Rio 2016 – Szermierka: Srebrni floreciści

Po szpadzistach, znakomicie pokazali się również floreciści. Mimo iż łatwo nie było, Polacy zwyciężali od początku dnia i awansowali aż do finału rozgrywek. Tam ulegli Chińczykom, zdobywając srebrny medal paraolimpijski.

Polscy floreciści walczyli dziś w bardzo dobrze zananym nam składzie: Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski. Dwóch pierwszych zdobywało już medal wcześniej, w rywalizacji szpadzistów. Wiedzieliśmy zatem, że to może być bardzo dobry występ.

I był. Już w grupie biało-czerwoni nie mieli lekko, bo trafili na Włochy i Hong Kong. W pierwszym pojedynku Azjaci pokonali Italię 45:44. Dzięki temu Polacy awans do półfinału mogli zapewnić sobie już pierwszym spotkaniem. Z Włochami jednak łatwo nie było. Minimalna przewaga przechodziła z rąk do rąk. Zaważył ostatni pojedynek, w którym Pender pokonał Bettiego, wyprowadzając biało-czerwonych na prowadzenie w najwłaściwszym momencie.

Z Hong Kongiem nasi reprezentanci walczyli zatem tylko o zwycięstwo w grupie i lepsze rozstawienie. Ten pojedynek Polacy wygrali o dziwo bez problemu. Wszyscy trzej nasi zawodnicy spisali się świetnie i szybko zakończyli zmagania zwycięstwem.

W grupie B o zwycięstwo do samego końca walczyli Chińczycy i Francuzi. Dzięki ostatnim walkom wygrali Azjaci, a zatem w półfinale trafiliśmy na reprezentantów Francji. Pojedynek z tą drużyną był zdecydowanie najlepszym w wykonaniu Polaków. Nasi floreciści wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności, pokonując szermierzy z zachodu Europy 45:37.

Wynik ten oznaczał oczywiście awans do wielkiego finału. Wcześniej, w spotkaniu o medal brązowy, Trójkolorowi okazali się lepsi od florecistów z Hong Kongu. Po „małym finale” wszyscy już jednak patrzyli tylko na Polaków i Chińczyków.

Niestety, od pierwszego starcia nasi panowie nie potrafili nawiązać wyrównanej walki z zawodnikami z Państwa Środka. Chińczycy wygrali 8 na 9 walk, a z naszej strony najlepiej punktował… Jacek Gaworski. Finał minął zatem bardzo szybko. Chińczycy wygrali w nim 45:27, dzięki czemu zgarnęli paraolimpijskie złoto. Naszym florecistom pozostało cieszyć się ze srebra.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password