Rio 2016 – Szermierka: Adrian Castro z brązem po „polskim” pojedynku!

Świetnie zaprezentowali się dziś polscy szabliści w zawodach szermierzy na wózkach. Dwóch Polaków doszło aż do półfinału zawodów paraolimpiady. Niestety, zmierzyli się pomiędzy sobą w pojedynku o brąz. Tam Adrian Castro pokonał Grzegorza Plutę.

To był prawie rodzinny pojedynek o paraolimpijski brąz. Wkrótce Grzegorza Plutę i Adama Castro połączą więzy rodzinne – Adrian zostanie zięciem Grzegorza (no chyba że coś się zmieni w ich wzajemnym stosunku po igrzyskach paraolimpijskich). Przez długi czas rywalizujący w klasie B panowie walczyli trafienie za trafienie, cios za cios. Swą wyższość Adrian udowodnił dopiero w końcówce, triumfując ostatecznie 15:8 i zdobywając pierwszy szermierczy medal na igrzyskach w Rio.

Dzień zaczęli nasi szabliści od fazy grupowej, w której stoczyli po cztery walki. Lepszy bilans miał Castro, który wygrał trzy razy, przegrał raz. Pluta miał bilans remisowy 2:2. W ćwierćfinałach Pluta po bardzo wyrównanej walce pokonał Włocha Alessio Sarriego, zaś Castro wyeliminował Chińczyka Feng Yanke dzięki zwycięstwu 15:11.

Byliśmy już więc pewni jednego co najmniej medalu, liczyliśmy jednak na więcej. Drabinka ułożyła się tak, że mogliśmy liczyć nawet na złoto i srebro, trzeba jednak było wygrać walki półfinałowe. A ta sztuka naszym szablistom się nie udała. Adrian dość wyraźnie uległ Ukraińcowi Antonowi Datsko 8:15. Kapitalnie walczył Grzegorz z Grekiem Panagiotiosem Trinatafyllou. Przez większość czasu na prowadzeniu był rywal, jednak Polak zdołał go dogonić tuż przed końcem. Przy stanie 14:14 priorytet wylosował Grek i pewnie trafił w decydującej akcji, zapewniając sobie awans do finału.

Wyniki:
1. Anton Datsko (Ukraina)
2. Panagiotis Triantafyllou (Greecja)
3. Adrian Castro (Polska)
4, Grzegorz Pluta (Polska)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password