Serwis olimpijski – 5.02

20:30 – W Soczi na zegarach już 23:30, a to oznacza, że prawie wszyscy śpią. Na dzisiaj to koniec newsów z miejsca tegorocznych igrzysk. Już jutro początek zmagań na olimpijskich obiektach! Pamiętajcie, olimpijska RELACJA NA ŻYWO już od 6:40 TUTAJ. Emocjonujcie się wspólnie z nami zmaganiami olimpijskimi. Do JUTRA!!! Nie zapomnijcie, 6:40. Obecność obowiązkowa :)

19:31 – Biathloniści mają już za sobą 3 treningi. Zdjęcia z Krasnej Polany TUTAJ.

19:25 – Urodzony w Moskwie reprezentant Stanów Zjednoczonych w łyżwiarstwie figurowym Simon Shnapir, który występuje w parze z Marissą Castelli (para sportowa), ma zamiar zdobyć w Soczi medal. Rywalizacja drużynowa, w której wystąpią, rozpocznie się już jutro.

19:20 – W Soczi odbył się mecz treningowy w hokeju na lodzie kobiet. W pojedynku, składającym się z trzech tercji po 25 minut każda, górą okazały się Rosjanki, które pokonały Japonki 3:2.

18:59 – Jeden z faworytów w rywalizacji solistów w łyżwiarstwie figurowym, Hiszpan Javier Fernandez, przybył już do Soczi. Zawodnik miał problemy na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdyż samolot opóźnił się o blisko 7 godzin.

18:36 – Do Soczi zostały już przywiezione medale olimpijskie i paraolimpijskie. Zdjęcia z prezentacji możecie obejrzeć TUTAJ.

18:23 – Austriacki biathlonista Dominik Landertinger z powodu przeziębienia opuścił 3 treningi przed olimpijską rywalizacją. Trener Austriaków Peter Krug ma nadzieję, że choroba nie przeszkodzi Landertingerowi w walce o medale.

18:20 – Dziś minęło dokładnie 90 lat od pierwszej uroczystości rozdania medali na igrzyskach zimowych. Było to w Chamonix w 1924 roku.

18:13 – Bobsleista Aleksandr Zubkow poniesie flagę reprezentacji Rosji podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi. Reprezentacja gospodarzy przemaszeruje zgodnie z tradycją na samym końcu stawki.

18:11 – Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nie poda do opinii publicznej nazwiska sportowców przyłapanych na dopingu tuż przed igrzyskami.

17:53 – Kombinator norweski Todd Lodwick został chorążym reprezentacji Stanów Zjednoczonych! Jest on dwukrotnym mistrzem świata oraz wicemistrzem olimpijskim z Vancouver. Jest to niespodzianka, gdyż w składzie mają wielu, (ba!) a nawet bardzo wielu mistrzów olimpijskich.

17:50 – Łotysz Haralds Silovs, który miał występować zarówno w łyżwiarstwie szybkim, jak i short tracku, zrezygnował ze startów w tej drugiej dyscyplinie. Przypomnijmy, że takie połączenie udało mu się 4 lata temu w Vancouver.

17:39 – Najpopularniejsza w ostatnim czasie stopa w Polsce zostanie przebadana 13 lutego. Jej właścicielka – Justyna Kowalczyk zdecydowała się na kontrolę kontuzjowanej stopy dopiero po rozegraniu swojej koronnej konkurencji. Polska biegaczka stwierdziła, że wiadomość o złym stanie stopy mogłaby ją zdołować psychicznie przez najważniejszym startem.

17:38 – Znamy również sportowca, który poniesie flagę Szwecji. Został nim biegacz narciarski Anders Soedergren – mistrz olimpijski w sztafecie z Vancouver.

17:19 – Jeden z naszych kandydatów do medalu, panczenista Zbigniew Bródka, wziął udział w zawodach testowych na dystansie 500 m. Uzyskał czas 36,15, przegrywając w parze z Holendrem Markiem Tuitertem. Polak ostatecznie był trzeci w gronie 6 zawodników. Przypomnijmy, iż nie jest to koronna konkurencja Bródki. Zdecydowanie najlepiej czuje się na trzykrotnie dłuższym dystansie – wszak w sezonie 2012/13 zdobył na nim Puchar Świata.

