Short track – MŚ: Świetny wynik Maliszewskiej! Polka 8. na MŚ!

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Za nami drugi dzień rywalizacji najlepszych łyżwiarzy w Rotterdamie. Poznaliśmy dziś Mistrzów Świata na dystansach 1500 i 500 metrów. Z dobrej strony pokazały się Polki, a Natalia Maliszewska uzyskała najlepszy wynik wśród biało-czerwonych w historii MŚ.

Foto.: PZŁS

Jako pierwsze rozstrzygnięcia zapadły w rywalizacji na 1500 metrów. Tutaj na etapie półfinałów nie mieliśmy już nikogo, spośród naszych reprezentantów. Nie oznacza to jednak, że zabrakło emocji. Wręcz przeciwnie – już w pierwszym z półfinałów otrzymaliśmy pokaz fenomenalnej jazdy. Były niespodzianki – bardzo szybko z walką o medale pożegnały się Holenderki – Suzanne Schulting oraz Rianne de Vries. Do grona pechowców dołączyły również Kanadyjka Kim Boutin oraz… wszystkie Japonki, które jedna po drugiej, notowały upadki.

Ostatecznie do finału zakwalifikowały się: Elise Christie (Wielka Brytania), Arianna Fontana (Włochy), Marianne St-Gelais (Kanada), Suk Hee Shim, Min Jeong Choi oraz Ji Yoo Kim (Korea Pd.). Po mocno chaotycznym początku biegu, odpadły zupełnie ostatnie dwie. Walka o medale w końcówce rozstrzygnęła się zatem między czterema zawodniczkami. Najszybsza na finiszu okazała się Elise Christie i to ona zgarnęła złoto. Niespodziewanie zabrakło nieco tej, która zwykle potrafi rozstrzygać biegi na ostatnich metrach – Arinna Fontana zakończyła start na 4. pozycji. Przed nią linię mety przekroczyły Marianne St-Gelais i Suk Hee Shim. Kanadyjka i Koreanka mogły cieszyć się kolejno ze srebra i brązu MŚ.

Półfinały na 1500 metrów u mężczyzn były jeszcze bardziej dynamiczne, niż u kobiet. Ze świetnej strony pokazali się Sjinkie Knegt (Holandia), Victor An (Rosja), Shaolin Liu (Węgry) i Viktor Knoch (Węgry). Na przeciwnym stronie bieguna znaleźli się zaś Semen Elistratov czy Shaoang Liu. Pierwszy nie umiał bowiem przebić się do czołówki biegu i w rezultacie nie zakwalifikował się do finału, drugi zaś mocno namieszał w swoim biegu, za co dostał nie tylko dyskwalifikację, ale i żółtą kartkę.

Decyzje sędziów po kolizjach Shaoanga Liu poprzestawiały nieco stawkę. Przy stoliku dołączono bowiem do finału A dwóch zawodników. Na starcie ostatecznej rywalizacji o medale stanęło zatem ośmiu łyżwiarzy. O ile Amerykanin JR Celski nie wykorzystał swojej szansy, o tyle Da Woon Sin pojechał fenomenalnie, potrafił zdominować bieg finałowy i zdobyć złoto. Świetnie w finale pojechał również Kanadyjczyk Samuel Girard, któremu do pełni szczęścia zabrakło bardzo niewiele. Miejsce na podium wywalczył również Yi Ra Seo. Choć do tego, aby ocenić, kto zdobył brąz, potrzebowaliśmy fotofiniszu. Oprócz Koreańczyka po przekroczeniu linii mety cieszyli się bowiem również… Victor An (Rosja) i Sjinkie Knegt (Holandia), którym zabrakło tysięcznych sekundy.

Medaliści MŚ na 1500 metrów:

 MĘŻCZYŹNI  Da Woon Sin
 (Korea Pd.)
 Samuel Girard
 (Kanada)
 Yi Ra Seo
 (Kore Pd.)
 KOBIETY  Elise Christie
 (W. Brytania)
 Marianne St-Gelais
 (Kanada)
 Suk Hee Shim
 (Korea Pd.)

