Rio 2016 – Lekkoatletyka: Blatkiewicz i Derus bez błysku

Bohaterką wieczornej sesji lekkoatletycznej w polskiej ekipie została Lucyna Kornobys, która w pięknym stylu wywalczyła srebro w pchnięciu kulą. Dwaj pozostali reprezentanci naszego kraju – Tomasz Blatkiewicz i Michał Derus – nie osiągnęli spektakularnych wyników.

W konkursie kulomiotów w kategorii F37 oglądaliśmy Tomasza Blatkiewicza. Nasz multimedalista paraolimpijski w obecnym sezonie jest daleki od formy, którą prezentował przed laty, w związku z czym nie był zaliczany do faworytów zmagań. Polak na sześć pchnięć miał trzy spalone próby, a w tych udanych osiągał niezbyt imponujące odległości: 12.25, 12.41 i 12.61. Blatkiewicz od początku do końca zamykał stawkę, plasując się na ostatniej, 6. pozycji.

Niesamowicie emocjonująca była natomiast walka o złoto, którą stoczyli obrońca tytułu Chiińczyk Dong Xia i Litwin Mindaugas Bilius. Zawodnicy przerzucali się wzajemnie w kolejnych próbach. Mocno rozpoczął Chińczyk, otwierając konkurs wynikiem 15.70. Litwin odpowiedział w drugiej próbie rezultatem 15.86. W trzeciej kolejce znów na prowadzenie wysunął się Chińczyk – 15.97. Czwarta i piąta seria pchnięć należała jednak do Litwina: 16.23 i 16.80! Rekordzista świata z Azji nie zdołał przerzucić rywala i musiał zadowolić się drugim miejscem. Brązowy medal zdobył reprezentant Uzbekistanu Husniddin Norbekow, który ustanowił nowy rekord życiowy: 15.17.

W rywalizacji w skoku w dal w klasie T47 (zawodnicy po amputacjach kończyn górnych), wystąpił nasz wicemistrz paraolimpijski z biegu na 100 m Michał Derus. Polak znacznie lepiej czuje się jednak na bieżni i było wiadomo, że w skoku w dal nie możemy liczyć na medal. Derus walczył o udział w wąskim finale konkurencji – w drugiej próbie uzyskał najlepszy tegoroczny rezultat 6.56. Nie wystarczyło to jednak, by zakwalifikować się do najlepszej „ósmeki” i Polak ukończył zmagania na 11. lokacie. Plasujący się na 8.miejscu na półmetku zmagań reprezentant Uzbekistanu Faruch Mirzakułow skoczył 6.78.

Fantastyczną dyspozycją już w pierwszej kolejce błysnął Amerykanin Roderick Townsend-Roberts, który skoczył 7.25. W piątej serii skoków reprezentant USA poprawił to osiągnięcie i wynikiem 7.41 ustanowił rekord paraolimpijski. Rywale nie byli w stanie „doskoczyć” do Amerykanina. Srebrny medal wywalczył Chińczyk Hao Wang, a na najniższym stopniu podium zmagania ukończył rekordzista świata, Francuz Arnoud Assoumani.

Pchnięcie kulą mężczyzn F37:
1. Mindaugas Bilius, Litwa 16.80
2. Dong Xia, Chiny 15.97
3. Husniddin Norbekow, Uzbekistan 15.17
… 6. Tomasz Blatkiewicz 12.61

Skok w dal mężczyzn T47:
1. Roderick Townsend-Roberts, USA 7.41 – rekord paraolimpijski
2. Hao Wang, Chiny 7.30
3. Arnoud Assoumani, Francja 7.11
11. Michał Derus 6.56

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password