Rio 2016 – Zapasy: Gadżyjew i Baran bez zwycięstwa

Trzy porażki w trzech walkach z bardzo mocnymi rywalami ponieśli Magomiedmurad Gadżyjew i Radosław Baran w trakcie ostatniego dnia zmagań w stylu wolnym na zapaśniczych matach w Rio de Janeiro. Igrzyska po raz trzeci z rzędu kończymy zatem z jednym brązowym medalem, tym razem zdobytym przez Monikę Michalik.

W kategorii do 65 kg nie poradził sobie Gadżyjew. Nasz mistrz Europy (w wadze do 70 kg) w 1/8 finału stoczył zaciętą, ale niestety przegraną walkę z Frankiem Molinaro z USA. O losach rywalizacji zadecydowało jedno udane sprowadzenie do parteru, wykonane przez Amerykanina. Molinaro następnie poległ z późniejszym wicemistrzem olimpijskim, Toghrulem Asgarowem. To oznaczało dla reprezentanta Polski definitywną utratę szans nawet na repasaże.

Asgarow w finałowym pojedynku zmierzył się z Sosłanem Ramonowem. Azer, który cztery lata temu w Londynie był najlepszy w kategorii do 60 kg, w starciu z Rosjaninem nie miał większych szans. Z maty schodził przegrany już po dwóch minutach i pięciu sekundach. Niesłychane rzeczy działy się natomiast w jednej z walk o brąz.

Końcówka starcia Mandakhnarana Ganzoriga z Mongolii i Ichtiora Nawruzowa z Uzbekistanu bez wątpienia zapisze się w historii zapasów. Na kilka sekund przed końcem lepszy był Mongoł, który prowadził 7:6. Ganzoriga zaczął skakać po macie i cieszyć ze zwycięstwa prosto w twarz Uzbeka, jeszcze zanim walka dobiegła końca. Wtedy sędzia przyznał Nawruzowowi punkt, przeważający szalę zwycięstwa na jego korzyść. Mongoł nie przestawał się cieszyć, Uzbek był załamany, gdy… Nagle obaj spojrzeli na tablicę wyników i zorientowali się, że rozstrzygnięcie jest zupełnie inne! Na taką informację zareagowali trenerzy Ganzorigi, którzy oczywiście zażądali challenge’u i… zaczęli się rozbierać! Na nic zdały się ich oryginalne protesty. To Nawruzow stanął na najniższym stopniu podium razem z Frankiem Chamizo z Włoch.

Klasyfikacja 65 kg w stylu wolnym mężczyzn:
1. Sosłan Ramonow (Rosja)
2. Toghrul Asgarow (Azerbejdżan)
3. Frank Chamizo Marquez (Meksyk)
3. Ichtior Nawruzow (Uzbekistan)
5. Frank Molinaro (USA)
5. Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia)
7. Alejandro Valdez Tobier (Kuba)
8. Borislav Novachkov (Bułgaria)

Dwukrotnie na matach w Carioca Arena 2 zaprezentował się w niedzielę Radosław Baran w kategorii do 97 kg. W obu przypadkach musiał jednak uznać wyższość niezwykle utytułowanych rywali. Już w rundzie eliminacyjnej pokonał go Chietag Gaziumow Azerbejdżanu. Brązowy medalista igrzysk w Pekinie i Londynie w końcu dopiął swego i dotarł do olimpijskiego finału. Dzięki temu Polak dostał kolejną szansę. Pierwsza walka w repasażach czekała go jednak z dwukrotnym mistrzem świata, z 2011 i 2013 roku, Rezą Yazdanim. Irańczyk nie pozwolił Baranowi na zbyt wiele, choć trzeba przyznać, że nasz reprezentant robił co mógł, by pokrzyżować mu plany. Z kolei Gaziumow w finale zmierzył się z Kyle’em Snyderem. Amerykanin wygrał zacięte i wyrównane starcie 2:1.

Klasyfikacja 97 kg w stylu wolnym mężczyzn:
1. Kyle Snyder (USA)
2. Chietag Gaziumow (Azerbejdżan)
3. Albert Saritov (Rumunia)
3. Magomied Ibragimow (Uzbekistan)
5. Elizbar Odikadze (Gruzja)
5. Walerij Andrijcew (Ukraina)
7. Reza Yazdani (Iran)
8. Mamed Ibragimow (Kazachstan)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password