Rio 2016 – Zapasy: Złote medale dla Gruzji i Iranu

W piątek w Rio de Janeiro swoje olimpijskie zmagania rozpoczęli zapaśnicy specjalizujący się w stylu wolnym. Pierwsi Biało-czerwoni do walki staną dopiero w sobotę, ale już w kategoriach wagowych do 57 i 74 kg, w których nasi reprezentanci nie wywalczyli kwalifikacji na igrzyska, nie brakowało niespodziewanych rozstrzygnięć.

W kategorii do 57 kg prawdziwą furorę zrobił Rei Higuchi. Dwudziestoletni Japończyk, który dopiero zaczyna swoją przygodę z rywalizacją wśród seniorów, przeszedł turniej olimpijski jak burza, docierając do finału. Już w rundzie wstępnej wyeliminował reprezentanta Korei Północnej, dwukrotnego mistrza świata (z 2009 i 2014 roku), Yang Kyong Ila. Świetnie radził sobie również w kolejnych fazach. W 1/2 finału pokonał jednego z faworytów, srebrnego medalistę ubiegłorocznego czempionatu globu w Las Vegas, Hassana Rahimiego.

Również finał rozpoczął się dla niego znakomicie. Mierząc się z najlepszym zapaśnikiem świata w najlżejszej kategorii wagowej, Vladimerem Kinchegashvilim, objął prowadzenie 3:0 i wydawało się, że doczekamy się wielkiej sensacji. Gruzin wziął się jednak do odrabiania strat i doprowadził do wyrównania. Po nieudanym challenge’u Japończyka otrzymał kolejny punkt i ostatecznie triumfował 4:3.

Klasyfikacja 57 kg w stylu wolnym mężczyzn:
1. Vladimer Kinchegashvili (Gruzja)
2. Rei Higuchi (Japonia)
3. Haji Aliyev (Azerbejdżan)
3. Hassan Rahimi (Iran)
5. Vladimir Dubov (Bułgaria)
5. Yowlys Bonne (Kuba)
7. Asadulla Łachinow (Białoruś)
8. Yang Kyong Il (Korea Północna)

Mnóstwo emocji dostarczył finał kategorii do 74 kg. Po tym, jak z rywalizacji dość szybko odpadli faworyci: broniący tytułu Jordan Burrough z USA, wicemistrz świata Unurbat Purevjav z Mongolii czy mistrz Europy, Turek Soner Demirtas, w walce o złoto znaleźli się Hassan Yazdanicharati i Aniuar Gedujew.

Decydujące starcie fantastycznie rozpoczął Rosjanin, który po trzech minutach prowadził już 6:0! W drugiej rundzie poobijany, krwawiący, z rozciętą głową nie dał jednak rady odeprzeć ataków Irańczyka, który doprowadził do wyrównania, premiującego go zwycięstwem.

Klasyfikacja 74 kg w stylu wolnym mężczyzn:
1. Hassan Yazdanicharati (Iran)
2. Aniuar Gedujew (Rosja)
3. Jabrayil Hasanov (Azerbejdżan)
3. Soner Demirtas (Turcja)
5. Bekzod Abdurachmonow (Uzbekistan)
5. Galymżan Usserbajew (Kazachstan)
7. Sohsuke Takatani (Japonia)
8. Zelimkhan Khadjiev (Francja)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password