Rio 2016: Osiem miejsc dla Polski w pływaniu

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski rozdysponował miejsca dla poszczególnych krajów w rywalizacji w pływaniu podczas tegorocznych igrzysk dla osób niepełnosprawnych. Podczas, gdy gospodarze wystawią w Rio rekordową liczbę 32 zawodników, nasza reprezentacja będzie minimalnie mniejsza niż cztery lata temu.

Ostatecznie na Igrzyskach będzie mogło wystąpić ośmioro polskich pływaków: cztery kobiety i czterech mężczyzn. Warto dodać, że przepustki na zawody w Brazylii póki co nie są imienne, a więc rywalizacja o miejsca naszej w kadrze paraolimpijskiej pozostaje otwarta. O tym, kto powalczy o medale na pływalni w Rio de Janeiro, dowiemy się po mistrzostwach Europy, które na początku maja (1-7.05) zorganizuje portugalskie Funchal.

Pierwszą okazją do wywalczenia przepustek na najważniejszą sportową imprezę czterolecia dla osób niepełnosprawnych były ubiegłoroczne mistrzostwa świata. Z Glasgow wróciliśmy z jedną pewną nominacją, wywalczoną przez Oliwię Jabłońską, która była druga na dystansie 100 m stylem motylkowym (S10). Pozostałe siedem miejsc otrzymaliśmy dzięki dobrym wynikom polskich pływaków na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy w zawodach, które znajdowały się w kalendarzu paraolimpijskich kwalifikacji.

Cztery lata temu w Aquatics Centre w Londynie wystąpiło dziewięcioro Polaków. Ze stolicy Wielkiej Brytanii nasza reprezentacja wróciła z trzema krążkami: złotym Joanny Mendak i srebrnym Oliwii Jabłońskiej na 100 m stylem motylkowym oraz brązowym, wywalczonym przez Paulinę Woźniak na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Rywalizacja niepełnosprawnych sportowców w Rio odbędzie się w dniach 7-18 września. W pływaniu zostaną rozdane łącznie aż 152 komplety medali.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password