Short track – Mistrzostwa Europy: Pierwsze medale rozdane, Konopko najlepszy z Polaków

Za nami rywalizacja na 500m oraz 1500m na Mistrzostwach Europy w short tracku. Niestety nie mieliśmy okazji oglądać dziś żadnego z naszych reprezentantów w finale. Najlepiej wypadł Bartosz Konopko, który sklasyfikowany został na 10. miejscu w biegu na 500m oraz 11. miejscu w rywalizacji na 1500m.

Dzień rozpoczęliśmy od rywalizacji na 1500m. Wśród kobiet na tym dystansie do półfinału dostała się Natalia Maliszewska. Swój dzisiejszy bieg Polka rozpoczęła dobrze, a na 6 okrążeń przed metą objęła nawet prowadzenie. Nie starczyło jednak sił do tego, aby utrzymać pozycję aż do mety. Niestety Natalia znacznie zwolniła, tracąc na ostatnich wirażach kontakt z czołówką. Ostatecznie zajęte 6. miejsce w biegu nie pozwoliło jej na udział w finale, a jedynie na uplasowanie się na 16. miejscu w klasyfikacji generalnej zawodów.

Do ścisłego finału zakwalifikowały się natomiast dwie Włoszki, dwie Rosjanki oraz Holenderka i Węgierka. Przez większą część dystansu wydawało się, że największe szanse na zwycięstwo mieć będą Sofia Prosvirnova i Ekaterina Konstantinova. Na finiszu Rosjanki zostały jednak zaskoczone przez Włoszki. Perfekcyjnie ostatnie metry pojechała Arianna Fontana i to ona została Mistrzynią Europy na tym dystansie. Na trzecie miejsce awansowała zaś inna łyżwiarka z Italii – Lucia Peretti. Kibicom z Rosji pozostało zadowolenie się srebrnym medalem Sofii Prosvirnowej.

Mistrzostwa Europy – 1500m kobiet:
1. Arianna Fontana (Włochy)
2. Sofia Prsvirnova (Rosja)
3. Lucia Peretti (Włochy)
…16. Natalia Maliszewska (POLSKA)
PEN. Magdalena Warakomska (POLSKA)

W rywalizacji na tym samym morderczym dystansie, ale wśród mężczyzn bardzo dobrze wypadł dziś Bartosz Konopko. Nasz reprezentant był niezwykle bliski tego, aby awansować do finału. Niestety, w końcówce biegu zabrakło nieco szybkości. Konopko ukończył bieg półfinałowy na 3. pozycji, przez co mógł uczestniczyć tylko w finale B. Tam dzielnie zmagał się w walce o 7. miejsce i wydawało się, że do ostatnich metrów będzie walczył o nie z Victorem Anem. W najmniej odpowiednim momencie Polak został jednak popchnięty przez Francuza Thibaut Fauconnet’a. „Trójkolorowego” wykluczyli sędziowie, jednak na niewiele się to zdało. Konopko stracił bowiem na zajściu zbyt wiele, aby móc walczyć o zwycięstwo w finale B. Ostatecznie ukończył go na 5. pozycji, co dało mu 11. miejsce w łącznej klasyfikacji zawodów.

Głównymi faworytami do zaistnienia w finale byli reprezentanci Węgier. Wśród sześciu finalistów, aż połowę miejsc przypadło właśnie „bratankom”. Viktor Knoch i Shaoang Liu mieli jednak na trasie biegu pewne problemy, spowodowane zbyt agresywnym atakiem, wykluczonego później przez arbitrów, Sjinkie Knegta z Holandii. Skorzystał na tym Semen Elistratov. Rosjanin powetował wcześniejsze niepowodzenie swoich koleżanek z reprezentacji, wyprzedził Shaoanga Liu i wygrał zawody. Wicemistrzem Europy został właśnie Węgier, natomiast trzecie miejsce przypadło Vladislavowi Bykanov’owi z Izraela.

