Roenning wygrywa bieg na 50 km

Norweg – Eldar Roenning wygrał bieg na dystansie 50 km w Oslo. Na drugim miejscu uplasował się Szwajcar – Dario Cologna, a trzeci był rodak Roenninga – Martin  Johnsrud Sundby.

Bieg maratoński został rozegrany po raz pierwszy w tym sezonie. Od początku zawodów stawka była bardzo wyrównana. Bardzo często na prowadzeniu zmieniali się   poszczególni zawodnicy. Na trasie można było zdobyć dodatkowe punkty na premiach czasowych. Najaktywniejszy na tych odcinkach był Kanadyjczyk – Devon Kershaw, któremu udało się zgarnąć aż 59 punktów do klasyfikacji Pucharu Świata. Kershaw konicznie chciał odrobić 70 punktową stratę do Pettera Northuga, który po raz kolejny nie pojawił się na starcie zawodów zaliczanych do PŚ. Bieg rozstrzygnął się w samej końcówce. Na finiszowych metrach walczyli Roenning i Cologna. Ostatecznie Norweg pokonał Szwajcara o zaledwie 0,6 s. Trzecie miejsce zajął Martin Johnsrud Sundby (Norwegia). Jedyny z reprezentantów Polski – Maciej Kreczmer zszedł z trasy.

6. Illia Chernousov (Rosja) + 8,5

W klasyfikacji łącznej PŚ – Devon Kershaw awansował na drugie miejsce. Już w Drammen kryształową kulę zapewnił sobie Szwajcar – Dario Cologna. Kolejne zawody odbędą się w środę w Sztokholmie. Panowie pobiegną w sprincie techniką klasyczną. Na jutro zaplanowano bieg pań na dystansie 30 km techniką klasyczną. Polka powalczy o zniwelowanie strat do Norweżki – Marit Bjoergen. Kowalczyk w klasyfikacji łącznej PŚ traci do potomkini Wikingów 118 punktów.