Rio 2016 – Lekkoatletyka: Chińska dominacja w chodzie. Kiepski występ Polek.

Zgodnie z przewidywaniami chód na 20 kilometrów kobiet zdominowały Chinki. Zwyciężyła Hong Liu, brąz zdobyła Xiuzhi Lu. Srebro przypało Marii Guadalupe Gonzalez z Meksyku.

W chodzie na 20 kilometrów maszerowały trzy reprezentantki Polski – Paulina Buziak, Agnieszka Szwarnóg i Agnieszka Dygacz. Ta ostatnia wycofała się około 13 kilometra. Buziak trzymała się w trzeciej dziesiątce i ukończyła na całkiem niezłym 28. miejscu, kiepsko zaprezentowała się Szwarnóg, która zameldowała się na mecie na 44. pozycji.

Nie był do zaskakujący marsz. Od początku, zgodnie z przewidywaniami, tempo nadawały trzy Chinki – Qieyang Shenjie (trzecia, a po dyskwalifikacji Kaniskiny z Rosji druga w Londynie), Xiuzhi Lu (piąta według skorygowanych londyńskich wyników) i Hong Liu (która okazała się być brązową medalistką z Londynu, mimo pierwotnie zajętego 4. miejsca). Około piątego kilometra oderwała się kilkunastoosobowa grupa, której przewodziły one i Meksykanka Maria Guadalupe Gonzalez. Ta czołówka utrzymywała się mniej więcej do piętnastego kilometra trasy, ciągle powiększając przewagę nad resztą. Chinki stopniowo zwiększały tempo, szczególnie Liu i Lu. Nie dotrzymała im więc kroku trzecia przedstawicielka „Państwa Środka” – Qieyang. Udało się to jednak świetnie dysponowanej tego dnia Gonzalez. Ta trójka szła razem prawie do końca. Na ostatnie metry najwięcej sił zachowała ta, która była główną kandydatką do złota – Liu. Druga doszła na linię mety Gonzalez, trzecia Lu.

1.Hong Liu (Chiny)
2.Maria Guadalupe Gonzalez (Meksyk)
3.Xiuzhi Lu (Chiny)
4.Antonella Palmisano (Włochy)
5.Shijie Qieyang (Chiny)
6.Ana Cabecinha (Portugalia)
7.Erica de Sena (Brazylia)
8.Beatriz Pascual (Hiszpania)
_______________________________
28.Paulina Buziak
44.Agnieszka Szwarnóg
DNF Agnieszka Dygacz

Szymon Frąckiewicz464 Posts

<p>Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Wierny słuchacz muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password