Rio 2016 – Piłka ręczna: Zdetronizowany hegemon!

To jedna z największych niespodzianek tych Igrzysk – Francja nie zdobyła trzeciego z rzędu olimpijskiego złota w piłce ręcznej mężczyzn. Trójkolorowych w wielkim finale 28:26 pokonała Dania.

Francuzi w Rio bronili tytułu, który zdobywali w Pekinie i Londynie i byli głównymi faworytami turnieju. Również mecz finałowy rozpoczął się dla nich naprawdę dobrze, gdyż byli skuteczni w ofensywie. Przy wyniku 5:3 i szansie na 6:3 wydawało się, że finał ten szybko może się „zakończyć”. Jednak Duńczycy wtedy uruchomili swoją drugą linię z genialnym na tym turnieju Mortenem Olsenem, który poprowadził ich o zrywu. Zrywu bardzo skutecznego, dzięki któremu dogonili rywala i wyszli na prowadzenie 16:14.

Po zmianie stron ta przewaga w wysokości dwóch goli bardzo długo nie drgnęła ani w jedną, ani w drugą stronę. Większa w tym zasługa raczej Francuzów, którzy po prostu razili nieskutecznością, którą także nie grzeszyli ich rywale. Jednak gdy Duńczycy już zaczęli grać skuteczniej, to odskoczyli na wynik 25:20, który widniał na tablicy w 47. minucie. Francuzi zdecydowali się na jeszcze jedną ułańską szarżę, dzięki której doprowadzili do rezultatu 24:26 i wydawało się, że jeszcze mogą ten mecz wygrać. Niestety dla nich, w decydujących chwilach wykazali się ogromnym chaosem w ataku, a tak finału olimpijskiego się wygrać nie da. Dania wygrała 28:26.

Dla Duńczyków jest to pierwszy medal olimpijski w historii, natomiast Francja przegrała po raz pierwszy w finale IO, MŚ lub ME od 1993 roku.

Dania – Francja 28;26 (16:14)

Najlepsi strzelcy: Mikkel Hansen (8) – Michael Guigou (6)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password