17:16 – Czy chcielibyście obejrzeć wszystkie medale z zimowych igrzysk olimpijskich? Nic trudnego – w Moskwie właśnie otwarta została wystawa krążków olimpijskich. W zborach znajduje się ponad 100 rodzajów medali, w tym te z pierwszych zimowych igrzysk w Chamonix (1924).

17:14 – Nie wiemy jeszcze, czy kontuzjowana fińska snowboardzistka Merika Enne, startująca w slopestyle’u, wystąpi w Soczi. Decyzja zapadnie jutro rano, tuż przed początkiem zmagań w tej konkurencji.

17:10 – Ceremonię otwarcia XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich poprowadzą znani rosyjscy prezenterzy telewizyjni – Iwan Urgant oraz Jana Czurikowa.

17:07 – Półtora miliarda osób obejrzy transmisje z Soczi, których łączna długość przewyższy 1300 godzin. Wszystkie zmagania będą pokazane na żywo w wysokiej rozdzielczości, a do tego zostanie wykorzystanych 450 kamer. Igrzyska zobaczą mieszkańcy ponad 200 państw z całego świata.

17:03 – Aż pięć państw wystartuje w Soczi w rekordowej pod względem ilości sportowców reprezentacjach. Australia, Kanada, Holandia, Szwajcaria i Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez największą w dziejach tych państw liczbę uczestników.

16:59 – Rzecznik prasowy prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, poinformował, że rosyjskie służby specjalne zapewnią bezpieczeństwo podczas igrzysk w 100 %. Dementuje również plotki, jakoby organizacje terrorystyczne miałyby przeprowadzić zamachy w Soczi.

16:56 – Zdobywca Pucharu Świata w bobslejowych dwójkach, Amerykanin Steven Holcomb, za swojego najgroźniejszego rywala uważa, ze względu na duże doświadczenie, Rosjanina Aleksandra Zubkowa. Amerykanin jest również zadowolony z jakości lodu, który jest położony na torze olimpijskim.

16:52 – Francuscy łyżwiarze figurowi Nathalie Péchalat i Fabien Bourzat będą przygotowywać się do olimpijskiej rywalizacji nie w Soczi, a w Moskwie. Para taneczna weźmie udział również w zmaganiach drużynowych.

16:50 – Z kolei w Rosa Khutor X-treme Park rozpoczęło się zapoznanie z trasą narciarzy startujących w jeździe po muldach. Początek zmagań pań już jutro!

16:48 – Na trasie saneczkarsko-bobslejowej w Soczi rozpoczął się właśnie pierwszy wolny trening w skeletonie. Nie uczestniczy w nim jedynie reprezentacja gospodarzy.

16:33 – Poznaliśmy nazwiska kolejnych chorążych, którzy będą szli na czele defilad swoich reprezentacji podczas otwarcia Igrzysk w Soczi. Flagę Chin poniesie Tong Jian, czyli łyżwiarz figurowy, występujący w parze sportowej z Pang Qing. Jest on srebrnym medalistą olimpijskim z Vancouver oraz pięciokrotnym medalistą mistrzostw świata. Z kolei chorążym Nowej Zelandii został łyżwiarz szybki Shane Dobbin. Poznaliśmy również nazwisko norweskiego sportowca, który poniesie flagę tego kraju na ceremonii otwarcia igrzysk. Jest to znakomity alpejczyk Aksel Lund Svindal.

16:21 – W Soczi już po dziewiętnastej, tymczasem w pomieszczeniach polskiej misji na Krasnej Polanie swoje przyrzeczenia złożyli polscy skoczkowie i snowboardzistka, Joanna Zając. Jutro taka ceremonia czeka Justynę Kowalczyk. Na czwartek zaplanowano również powitanie polskiej ekipy w wiosce olimpijskiej.

16:12 – Na naszej stronie internetowej możecie już przeczytać ostatnią zapowiedź olimpijskiej rywalizacji. Tym razem czas na snowboard.

15:44 – Prezydent Rosji, Władimir Putin, stwierdził dziś, że Rosja jest przygotowana do Igrzysk Olimpijskich. Podziękował również wszystkim służbom, które włączyły się w zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników najważniejszej zimowej imprezy czterolecia.

