Short track – Mistrzostwa Europy: Gorzko-słodkie kwalifikacje

W Turynie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w short tracku. Dziś odbyły się kwalifikacje na wszystkich dystansach. Pierwsze biegi były dla nas niestety gorzkie. Ogromnego pecha mieli przede wszystkim Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej. Mimo to cieszyć możemy się z pozostałych biegów, w których biało-czerwoni pokazali się ze świetnej strony.

500m | Awans do ćwierćfinałów: Magdalena Warakomska, Bartosz Konopko
Najkrótszy i najbardziej widowiskowy dystans występujący na Mistrzostwach Europy seniorów w short tracku był jedną z naszych największych nadziei na medal. To na 500m właśnie Natalia Maliszewska wywalczyła już w tym sezonie dwa brązowe medale Pucharu Świata. Tutaj dodatkowym atutem dla Polki miał być brak brytyjskiej gwiazdy – Elise Christie.

Niestety już po pierwszym biegu Natalii musieliśmy przełknąć gorzką pigułkę. Nasza utalentowana rodaczka upadła, zahaczając przy tym Rosjankę Ekaterinę Konstantinovą, przez co została wykluczona z rywalizacji przez sędziów. Nie zobaczymy jej zatem w ćwierćfinale. Nadzieją pozostaje Magdalena Warakomska. 19-latka pojechała dziś na swoim, wysokim poziomie, dzięki czemu uzyskała awans do ćwierćfinałów, jako zawodniczka z najlepszym czasem, spośród trzecich miejsc.

Oprócz Warakomskiej, pewną kwalifikację do ćwierćfinału na 500m uzyskał również Bartosz Konopko, pewnie wygrywając swój start eliminacyjny. Ofiarą ogromnego pecha padł natomiast Rafał Anikiej, który – zmierzając po drugie miejsce i awans – został wyprzedzony przez rywala na ostatnim wirażu. Kwalifikacji nie uzyskał również Bartosz Bielecki, będący czwartym w swoim starcie.

1000m | Awans do ćwierćfinałów: Natalia Maliszewska, Rafał Anikiej, Bartosz Bielecki
Oglądając rywalizację na 1000m kobiet, serce zadrżało nie raz. Magdalena Warakomska została zatrzymana przez rywalki i mimo szybkiej jazdy, ukończyła swój bieg dopiero na 5. pozycji, nie uzyskując awansu. Na granicy znalazła się natomiast Natalia Maliszewska. Gdy Polska przekraczała linię mety jako trzecia, nic nie było jeszcze pewne. Dopiero po kolejnych biegach okazało się, że awans do ćwierćfinału będzie. Szczęśliwe zakończenie nie mogło jednak do końca zrekompensować tego, co przez pecha straciła w biegu na 500m. Ale… zawsze coś.

Pecha miał również Bartosz Konopko, który – podobnie jak Rafał Anikiej w rywalizacji na 500m – awans do ćwierćfinału wypuścił w samej końcówce rywalizacji. Ze znakomitej strony pokazali się jednak nasi dwaj młodzi zawodnicy. 17-letni Rafał Anikiej bardzo pewnie zajął 2. miejsce w swoim biegu, które pozwoliło mu na zakwalifikowanie się do ćwierćfinału. Zaskoczył również 18-letni Bartosz Bielecki. Po biegu pełnym dramaturgii, kar i upadków, nasz reprezentant linię przekroczył tuż za plecami Shaoanga Liu (Węgry), dzięki czemu również i on pojedzie w ćwierćfinałach.

1500m | Awans do półfinałów: Natalia Maliszewska, Bartosz Konopko
Od dystansu 1500m właściwie rozpoczęła się dzisiejsza rywalizacja na torze w Turynie. Nie zawiódł na nim Bartosz Konopko, uzyskując pewną kwalifikację do półfinałów. Bez większych nerwów awans udało się wywalczyć również Natalii Maliszewskiej, która była druga w swoim przejeździe.

Niestety sporego pecha mieli Magdalena Warakomska i Rafał Anikiej. Magda zanotowała kontakt z Veronique Pierron z Francji, przez co sędziowie nałożyli na nią karę i wykluczyli tym samym z rywalizacji. Rafał Anikiej trzecie miejsce, gwarantujące awans, przegrał dopiero na ostatnich okrążeniach.

Nieco gorzej zaprezentował się Bartosz Bielecki, który zajął ostatnie, szóste miejsce w swoim biegu. 18-latek i tak jednak po dzisiejszych startach zasłużył na pochwały. Jako debiutant na wielkiej imprezie spisał się bardzo dobrze, a wisienką na torcie, a jednocześnie nagrodą dla niego będzie udział w ćwierćfinale biegu na 1000m.

Sztafety | Awans do półfinałów: sztafeta kobiet (Maliszewska, Gawlica, Warakomska, Grządkowska)
Na koniec dnia odbyły się jeszcze rywalizacje sztafet. Panie pojechały na 3000m, natomiast panowie na 5000m. Zadanie nie wydawało się trudne. Awans do półfinału po dzisiejszych przejazdach miały uzyskać niemal wszystkie sztafety, za wyjątkiem trzech najsłabszych. Niestety, sztuka kwalifikacji nie udała się sztafecie męskiej. Reprezentacja Polski w składzie: Bartosz Konopko, Rafał Anikiej, Bartosz Bielecki, Adam Filipowicz, zajęła ostatnie miejsce w swoim biegu i wraz z kolegami z Turcji i Bułgarii pożegnała się z rywalizacją sztafet.

Lepiej poszło sztafecie kobiecej. Natalia Maliszewska, Oliwia Gawlica, Magdalena Warakomska i Monika Grządkowska dojechały drugie w swoim biegu eliminacyjnym, za Holenderkami, a przed Czeszkami. Dało im to w miarę pewny awans do kolejnej rundy zawodów.

Co dalej? | Terminarz dalszej części ME w Turynie
Przed nami dwa kolejne dni, w których poznamy oficjalne rozstrzygnięcia – na każdym  z dystansów osobno oraz w wieloboju. Jutro będziemy mogli emocjonować się finałami na 500m oraz 1500m oraz półfinałami sztafet. W niedzielę odbędą się zaś biegi na 1000m, 3000m oraz finały sztafet. Czekamy zatem na wielkie emocje, związane ze startami biało-czerwonych.