Rugby7 – Grand Prix Series: Rosjanie mistrzami Europy!

Rosjanie wygrali ostatni z tegorocznych zawodów z cyklu Grand Prix Series. Przy trzecim miejscu Irlandczyków, dało im to zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów i tytuł Mistrzów Europy w rugby7. Polacy po pięciu porażkach, turniej w Exeter kończyli na ostatnim miejscu.

Przed ostatnim turniejem z cyklu Grand Prix Series, sytuacja w klasyfikacji generalnej zawodów była klarowna. Tytuł mistrzowski na wyciągnięcie ręki mieli Irlandczycy. Zabrać im go jednak mogli jeszcze Rosjanie. Warunek? Nasi wschodni sąsiedzi musieli wygrać turniej i liczyć na to, że Wyspiarze nie wejdą do finału.

Obie zainteresowane drużyny zawody rozpoczęły znakomicie, wygrywając swoje grupy. Irlandczycy bez problemów pokonali Portugalię (36:7), Belgię (40:7) i Francję (26:0). Rosjanie w pierwszych meczach zaprezentowali się tylko nieco gorzej, pokonując Polskę (34:0) oraz Walię (17:12) i sensacyjnie przegrywając 5:7 z Gruzinami. Dla biało-czerwonych natomiast turniej w Exeter nie należał do udanych. Obok wspomnianej porażki ze Sborną na inaugurację, nasi rugbyści wyraźnie przegrali jeszcze zarówno z Walijczykami (5:38), jak i Gruzinami (10:35).

Takie wyniki pozwoliły nam zatem walczyć jedynie o 9. miejsce w turnieju. W półfinałowym spotkaniu o tę pozycję nasi rugbyści wpadli jednak na Francuzów. Pomimo uzyskania dwóch przyłożeń, Trójkolorowi pokazali nam, że ich brak awansu do ćwierćfinału to tylko wypadek przy pracy. Po rozbiciu naszej kadry 31:12, wygrali jeszcze 24:21 z Włochami, kończąc zawody na 9. miejscu. Biało-czerwoni natomiast stoczyli wyrównany bój o 11. pozycję z pewnymi już spadku z elity Belgami. Na pożegnanie z czołówką ekipa z Beneluxu pokonała naszą reprezentację 17:12.

W czasie, gdy my mierzyliśmy się z Francuzami i Belgami, osiem najlepszych drużyn turnieju walczyło w ćwierćfinałach. Najbardziej zainteresowani triumfem w zawodach – Irlandczycy i Rosjanie – ten etap turnieju przeszli bez szwanku. Do sensacji doszło jednak w półfinałach. Dzięki uzyskaniu trzech przyłożeń, Walijczykom na tym etapie udało się bowiem ograć 15:12 Irlandczyków. W tym momencie stało się jasne, że Rosjan od tytułu Mistrzów Europy dzielą dwa kroki. Już pierwszy z nich został uczyniony jednak z nadspodziewanie dużym trudem, gdy Rosja pokonała Portugalię zaledwie 17:12.

Finał jednak poszedł już zdecydowanie po ich myśli. Rugbyści zza naszej wschodniej granicy ograli Walijczyków 17:10, dzięki czemu mogli podwójnie triumfować – zarówno w turnieju w Exeter, jak i w całym cyklu Grand Prix Series.