Mistrzostwa Europy – 1500m mężczyzn:
1. Semen Elistratov (Rosja)
2. Shaoang Liu (Węgry)
3. Vladislav Bykanov (Izrael)
…11. Bartosz Konopko (POLSKA)
…28. Rafał Anikiej (POLSKA)
…38. Bartosz Bielecki (POLSKA)

Po wczorajszym pechowym starcie Natalii Maliszewskiej w kwalifikacjach, jedyną reprezentantką w rywalizacji na 500m kobiet pozostała 19-letnia Magdalena Warakomska. Polka dała jednak poznać po sobie, że start na dużej imprezie to dla niej nie pierwszyzna. W swoim ćwierćfinale dzielnie rywalizowała z rywalkami. Jeszcze na ostatnim wirażu spróbowała zaatakować, wchodząc po zewnętrznej. Przyniosło to jednak efekt odwrotny do zamierzonego – spadek na 4. miejsce w biegu i brak awansu do półfinału. Mimo to jednak Magdzie należą się wielkie gratulacje i pochwała za walkę do końca.

O medale biły się jednak inne zawodniczki. W wielkim finale biegu na 500m zobaczyliśmy dwie Włoszki – Ariannę Fontanę i Martinę Valcepinę, Holenderkę Riannę de Vries oraz Brytyjkę Charlottę Gilmartin. Już po samym starcie prowadzenie objęła de Vries. Szybko do przodu przebijać zaczęła się jednak Fontana. Przed ostatnim okrążeniem Włoszka miała pewny srebrny medal. To jej jednak nie starczało – chciała powtórzyć to, co osiągnęła kilkadziesiąt minut wcześniej na 1500m. Tym razem atak okazał się nieskuteczny. Bardzo… Arianna Fontana poślizgnęła się i upadła, żegnając się w ten sposób z szansami na jakikolwiek medal. Linię mety zatem dosyć spokojnie jako pierwsza przekroczyła Rianna de Vries i to Holenderka została nową Mistrzynią Europy. Pozostałe krążki trafiły do Valcepiny i Gilmartin.

Mistrzostwa Europy – 500m kobiet:
1. Rianna de Vries (Holandia)
2. Martina Valcepina (Włochy)
3. Charlotte Gilmartin (Wielka Brytania)
…21. Magdalena Warakomska (POLSKA)
…PEN. Natalia Maliszewska (POLSKA)

W rywalizacji na 500m u mężczyzn naszą jedyną nadzieją po wczorajszych eliminacjach pozostał Bartosz Konopko. Polak już w ćwierćfinale trafił jednak na bardzo dobrych rywali – Shaolin Liu i Viktora Knocha (obaj Węgry). Po dobrym, szybkim biegu, nasz rodak musiał niestety uznać ich wyższość. Czas pozwolił mu jednak, aby zostać sklasyfikowanym jako najlepszy, spośród tych, którzy odpadli w ćwierćfinale, a zatem na 10. miejscu.

Na pocieszenie można jednak dodać, że zwycięzca ćwierćfinału w którym brał udział Bartosz Konopko – Shaolin Liu – zakwalifikował się do wielkiego finału. Pobiegł w nim również reprezentujący Rosję Victor An. Prawdziwymi gwiazdami okazali się jednak Holendrzy, którzy po fenomenalnym finiszu zgarnęli wszystko. Złoty medal odebrać mógł Sjinkie Knegt, który w ten sposób powetował sobie wykluczenie z finału na 1500m. Srebro przypadło zaś jego rodakowi Dylanowi Hoogerwerf’owi.

Mistrzostwa Europy – 500m mężczyzn:
1. Sjinkie Knegt (Holandia)
2. Dylan Hoogerwerf (Holandia)
3. Victor An (Rosja)
…10. Bartosz Konopko (POLSKA)
…21. Rafał Anikiej (POLSKA)
…30. Bartosz Bielecki (POLSKA)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password