Rio 2016 – Taekwondo: Niger z pierwszym medalem od 1972 roku

Na koniec zmagań w turnieju taekwondzistów, rozdano medale w najcięższych kategoriach wagowych. Największą sensację sprawił zawodnik z Nigru, który doszedł do finału, eliminując po drodze lidera światowego rankingu. 

Niespodzianek w turnieju taekwondo, szczególnie u mężczyzn, było jak dotąd wiele. Faworyci zawodzili w każdej z kategorii, ale wydawało się, Dmitrij Szokin z Uzbekistanu przełamie tę złą passę. Nic bardziej mylnego. W drodze do finału kat. +80 kg zatrzymał go Nigerczyk Abdoulrazak Issoufou. Wprawdzie Afrykańczyk poległ w finale z Azerem Radikiem Isajewem (2:6), ale i tak osiągnął ogromny sukces, zdobywając drugi medal olimpijski w historii kraju. Pierwszy Niger zdobył w boksie w 1972 roku (brąz). Szokin ostatecznie skończył bez medalu, przegrywając repasaż z Koreańczykiem Cha Dong-minem. Drugi brąz przypadł Brazylijczykowi Maiconowi Siqueirze.

U pań w kat. +67 kg, po raz pierwszy wszystko odbyło się zgodnie z przewidywaniami. Do półfinałów weszły 4 najwyżej rozstawione zawodniczki, do finału zaś nr 1 i 2 światowego rankingu. Wygrała „dwójka”, Chinka Zheng Shuyin (5:1). Srebro dla Marii Espinozy z Meksyku. Brązowe medale dla nr 3 – Bianki Walkden z Wielkiej Brytanii i nr 4 – Amerykanki Jackie Galloway.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password