziły zastrzeżeń. (…) Taka decyzja negatywnie odbije się na rozwoju rosyjskiej lekkoatletyki i w wielu przypadkach złamie kariery zarówno znanych jak i początkujących sportowców. Nie przekreślajcie naszych marzeń o występie na igrzyskach w Rio”. Pod listem podpisali się zarówno zawodnicy, którzy odnoszą sukcesy od lat i obecnie przygotowują się do startu w czwartych lub piątych igrzyskach, jak i młodzi, ale już utytułowani sportowcy, którzy debiut olimpijski mają dopiero przed sobą. Lekkoatleci podkreślają, że zakaz startów w międzynarodowych zawodach dotkliwie odczują rosyjscy juniorzy i młodzieżowcy, którzy  wieku 18-20 lat zostaną pozbawieni możliwości rywalizacji z rówieśnikami ze świata i Europy.

Przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow zapewnił, że zrobi wszystko, by umożliwić rosyjskim lekkoatletom start w przyszłorocznych igrzyskach w Rio. Po rozmowie z prezydentem MKOl, Thomasem Bachem, Żukow zobowiązał się do przeprowadzenia reform w Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej oraz dostosowania się do standardów antydopingowych, wytyczonych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Jak najszybciej zamierza także wyciągnąć konsekwencje wobec wszystkich zamieszanych w aferę dopingową – zawodnicy, trenerzy i lekarze uczestniczący w tym procederze mają zostać zdyskwalifikowani i odsunięci od wykonywania obowiązków.

źródło: rusathletics.com/rsport.ru/tass.ru

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password