Rio 2016 – Zapasy: Ambitna postawa Polaków

W sobotę na olimpijskich matach zaprezentowali się dwaj nasi wolniacy: Zbigniew Baranowski (86 kg) i Robert Baran (125 kg). Obaj wygrali po jednym pojedynku i odpadli w ćwierćfinałach, ale ich zaangażowanie i chęć do walki mogły się podobać. Mistrzami olimpijskimi zostawali złoci medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Zbigniew Baranowski w pierwszym starciu pokonał Sandro Aminashviliego z Gruzji. Polak w inauguracyjnej rundzie stracił jeden punkt, ale w drugiej sprowadził swojego rywala do parteru i wyszedł na prowadzenie. Jego rywalowi nie pomogło nawet kolejne „oczko” zdobyte w ostatnich sekundach walki. Kolejny przeciwnik okazał się już zdecydowanie bardziej wymagający. Mistrz olimpijski z Londynu, Sharif Sharifov znów błysnął formą pokonując naszego reprezentanta 7:0.

W finale kibice w Carioca Arena 2 byli świadkami powtórki finału ubiegłorocznych mistrzostw świata. Tak jak w Las Vegas, wyraźnie lepszy od Selima Yasara z Turcji okazał się Abdulraszid Sadulajew. Rosjanin wygrał 5:0.

Skandalem zakończyła się natomiast jedna z walk o brązowy medal. W końcówce pojedynku pomiędzy J’denem Coxem i Reinerisem Salasem na tablicy wyników widniał rezultat 1:1. Wtedy akcję wykonał Amerykanin, ale sędziowie nie przyznali mu punktów. Szkoleniowiec Coxa poprosił o challenge, który wykazał, że obejście było wykonane prawidłowo. Dwa punkty trafiły na konto zapaśnika z USA, z czym Kubańczyk kompletnie nie mógł się pogodzić. Na matę już nie wrócił i nie dokończył starcia.

Klasyfikacja 86 kg w stylu wolnym mężczyzn:
1. Abdulraszid Sadulajew (Rosja)
2. Selim Yasar (Turcja)
3. Sharif Sharifov (Azerbejdżan)
3. J’den Cox (USA)
5. Pedro Ceballos (Kolumbia)
5. Reineris Salas Perez (Kuba)
7. Alireza Karimimachiani (Iran)
8. Mihail Ganev (Bułgaria)

Drugi z Biało-czerwonych, Robert Baran, w kategorii do 125 kg najpierw uporał się z rywalem z Kirgistanu. Mistrz Azji, Aiaal Lazarev, przegrał z nim całkiem wyraźnie 1:5. Polak stoczył też bardzo zaciętą, ale niestety przegraną walkę w ćwierćfinale. Jego przeciwnikiem był Amerykanin Tervel Dlagnev. Po pokonaniu Barana 3:2 zaprezentował się jednak fatalnie w dwóch kolejnych starciach i ostatecznie został sklasyfikowany na piątej pozycji.

Swoją dominację na światowych matach podkreślił dziś Taha Akgul. Turek, który w ostatnich latach kolekcjonuje kolejne trofea na międzynarodowych imprezach, pokonał w finale Komeila Ghasemiego z Iranu.

Klasyfikacja 86 kg w stylu wolnym mężczyzn:
1. Taha Akgul (Turcja)
2. Komeil Ghasemi (Iran)
3. Ibrahim Saidow (Białoruś)
3. Geno Petriashvili (Gruzja)
5. Levan Berianidze (Armenia)
5. Tervel Dlagnev (USA)
7. Daniel Ligeti (Węgry)
8. Korey Jarvis (Kanada)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password