Rio 2016 – Lekkoatletyka: Dramat amerykańskiej sztafety i niesamowici Japończycy!

Kolejna wieczorna sesja lekkoatletyczna przyniosła nam pięć kolejnych rozstrzygnięć medalowych. Mamy medal w młocie. Były ekscytujące biegi sztafetowe (w tym udane eliminacje 4x400m), czego chcieć więcej?

Skok o tyczce kobiet

Pierwszym finałem był skok o tyczce kobiet. Mimo niegdysiejszych sukcesów, tym razem na igrzyska nie pojechała żadna Polka. Konkurs zaczął się spokojnie. Do wysokości 4,35 podeszły tylko trzy zawodniczki. Sprawiła ona jednak problemy Kanadyjce Keslie Abhe, która zaliczyła dopiero trzecią próbę. To ona i Tina Sutej ze Słowenii jako pierwsze pożegnały się z rywalizacją. Nie zaliczyły wysokości 4,60. Kolejna wysokość pozostawiła w konkursie sześć zawodniczek. Długo prowadziła Nowozelandka Eliza McCartney, jednak 4,85 było dla niej za wysokie i skończyła konkurs na 3 pozycji. Poradziły z nią sobie Sandi Morris z USA i Ekaterini Stefanidi z Grecji. Wygrała ta druga, dzięki mniejszej liczbie zrzutek po drodze.

Rzut młotem mężczyzn

Konkurs rzutu młotem, mimo że bez Pawła Fajdka, mimo że nerwowy, to skończył się dla nas pięknie. O nim poczytacie tutaj.

Bieg na 5000 metrów kobiet

W drugim najdłuższym stadionowym biegu kobiet bez sensacji. Za to z rekordem olimpijskim Vivian Jepkemoi Cheruiyot. Srebro przypadło w udziale jej rodaczce Hellen Onsando Obiri, brąz dla mistrzyni olimpijskiej na 10000 metrów – Almaz Ayany z Etiopii.

Sztafeta 4×100 metrów kobiet

W tej sztafecie zastanawialiśmy się czy wygrają Amerykanki, czy Jamajki. Lepsze okazały się te pierwsze. Tianna Bartoletta, Allyson Felix, English Gardner i Tori Bowie „wykręciły czas 41,01. Za nimi przybiegły wspomniane Jamajki w składzie Christiania Williams, Elaine Thompson, Veronica Campbell-Brown i Shelly-Ann Fraser-Pryce. Brąz przypadł w udziale Brytyjkom. Pod Union Jackiem biegły Asha Philip, Desiree Henry, Dina Asher-Smith i Daryll Neita.

Sztafeta 4×100 metrów mężczyzn

Przed biegiem można było mieć wątpliwości, czy kolejny raz wygrają Jamajczycy. Zostały one rozwiane. Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmede i Usian Bolt z czasem 37,27 nie mieli sobie równych! Bolt z kolejnym złotem! Sensacyjne srebro zdobyli Japończycy! Wyprzedzili zdyskwalifikowanych później Amerykanów (tak, Amerykanie bez medalu!) i Kanadyjczyków! Ryota Yamagata, Ilzota Shota, Yoshihide Kiryu i Aska Cambridge przejdą do historii!!! Po wspomnianej dyskwalifikacji USA brąz przypadł Kanadyjczykom w składzie Akeem Haynes, Aaron Brown, Brendon Rodney i Andre De Grasse! Zdyskwalifikowano też Trynidad i Tobago.

Eliminacje sztafet 4×400 metrów

Jako pierwsze wystartowały biegi kobiet. Nas cieszy informacja, że Polki w składzie Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baugmart i Justyna Święty ustępując w swojej grupie eliminacyjnej tylko Stanom Zjednoczonym i Ukrainie. Wynik 3:25,34 to najlepszy wynik Polek w sezonie! Poza wspomnianymi w finale pobiegną również Jamajki, Kanadyjki, Włoszki, Austraijki i Brytyjki.

Paniom zdołali dorównać panowie. No, prawie. Przybiegli do mety jaką piąta sztafeta w swym biegu, jednak zdyskwalifikowano ekipę Trynidadu i Tobago. Czwarte miejsce i znakomity czas 2:59,58 (również najlepszy w sezonie) dały awans! Do finału weszły też ekipy z USA, Jamajki, Belgii, Botswany, Bahamów, Kuby i Brazylii (po dyswalifikacji Wielkiej Brytanii i Indii, ku uciesze publiczności).

Skok o tyczce kobiet

1.Ekaterini Sefanidi (Grecja)
2.Sandi Morris (Stany Zjednoczone)
3.Eliza McCartney (Nowa Zelandia)
4.Alana Boyd (Australia)
5.Holly Bradshow (Wileka Brytania)
6.Nicole Buchler (Szwajcaria)
7.Yarisley Silva (Kuba)
7.Jennifer Suhr (Stany Zjednoczone)

Rzut młotem mężczyzn

1.Dilszod Nazarow (Tadżykistan)
2.Iwan Cichan (Białoruś)
3.Wojciech Nowicki (Polska)
4.Diego del Real (Meksyk)
5.Marcel Lomnicky (Słowacja)
6.Ashraf Amgad Elseify (Katar)
7.Krisztian Pars (Węgry)
8.David Soderberg (Finlandia)

Bieg na 5000 metrów kobiet

1.Vivian Jepkemoi Cheruiyot (Kenia)
2.Hellen Onsando Obiri (Kenia)
3.Almaz Ayana (Etiopia)
4.Mercy Cherono (Kenia)
5.Senbere Teferi (Etiopia)
6.Yasemin Can (Turcja)
7.Karoline Bjerkeli Grovdal (Norwegia)
8.Susan Kuijken (Holandia)

Sztafeta 4×100 metrów kobiet

1.Stany Zjednoczone
2.Jamajka
3.Wielka Brytania
4.Niemcy
5.Trynidad i Tobago
6.Ukraina
7.Kanada
8.Nigeria

Sztafeta 4×100 metrów mężczyzn

1.Jamajka
2.Japonia
3.Kanada
4.Chiny
5.Wielka Brytania
6.Brazylia
DSQ Trynidad i Tobago
DSQ Stany Zjednoczone

Szymon Frąckiewicz470 Posts

<p>Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Wierny słuchacz muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password