Rio 2016 – Lekkoatletyka: Dwa polskie finały na pożegnanie z Rio

Na zakończenie zmagań polskich lekkoatletów w Rio, w finałach wystąpili Maciej Lepiato i Krzysztof Ciuksza. Tym razem jednak medale były poza zasięgiem naszych reprezentantów.

W rywalizacji biegaczy z porażeniem mózgowym (T36) na 800 m. wystartował Krzysztof Ciuksza. 18-letni debiutant na igrzyskach miał już za sobą jeden start w Rio – wczoraj do ostatnich metrów walczył o medal na dystansie o połowę krótszym. Dziś mieliśmy niejako powtórkę z rozrywki. Ciuksza znów świetnie spisywał się w początkowej fazie biegu i na półmetku dystansu zajmował 3. pozycję, z dużą przewagą nad rywalami. Na drugim okrążeniu naszemu reprezentantowi zabrakło jednak sił i ostatecznie został sklasyfikowany na ostatnim, 6. miejscu, z nowym rekordem życiowym: 2:16.90. Widać, że Polak ma duże możliwości, ale musi jeszcze popracować nad wytrzymałością i taktyką. Bieg wygrał Australijczyk James Turner, który w fantastycznym stylu pobił rekord świata (2:02.39). Srebro dla Brytyjczyka Paula Blake’a, brąz dla Nowozelandczyka Williama Stedmana.

W rywalizacji w skoku w dal w kategorii T44 (amputacje i dysfunkcje kończyn dolnych) oglądaliśmy Macieja Lepiato. Nasz dwukrotny mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż nie był jednak faworytem do medalu w tej konkurencji. Polak miał w konkursie dwie liczone próby: 6.01 i 6.05. To wyniki zbyt słabe, by myśleć o awansie do wąskiego finału – Lepiato zajął 11. pozycję w gronie 13. zawodników i pożegnał się z rywalizacją na półmetku.

Nie zawiódł główny faworyt do złota – Markus Rehm. Niemiec rozkręcał się ze skoku na skok – po pierwszej kolejce przegrywał co prawda z Holendrem Hertogiem, ale później zdeklasował rywali. W kolejnych próbach czterokrotnie poprawiał rekord paraolimpijski: 7.48, 7.98, 8.04 i 8.21. Do pobicia własnego rekordu świata zabrakło jednak 20 cm. Na podium obok Rehma stanęli Ronald Hertog z Holandii i Felix Streng z Niemiec.

800 m mężczyzn T36:
1. James Turner, Australia 2:02.39 – rekord świata
2. Paul Blake, Wielka Brytania 2:09.65
3. William Stedman, Nowa Zelandia 2:11.98
… 6. Krzysztof Ciuksza 2:16.90

Skok w dal T44:
1. Marcus Rehm, Niemcy 8.21
2. Ronald Hertog, Holandia 7.29
3. Felix Streng 7.13
… 11. Maciej Lepiato 6.05

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password