Rosja gospodarzem Igrzysk Europejskich 2019!

Jeśli Rosja upora się ze skandalem dopingowym, 2. Igrzyska Europejskie w 2019 roku odbędą się w Soczi lub Kazaniu – ogłoszono dziś podczas 44. posiedzenia Komitetów Olimpijskich Europy w Pradze.

Marija Sawinowa i Jekaterina Poistogowa (fot. Tab59 [wikimedia], lic. CC BY-SA 2.0)

Po wycofaniu się Holandii, Stowarzyszenie Komitetów Olimpijskich Europy (EOC) zaczęło poszukiwania nowego miejsca na zorganizowanie igrzysk. Oprócz Rosji wśród potencjalnych kandydatów wymieniało się: Mińsk, Glasgow czy Stambuł. Po niedawnym skandalu dopingowym wydawało się niemożliwe powierzenie organizacji IE Rosji. Przewodniczących EOC, Patrick Hickey poinformował dziś jednak, że jeśli kraj ten upora się z problemem dopingu, to najbliższe igrzyska europejskie odbędą się właśnie w Rosji.

Pod uwagę brane są dwa miasta – Kazań lub Soczi. W pierwszym z tych miast dwa lata temu odbyła się letnia uniwersjada, a na przełomie lipca i sierpnia tego roku – mistrzostwa świata w pływaniu. Soczi niespełna dwa lata temu gościło natomiast zimowe igrzyska olimpijskie.

Prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Alexander Zhukov zwrócił się o spotkanie do wszystkich 50 narodowych komitetów olimpijskich Europy oraz obiecał rozwiązać problem dopingu w rosyjskim sporcie.

Kolejne Igrzyska Europejskie mogą być jeszcze lepsze niż pierwsza edycja. Kluczem do sukcesu będzie osiągnięcie porozumienia z federacjami sportowymi, tak aby w wielu dyscyplinach igrzyska europejskie były kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Tokio.

źródło: insidethegames.biz
fot. Tab59 [wikimedia], lic. CC BY-SA 2.0

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password