Rio 2016 – Lekkoatletyka: Kolejny medal! Maciej Sochal złoty w rzucie maczugą!

Maciej Sochal to rekordzista świata w rzucie maczugą w klasie F32 (zawodnicy z porażeniem mózgowym). Oczywistym więc było, że zarówno on jak i my – kibice oczekiwaliśmy medalu. Nawet złotego. Nie zawiedliśmy się! Zawodnik z Koszalina był pierwszy dzięki świetnej ostatniej próbie (33,91)!

Zgodnie z obowiązującymi w rozgrywanych na siedząco konkurencjach zasadami zawodnicy wykonywali po trzy rzuty na raz. Jest to stosowane ze względu na to, że zbyt długo trwało by przygotowywanie stanowiska dla kolejnego miotacza.

Polak solidnie zaczął konkurs rzucając w pierwszej próbie na odległość 33,02 metra. Od początku wyprzedzał go jednak Grek Athanasios Konstantinidis, któremu w trzecim rzucie zmierzono 33,69 metra. Sochal i wspomniany reprezentant południowoeuropejskiego państwa znacznie wyprzedzali resztę stawki. Trzeci Brytyjczyk Stephen Miller miał wynik „tylko” 31,93 metra. W sumie konkurs nie stał na szczególnie wysokim poziomie. Wyniki bardzo znacznie odstawały od tegorocznego rekordu świata Macieja wynoszącego 37,19 metra.

W kolejnych trzech próbach Grek się nie poprawił. Otworzyło to zatem szanse dla Polaka. Wydawało się, że jednak nic z tego, gdyż czwarta próba Polaka była spalona, piąta bliższa, a szóstą zawsze rzuca się w wypadku trzech rzutów z rzędu najciężej. Ale jednak! Polak dał radę rzucić 33,91 metra i tym samym objął prowadzenie, którego nie oddał już do końca! Grek skończył ze srebrem, a brąz zdobył wspomniany wcześniej Brytyjczyk.

1. Maciej Sochal (Polska) 33,91
2. Athanasios Konstantinidis (Grecja) 33,69
3. Stephen Miller (Wielka Brytania) 31,93
4. Abdennacer Feidi (Tunezja) 30,75
5. Nikolaos Gonios (Grecja) 27,36
6. Dimitrios Zisidis (Grecja) 22,24
DNS Lahouari Bahlaz, Mounir Bakiri, Abderrahim Misouni (Algieria), Mohammed al Mashaykhi (Oman)

Szymon Frąckiewicz464 Posts

<p>Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Wierny słuchacz muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password