15:23 – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, pojawi się na Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Jego wizyta jest określana przez agencję prasową Xinhua jako znak zacieśniających się stosunków chińsko-rosyjskich.

15:13 – W Soczi zadebiutują nie tylko nowe konkurencje, ale zmieni się także format rozgrywania niektórych. Zmagania w narciarskiej jeździe po muldach będą się składać z kilku etapów. Sama rywalizacja finałowa będzie się składać z trzech etapów, a nie jak w Vancouver – z jednego. Zmiany nie spodobały się wielu zawodniczkom, swoje niezadowolenie wyraziła chociażby znakomita Amerykanka, Hannah Kearney.

14:57 – Jamajscy bobsleiści mają za sobą już pierwsze problemy. Osada dowodzona przez Winstona Wattsa nie wystartowała w pierwszym treningu, gdyż do Soczi nie dotarł jeszcze ich sprzęt.

14:50 – Prezydent Rosji, Władimir Putin, powitał dziś oficjalnie rosyjskich sportowców w Soczi.

14:38 – Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL) upamiętni w środę, 12 lutego, pamięć tragicznie zmarłego przed czterema laty Gruzina, Nodara Kumaritaszwilego. Saneczkarz zmarł w skutek uderzenia w barierkę podczas jednego z treningów tuż przed Igrzyskami w Vancouver,

14:26 – Siedmiu krajów, które wystawiły swoich przedstawicieli w Vancouver, nie zobaczymy w Soczi. Są to: Kolumbia, Etiopia, Ghana, Indie, Korea Północna, Senegal i RPA.

14:18 – Wśród tych, którzy znajdują się aktualnie w Soczi jest również Otylia Jędrzejczak. Mistrzyni Olimpijska w pływaniu z Aten, która teraz studiuje na Uniwersytecie Olimpijskim, miała wczoraj okazję śledzić próbę generalną Ceremonii Otwarcia. Szczegółów zdradzać nie chciała, ale przyznała, że będziemy świadkami pięknie opowiedzianej historii miłosnej, przy użyciu tancerzy i baletu, a także poznamy najważniejsze historyczne fakty dotyczące Rosji. Wszystko to w pięknej, chłodnej atmosferze śniegu, wody, wiatru.

14:09 – Dopiero dziś w godzinach nocnych lub jutro rano poznamy amerykańskiego chorążego na Ceremonii Otwarcia. Listę tych, którzy poniosą flagi swoich krajów możecie znaleźć TUTAJ.

14:00 – Ponad połowa obywateli Rosji twierdzi, że warto było zorganizować Igrzyska Olimpijskie – wynika z badań Centrum Analitycznego Jurija Lewady. Pozytywnie wyraziło się 53 procent ankietowanych, z kolei odmiennego zdania było 26 procent respondentów.

13:46 – Norweżka Gyda Enger zastąpi kontuzjowaną Kanadyjkę Alexandrę Pretorius w rywalizacji skoczkiń narciarskich podczas igrzysk w Soczi.

13:40 – Jak informuje specjalista firmy Omega Timekeeping Alan Zubrist, system chronometrażowy, który jest zainstalowany na saneczkarsko-bobslejowej trasie w Soczi, pokazuje bardzo dokładne dane oraz jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

13:36 – Bramkarz reprezentacji Szwecji w hokeju na lodzie Henrik Lundqvist będzie grał w zmniejszonych ochraniaczach, dzięki którym łatwiej się poruszać.

13:33 – Członkowie MKOl zakończyli debatę na temat roli zawodników w Ruchu Olimpijskim. Jako jedna z ostatnich głos zabrała jedyna Polka w MKOl Irena Szewińska, która postawiła za wzór udział Towarzystwa Olimpijczyków Polskich w PKOl (20% członków Zarządu) oraz samo działanie Towarzystwa. Wszyscy uczestnicy posiedzenia udali się teraz na przerwę.

13:31 – Z ostatniej chwili: Znakomity snowboardzista, Shaun White, nie wystartuje w konkurencji slopestyle podczas igrzysk w Soczi! Amerykanin doznał wczoraj kontuzji nadgarstka i postanowił wycofać się z rywalizacji. Więcej TUTAJ.

