Rio 2016 – Lekkoatletyka: Maciej Lepiato show!

Faworyt nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń – Maciej Lepiato w fantastycznym stylu wywalczył złoto w rywalizacji w skoku wzwyż w klasie T44. Do medalu, podobnie jak cztery lata temu w Londynie, dołożył nowy rekord świata.

Maciej Lepiato – mistrz paraolimpijski z Londynu w skoku wzwyż w gronie zawodników z dysfunkcją kończyn dolnych (nasz zawodnik ma końsko-szpotawą lewą stopę), przyjechał do Rio po kolejne złoto. Od początku było wiadomo, że jedynym rywalem w całej stawce, który może spróbować powalczyć z naszym reprezentantem jest Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards. Konkurs przebiegał według z góry określonego scenariusza – pozostali zawodnicy walczyli ze sobą o brązowy medal, a Polak z Brytyjczykiem czekali na rozwój sytuacji. Na najniższym stopniu podium stanął Wenezuelczyk Rafael Uribe, który ustanowił nowy rekord życiowy, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.01.

Polak z Brytyjczykiem praktycznie dopiero wtedy zaczęli skakać. Obaj bez problemów uporali się z wysokością 2.04, natomiast przy 2.07, Brytyjczyk zaliczył pierwszą zrzutkę. Podobne problemy Broom-Edwards miał na wysokości 2.10, którą zaliczył w drugim podejściu. 2.13 natomiast okazało się wysokością zaporową. Maciej Lepiato nie miał podobnych kłopotów, wszystkie skoki wykonywał na czysto z ogromnym zapasem.

Kiedy wszyscy rywale już odpadli, Polak zmierzył się z własnym rekordem świata. W drugiej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2.19, o centymetr poprawiając wynik z ubiegłorocznych mistrzostw świata w Doha. Ale to wcale nie był koniec! Po bezapelacyjnym zwycięstwie i pobiciu rekordu globu, Maciej Lepiato chciał zrobić coś jeszcze znacznie bardziej spektakularnego. Poprosił o zawieszenie poprzeczki na wysokości… 2.30! To osiem centymetrów wyżej niż wynosi rekord życiowy Polaka, ale gdzie bić życiówkę, jeśli nie na igrzyskach? Choć poprzeczki zawieszonej na tej wysokości ostatecznie nie udało się przeskoczyć, wyczyn Polaka na pewno odbije się szerokim echem. Kto wie, może uda się za cztery lata w Tokio?

Skok wzwyż mężczyzn T44:
1. Maciej Lepiato, Polska 2.19 – rekord świata
2. Jonathan Broom-Edwards 2.10
3. Rafael Uribe, Wenezuela 2.01

 

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password