Rugby 7: Kwalifikacje Pucharu Świata

W stolicy Maroka Rabacie odbyły się kontynentalne  kwalifikacje do przyszłorocznego Pucharu Świata w Rugby 7. Świetnie zaprezentowała się Tunezja, oba zespoły męski i żeński uzyskały awans. Obok Tunezji zakwalifikowała się  również męska drużyna Zimbabwe.

W decydujących spotkaniach o awansie Tunezja pokonała Madagaskar 7-0, a Zimbabwe Nigerię 19-14. Cały turniej wygrała „siódemka” Zimbabwe w ostatnim meczu pokonując Tunezję 33-12. W finale kobiet, który decydował o tym kto będzie reprezentował kontynent afrykański w Pucharze Świata Tunezja pokonała Kenię 14-10. Był to niezwykle emocjonujący pojedynek. Tunezyjki do przerwy prowadziły 14-0 i wydawało się , że w drugiej połowie nic ciekawego już się nie wydarzy. Kenijki jednak zaczęły odrabiać straty w drugiej części. Udało im się zdobyć 10 punktów. To jednak było za mało aby wygrać spotkanie. Na uwagę zasługuje fakt, że w drugiej połowie Tunezja nie wyszła z własnej części boiska!! Tunezja udanie zrewanżowała się Kenii za porażkę w fazie grupowej 5-7.

Puchar Świata w Rugby 7 odbędzie pod koniec czerwca przyszłego roku w Moskwie na Łużnikach. Jest to impreza w randze mistrzostw świata rozgrywana co 4 lata. W Rosji wystąpi 16 drużyn żeńskich i 24 męskie. Najprawdopodobniej będzie to ostatni Puchar Świata. Federacja Rugby 7 rozważa zrezygnowanie z organizowania imprezy na rzecz turnieju olimpijskiego. To właśnie zawody na igrzyskach miałyby być najważniejszą imprezą w kalendarzu Rugby 7.

Wśród kobiet awans automatycznie uzyskały  do tej pory Rosjanki oraz 4 najlepsze zespoły z poprzedniego turnieju :  Australia, Nowa Zelandia, USA i RPA. Z turnieju europejskiego do Moskwy pojadą : Anglia, Hiszpania, Francja, Holandia i Irlandia. Przedstawicielem Ameryki Północnej i Karaibów będzie Kanada. Pozostałe 4 zespoły zostaną wyłonione po turniejach kwalifikacyjnych w Azji (3 miejsca – dodatkowo o awans powalczy Fidżi jako przedstawiciel Oceanii) oraz Ameryce Południowej (1 miejsce).

Wśród mężczyzn awans automatycznie uzyskali do tej pory Rosjanie oraz 8 najlepszych zespołów z poprzedniego turnieju : Walia, Argentyna, Kenia, Samoa, Nowa Zelandia, Anglia. Fidżi  i RPA. Z turnieju europejskiego do Moskwy pojadą : Portugalia, Hiszpania, Francja, Gruzja i Szkocja, z kwalifikacji Oceanii : Australia i Tonga, a z Ameryki Północnej i Karaibów: USA i Kanada. Podobnie jak u kobiet pozostałe 4 zespoły zostaną wyłonione po turniejach kwalifikacyjnych w Azji (3 miejsca) oraz Ameryce Południowej (1 miejsce).

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password