13:28 – Ponad połowa mieszkańców Stanów Zjednoczonych będzie śledziła wydarzenia z igrzysk w Soczi – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez amerykański portal AP i instytut socjologiczny Gfk.

13:27 – O tym, kto zostanie chorążym reprezentacji Rosji, dowiemy się dzisiaj po 18:00 czasu polskiego.

13:25 – Decyzja o tym, czy brązowy medalista niedawnych mistrzostw świata juniorów w skokach narciarskich Jewgienij Klimow zostanie włączony do reprezentacji olimpijskiej gospodarzy, zapadnie dzisiaj wieczorem.

13:22 – Mer górskiej wioski olimpijskiej Swietłana Żurowa uważa, że znicz olimpijski na ceremonii otwarcia powinna zapalić Larysa Łatynina, która jest rekordzistką zimowych igrzysk pod względem ilości medali – 9 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe.

13:08 – Również flaga olimpijska została wciągnięta na maszt. Nie możemy się już doczekać rywalizacji :)

13:06 – Flaga gospodarza tegorocznych igrzysk – Rosji – została podniesiona na maszt w wiosce olimpijskiej. W uroczystości wzięli udział: prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, mer wioski olimpijskiej Jelena Isinbajewa, minister sportu Witalij Mutko oraz inni.

13:03 – Jeden z najlepszych panczenistów w historii, Holender Sven Kramer, powiedział, że będzie zadowolony tylko z wywalczenia olimpijskiego złota. Srebro nie wchodzi w rachubę. Oj zapomniało się maksymę barona de Coubertina: „Ważny jest sam udział, nie zwycięstwo”.

13:01 – Kanadyjscy bobsleiści poinformowali, że nadali imiona swoim bobslejom, m.in. Fenix i Superman :)

12:59 – Łyżwiarz szybki Iwan Skobriew (Rosja) uważa, że lód znajdujący się w obiekcie olimpijskim „Adler” jest bardzo szybki i będzie możliwe poprawianie nawet rekordów świata.

12:57 – Numery startowe w rywalizacji drużynowej w łyżwiarstwie figurowym będą przyznane na podstawie rankingu Międzynarodowej Federacji Łyżwiarstwa (ISU).

12:55 – Znamy również sportowców amerykańskich, którzy wystąpią w rywalizacji drużynowej w łyżwiarstwie figurowym. Będą to: Jeremy Abbott – solista oraz Marisa Castelli i Simon Shnapir w parach sportowych. Pozostałych zawodników poznamy 7 lutego.

12:50 – Każde państwo w rywalizacji drużynowej łyżwiarzy figurowych będzie miało prawo dwukrotnie zmienić zawodników po ich wystąpieniu w programie krótkim. Poinformował o tym przewodniczący Komitetu Technicznego Międzynarodowej Federacji Łyżwiarstwa (ISU) Aleksandr Łakiernik.

12:39 – Trener reprezentacji Belgii w snowboardzie Jean-Valerie Demart uważa, że trasa w parku Roza Chutor jest bezpieczna. Jest to bardzo ważne dla zawodników, którzy będą rywalizować tam o olimpijskie medale.

12:35 – Panczeniści mają już za sobą pierwsze zawody testowe w Soczi. Na 10 000 metrów zwyciężył Holender Bob de Jong (6:25,33), wyprzedzając Rosjanina Jewgienija Sieriajewa (6:35,36). Wśród kobiet na 3000 m najlepsza okazała się Soko Fujimura z Japonii (4:20,38). Polacy na razie nie startowali.

12:33 – Jewgienij Pluszczenko już na tafli Pałacu Sportów Zimowych „Ajsbierg”. Rosjanin, który opuścił dwa pierwsze treningi, wziął udział w trzeciej sesji treningowej łyżwiarzy figurowych.

12:31 – Kanadyjska hokeistka Marie-Filip Poolen uważa, że jej reprezentacja nie jest faworytem olimpijskiego turnieju. Za takowych uważa Finlandię, Rosję i Szwajcarię.

12:30 – Norweżka Tiril Sjaastad Christiansen, specjalizująca się w narciarstwie dowolnym, z powodu kontuzji kolana na wystąpi w Soczi.

