Rugby 7: Argentyńczycy i Kolumbijki awansują do Rio, grała też Europa

Kiedy wszyscy kibice w Polsce emocjonowali się w ten weekend występem Polaków na Węgrzech w ME dywizji A działo się również wiele ciekawych rzeczy na innych rugbowych boiskach. Zapraszamy do podsumowania weekendu.

Ameryka Południowa

Najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły na turnieju kwalifikacyjnych do igrzysk w Ameryce Południowej. Poznaliśmy dwa zespoły, które wywalczyły awans. W Santa Fe (Argentyna) triumfowali gospodarze oraz Kolumbijki i te zespoły zapewniły sobie prawo startu w Brazylii.

Argentyńczycy byli zdecydowani faworytami kwalifikacji i nie zawiedli swoich kibiców. Argentyna zdeklasowała przeciwników wygrywając wszystkie spotkania. Gospodarze zdobyli aż 308 punktów tracąc przy tym tylko 10. Przeciwnikom pozostała walka o 2. miejsce, które zdobyli Urugwajczycy. Za nimi uplasowało się Chile. Te dwie siódemki zapewniły sobie start w światowym turnieju barażowym. 

Tabela turnieju mężczyzn

Argentyna
6
6
0
0
308
10
+298
18
Urugwaj
6
5
0
1
147
69
+78
16
Chile
6
4
0
2
133
34
+99
14
 Kolumbia
6
3
0
3
81
114
-33
12
Paragwaj
6
2
0
4
50
153
-103
10
 Wenezuela
6
0
1
5
31
186
-155
7
Peru
6
0
1
5
29
213
-184
7

W turnieju kobiet faworytkami były Argentynki. Juz piewszego dnia doznały one niespodziewanie  porażki z Urugwajem. Świetnie spisywały się Kolumbijki, które wygrywały mecz za meczem. Ostatnie spotkanie turnieju w którym zagrały Argentyna i Kolumbia miało zadecydować, kto uzyska awans na igrzyska. Kolumbijki wygrały 10-7, pozostały niepokonane i mogły świętować ogromny sukces. O kolejnych miejscach decydowały małe punkty. Premiowane miejsce awansem do barażów światowych zajęły Argentyna i Wenezuela.

  • 1     Kolumbia       21
  • 2    Argentyna      21
  • 3     Wenezuela    17
  • 4    Urugwaj         17
  • 5    Paragwaj        13 
  • 6    Chile               11
  • 7    Peru                 9
  • 8     Kostaryka       7

Europa – Grand Prix Series

Również w ten weekend czołowę drużyny w Europie rozpoczęły zmagania o tytuł najlepszej siódemki Starego Kontynentu. Dodatkowo w tym roku zwycięzca wywalczy awans do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Drugi zespół zagra w barażu światowym, pozostałe zespoły oprócz Anglii i Walii w barażu europejskim.

Turniej odbył się w Moskwie, a bezapelacyjnie najlepszą drużyną byli Francuzi. Trójkolorowi wygrali wszystkie mecze. W finale pokonali Rosjan 40-17. 3. miejsce zajęli Hiszpanie, którzy wygrali z Anglikami 19-7. Kolejny turniej już za tydzień w Lyonie, a ostateczne rozstrzygnięcia poznamy w lipcu.

Europa – Dywizja C

O najnlższej dywizji europejskiej nie zdażyło nam się jeszcze pisać. Tym razem powód jest szczególny ponieważ na powrót do rozgrywek siedmioosobowych zdecydowali się wrócić Irlandczycy. Zwycięzcy Turnieju Sześciu Narodów w rugby piętnastoosonowym musieli zacząć od startu z najsłabszymi. Irlandczycy oczywiście nie mieli problemów i pewnie wygrali turniej w Bośni i Hercegowinie. Już za 2 tygodnie wystartują w dywizji B i jeśli tam będą najlepsi wywalczą awans do europejskiego turnieju barażowego do igrzysk w Rio cały czas zachowując szanse na grę w Brazylii.

Prawo gry startu na igrzyskach w Rio de Janeiro mają już u kobiet: Brazylia, Nowa Zelandia, Fidżi, Kanada, Wielka Brytania i Kolumbia. Męskie siódemki, które na pewno zagrają za rok w Rio to: Brazylia, Nowa Zelandia, RPA, Fidżi, Wielka Brytania i Argentyna.

 

 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password