Rio 2016 – Pięciobój nowoczesny: Ta dziewczyna lubi brąz – Oktawia Nowacka medalistką IO

Oktawia Nowacka zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Jest to 300. medal w historii polskiego olimpizmu i czwarty w historii polskiego pięcioboju nowoczesnego.

W pływaniu najlepsza była Rosjanka Gulnaz Gubajdullina, która czasem 2:07,94 pobiła o 0,17s rekord olimpijski. Drugie miejsce ze stratą 0,68 s do Rosjanki zajęła Elodie Clouvel, a trzecia byłą Sarolta Kovács, która była 1,08 s wolniejsza od zwyciężczyni. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymała Oktawia Nowacka, 16. w pływaniu (2:16,67), przed Clouvel i Alice Sotero. Na 28. miejsce spadła natomiast Anna Maliszewska, która na basenie uzyskała 25. czas (2:20,30).

W bonusowej rundzie szermierki Nowacka powiększyła swoją przewagę – wygrała swój jedyny, wart dwa punkty pojedynek, natomiast Clouvel i Sotero zdobył tylko po jednym punkcie. Świetnie na planszy spisała się też Maliszewska, która pokonała cztery rywalki i awansowała na 26. pozycję.

W jeździe konnej pięć zawodniczek zaliczyło czysty przejazd. Jedną z nich była Melanie McCann, która awansowała dzięki temu na trzecie miejsce. Po jednej zrzutce zaliczyły Nowacka i Clouvel, utrzymując tym samym zajmowane przez nie czołowe dwie lokaty. Maliszewska miała na koncie dwie zrzutki i przekroczyła o cztery sekundy limit czasu, jednak wobec dużo gorszych przejazdów rywalek awansowała na 20. miejsce.

Na starcie kombinacji Oktawia miała 12 sekund przewagi nad Clouvel i 29 nad McCann. Po pierwszym strzelaniu różnica między Polką i Francuzką nieco się zmniejszyła, jednak genialne drugie strzelanie Oktawii dało jej przewagę. Niestety, dały o sobie znać braki w treningu spowodowane kontuzją stopy, a także nieco słabsze strzelanie i z ostatniej wizyty na strzelnicy na pierwszej pozycji wybiegła Chloe Esposito. Australijka dobiegła do mety na pierwszym miejscu, a za jej plecami toczyła się walka o srebrny medal. Zwycięsko wyszła z niej wicemistrzyni świata, a Oktawia z uśmiechem na twarzy dobiegła do mety na trzeciej, medalowej pozycji. Na 19. pozycji sklasyfikowana została druga z Polek, Anna Maliszewska.

Wyniki końcowe:
1. Chloe Esposito (Australia) – 1372 pkt.
2. Elodie Clouvel (Francja) – 1356 pkt.
3. Oktawia Nowacka (Polska) – 1349 pkt.
4. Qian Chen (Chiny) – 1343 pkt.
5. Annika Schleu (Niemcy) – 1336 pkt.
6. Kate French (Wielka Brytania) – 1331 pkt.
7. Natalya Coyle (Irlandia) – 1325 pkt.
8. Alice Sotero (Włochy) – 1323 pkt.

19. Anna Maliszewska (Polska) – 1281 pkt.

Wojciech Nowakowski2316 Posts

<p>Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota – biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password