Rio 2016 – Rugby 7: Kwalifikacje w Oceanii za nami

Męska reprezentacja Australii i kobieca Fidżi w rugby 7 wygrały olimpijskie kwalifikacje do igrzysk  w Rio de Janeiro, co dało im awans na przyszłoroczną imprezę. Turnieje odbyły się w nowozelandzkim Auckland.

W turnieju męskim udział wzięło 8 drużyn podzielonych na 2 grupy. Faworytami byli Australijczycy i Samoańczycy, którzy pewnie wygrali swoje spotkania pierwszego dnia. W ćwierćfinałach również nie dali szans rywalom. Do czołowej czwórki awans uzyskały też Papua-Nowa Gwinea i Tonga. W półfinale byliśmy świadkami ogromnej sensacji. Tongijczycy bez najmniejszych problemów rozbili Samoa 41-5 i awansowali do finalu. W drugim meczu nie było już niespodzianki. Australia pewnie wygrała z Papuą-Nową Gwineą 36-0. Decydujące o awansie na igrzyska spotkanie przebiegło bez historii. Australijczcy udowodnili, że są najlepszą drużyną walczącą w Nowej Zelandii i pokonali bez problemów Tonga 50-0. Samoańczycy zajęli 3. miejsce i uzyskali prawo gry w barażu światowym.

Klasyfikacja turnieju męskiego:
1. Australia – awans do igrzysk w Rio
2. Tonga – awans do barażu światowego
3. Samoa – awans do barażu światowego
4. Papua-Nowa Gwinea
5. Wyspy Cooka
6. Wyspy Solomona
7. Samoa Amerykańskie
8. Nauru

Prawo startu na igrzyskach wśród mężczyzn mają już:  Brazylia, Nowa Zelandia, RPA, Fidżi, Wielka Brytania, Argentyna, USA, Francja, Japonia i Australia . W turnieju barażowym zagrają na pewno: Urugwaj, Chile, Kanada, Meksyk, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Irlandia, Korea Południowa, Sri Lanka, Hongkong, Tonga i Samoa.

W turnieju kobiecym wystąpiło 5 zespółow, które w pierwszej fazie zagrały w jednej grupie systemem każdy z każdym. Bezkonkurencyjne okazały się rugbistki Fidżi. Wygrały one wszystkie spotkania, zdobywając 204 punkty i nie tracąc przy tym żadnego. W półfinale również nie miały problemu i pewnie pokonały Papuę-Nową Gwineę 38-0. W drugim meczu  Samoa okazało się lepsze od Wysp Cooka 17-15. Finał podobnie jak u meżczyzn był spotkaniem jednostronnym. Zawodniczki z Fidżi pewnie wygrały z Samoa 55-0. Trzecie miejsce dające prawo gry w barażu światowym zajęły Wyspy Cooka.

Klasyfikacja turnieju kobiecego:
1, Fidżi – awans do igrzysk w Rio
2. Samoa – awans do barażu światowego
3. Wyspy Cooka – awans do barażu światowego
4. Papua-Nowa Gwinea
5. Tonga

Prawo startu na igrzyskach wśród kobiet maja już:  Brazylia, Nowa Zelandia, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Kolumbia, USA, Francja, RPA i Fidżi. W turnieju barażowym zagrają na pewno: Argentyna, Wenezuela, Meksyk, Trinidad i Tobago, Rosja, Hiszpania, Irlandia, Portugalia, Kenia, Tunezja, Zimbabwe, Samoa i Wyspy Cooka.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password