Rio 2016 – Rugby 7: Kenijczycy zagrają na igrzyskach

Reprezentacja mężczyzn Kenii w rugby 7 wygrała afrykański turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Kenijczycy prawo gry w Brazylii zapewnili sobie po pokonaniu w finale Zimbabwe 21-17. Zawody odbyły się w Johannesburgu.

12 zespołów podzielono na 3 grupy po 4 drużyny. Zgodnie z przewidywaniami w pierwszej fazie komplet zwycięstw odniosły Kenia, Zimbabwe i Namibia. Namibijczycy dość niespodziewanie w 1/4 przegrali po emocjonującym spotkaniu z Maroko 15-17.  Stawkę półfinalistów uzupełniły: Kenia. Tunezja i Zimbabwe. W 1/2 nie było zbyt dużo emocji. Kenia pewnie pokonała Tunezję 42-12, a Zimbabwe okazało się lepsze od Maroko 26-0.

W finale faworytami byli Kenijczycy. Jednak to rugbiści Zimbabwe lepiej rozpoczęli spotkanie. Pierwsza połowa przebiegała pod ich dyktando i po 10 minutach prowadzili 12-7. W drugiej połowie Kenia ruszyła do ataku i szybko wyszła na prowadzenie 14-12. Kiedy w końcówce spotkania jeden z zawodników Zimbabwe dostał żółtą kartkę, a Kenia miała piłkę przy polu punktowym przeciwników wydawało się, że sprawa awansu jest już przesądzona. Fatalnie rozegrana piłka przez Kenię i przechwyt Zimbabwejczyka dał im ponowne wyjście na prowadzenie 17-14. Ogromna sensacja wisiała w powietrzu. Ostatnia piłka należała jednak do Kenii. Solowa akcja jednego z graczy, który przebiegł niemal całe boisko dała zwycięstwo 21-17 i upragniony awans do igrzysk w Rio. Pozostali półfinaliści będą szukać swojej szansy w barażu światowym.

Klasyfikacja turnieju afrykańskiego:
1. Kenia – awans do igrzysk w Rio
2. Zimbabwe – awans do barażu światowego
3. Maroko – awans do barażu światowego
4. Tunezja – awans do barażu swiatowego
5. Namibia
6. Madagaskar
7. Uganda
8. Nigeria
9. Botswana
10. Zambia
11. Mauritius
12. Senegal

Prawo startu na igrzyskach wśród mężczyzn maja już:  Brazylia, Nowa Zelandia, RPA, Fidżi, Wielka Brytania, Argentyna, USA, Francja, Japonia, Australia i Kenia. O ostatnie miejsce zespoły będą walczyć w barażu światowym. Znamy już pełny skład tego turnieju: Urugwaj, Chile, Kanada, Meksyk, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Irlandia, Korea Południowa, Sri Lanka, Hongkong, Tonga, Samoa, Zimbabwe, Maroko i Tunezja.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password