12:27 – PKOl ustalił nagrody finansowe za zdobycie medalu. Złoty medal to nagroda w wysokości 120 tys złotych, srebro to 80 tys, a brąz 50 tys. Zawodnicy z konkurencji drużynowych otrzymają 75 % tej kwoty. Na wynagrodzenia liczyć mogą również trenerzy medalistów. Trener mistrza olimpijskiego otrzyma 60 tys, srebrnego medalisty 40 tys, a w przypadku brązu 25 tys. Nagrody te w porównaniu do IO z Vancouver zostały dwukrotnie zmniejszone.

12:15 – Krystyna Pałka w rozmowie z Gazetą Krakowską przyznała, że zastanawia się nad zakończeniem kariery po tym sezonie. 31 – letnia biathlonistka swoją decyzję ponoć uzależnia od osiągniętych wyników w Soczi.

11:54 – Noriaki Kasai w Pyeongchang? To wcale nie jest nierealne. Japoński skoczek zapytany o swój cel na ostatnie Igrzyska w życiu z wielką powagą odpowiedział, że chce aby ostatnimi IO w jego karierze były te z 2018 roku. Igrzyska w Soczi będą dla Kasai już siódmymi w karierze!

11:50 – Członkowie MKOl już po obiedzie wznowili obrady Sesji. Nasz redaktor śledzący debatę przyznaje, że nigdy nie widział, aby aż tylu różnych członków MKOl zabierało głos. To pierwszy sukces prezydenta Bacha – wywołanie dyskusji. Więcej o planie strategicznym „Agenda Olimpijska 2020″ TUTAJ.

11:49 – Prezydent Władimir Putin zaprzeczył doniesieniom, które mówiły, że to on zapali olimpijski znicz. Putin w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że Rosja ma wielu wspaniałych sportowców, a on jest tylko początkującym hokeistą.

11:40 – Holenderski serwis infostrada, który zajmuje się prognozami sportowymi przewiduje cztery medale Polaków. Według Holendrów złoto zdobędą Kamil Stoch na dużej skoczni i Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km stylem klasycznym. Pozostałe dwa medale to brąz Kowalczyk w biegu na 30 km oraz trzecie miejsce drużyny panczenistek. Klasyfikację medalową mają wygrać Amerykanie, którzy „zdobędą” 29 krążków.

11:33 – Kanadyjczycy planują zdobyć w short tracku aż 5 medali.

11:28 – W składzie żeńskiej reprezentacji Niemiec w hokeju na lodzie nastąpiła zmiana – za kontuzjowaną Darię Gleissner wystąpi w Soczi Lisa Schuster.

11:12 – Znamy już Rosjan, którzy wystąpią w rywalizacji drużynowej w łyżwiarstwie figurowym. Gospodarzy będą reprezentować: Jewgienij Pluszczenko i Julija Lipnicka w kategorii solistów, Tatjana Wołosożar i Maksim Trańkow w parach sportowych oraz Jekatierina Bobrowa i Dmitrij Sołowjew w parach tanecznych.

11:00 – Austriak Kindl uzyskał najlepszy czas pierwszego treningu w saneczkarstwie – 53,202.

10:47 – Kanadyjscy skeletoniści zapoznali się ze specyfiką olimpijskiego toru, na którym będą rywalizowali o medale.

10:11 – W Soczi otworzony został etnograficzny park olimpijski „Moja Rosja” poświęcony regionom rosyjskim.

9:34 – Sztafeta z ogniem olimpijskim dobiega końca. Ostatnim przystankiem jest miejsce igrzysk – Soczi. Właśnie tutaj odbywają się specjalne uroczystości, m.in. przedstawienie wielokulturowości Kraju Krasnodarskiego, w którym leży Soczi.

9:20 – Mistrz olimpijski w łyżwiarstwie figurowym w konkurencji solistów, Rosjanin Jewgienij Pluszczenko, który opuścił pierwszy olimpijski trening, dzisiaj wznowi rywalizację.

9:07 – Martin Erat (Washington Capitals) zastąpił kontuzjowanego Vladimira Sobotkę (Saint Louis) w składzie hokejowego reprezentacji Czech na igrzyska w Soczi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password