Polskich kibiców dużo bardziej interesowała jednak rywalizacja na 500 metrów, w której na etapie ćwierćfinałów mogliśmy kibicować dwóm naszym rodaczkom – Magdalenie Warakomskiej i Natalii Maliszewskiej. Zrządzeniem losu obie biało-czerwone trafiły do jednego biegu i musiały ze sobą rywalizować. Obok nich pojechały natomiast doświadczone zawodniczki ze ścisłej światowej czołówki. Już na początku wywróciła się Fontana, Warakomskiej zabrakło nieco siły w końcówce. Świetnie spisały się za to Minjeong Choi, Maliszewska i Konstantinova. Po pięknej walce między tą trójką, nasza rodaczka zajęła 2. miejsce w biegu, tuż za plecami Min Jeong Choi, kwalifikując się w ten sposób do czołowej „ósemki” zawodów.

Ćwierćfinał Polek:

 1. Min Jeong Choi KOR  44.253 Q
 2. Natalia Maliszewska  POL  44.566 Q
 3. Ekaterina Konstantinova RUS  44.685
 4. Petra Jaszapati HUN  44.719
 5. Magdalena Warakomska POL  44.931
 6. Arianna Fontana ITA  —

Już na tym etapie wiedzieliśmy zatem, że wynik osiągnięty dziś przez Natalię Maliszewską, będzie można zapisać złotymi zgłoskami w historii polskiego short tracku, jako najlepszy osiągnięty przez Polkę na Mistrzostwach Świata. Pozostało walczyć o jak najlepszy wynik.

Obok Natalii Maliszewskiej na starcie pierwszego półfinału stanęły dwie Koreanki – Minjeong Choi i Ji Yoo Kim oraz faworytka do złota na… każdym z dystansów – Elise Christie. Po bardzo dynamicznym starcie to Europejki przewodziły stawce. Christie pozostawała nieco z przodu, za nią utrzymywała się Maliszewska. Koreanki jednak nie odpuszczały i już niebawem nasza rodaczka mogła poczuć na plecach oddech jednej z nich. Na ostatnim okrążeniu Koreanki spróbowały wyprzedzić Polkę, Maliszewska zdecydowała się na ryzyko, które tym razem nie popłaciło. Po kolizji z rywalkami, nasza reprezentantka spadła na 3. miejsce, a później… została zdyskwalifikowana przez sędziów, wraz z Minjeong Choi.

Półfinał Natalii Maliszewskiej:

 1. Elise Christie GBR  43.414 Q
 2. Ji Yoo Kim KOR  43.821 Q
 3. Min Jeong Choi KOR  PEN PEN
 4. Natalia Maliszewska POL  PEN PEN

W ostatecznym rozrachunku Natalia Maliszewska zakończyła więc dzisiejsze zawody na 8. miejscu. Magdalena Warakomska została zaś sklasyfikowana na 20. pozycji. Do finału, obok Christie i Kim, przystąpiły zaś Marianne St-Gelais i Kexin Fan.

Od początku biegu o medale, kłopoty miała zdecydowana faworytka rywalizacji – Elise Christie. Skończyło się na tym, że… Brytyjka pozostała w ogóle bez medalu! Wszystkie trzy rywalki pojechały bowiem szybciej, a prawdziwy koncert jazdy dała Kexin Fan. Chinka w wielkim stylu obroniła złoto, wywalczone przed rokiem w Seulu. Tuż za jej plecami finiszowała St-Gelais, która mogła się cieszyć z drugiego srebra tegorocznych MŚ. Na podium zmieściła się również Ji Yoo Kim, która ani przez moment nie dała okazji Elise Christie na udane wyprzedzanie.

Równie zaciętą i emocjonującą walkę o medale, choć bez udziału Polaków, mogliśmy obserwować przy okazji rywalizacji mężczyzn na dystansie 500 metrów. Tam za to powody do radości mieli wreszcie Holendrzy, którym wcześniej nie wiodło się tak, jakby życzyli sobie tego kibice, szczelnie wypełniający Ahoy Arenę w Rotterdamie. W wielkim finale Sjinkie Knegt stoczył fenomenalną walkę z Wu Dajingiem, ostatecznie okazując się lepszym od Azjaty o koniuszek płozy. Na trzecim miejscu finiszował zaś Koreańczyk Yi Ra Seo.

Medaliści MŚ na 500 metrów:

 MĘŻCZYŹNI  Sjinkie Knegt
 (Holandia)
 Wu Dajing
 (Chiny)
 Yi Ra Seo
 (Korea Pd.)
 KOBIETY  Kexin Fan
 (Chiny)
 Marianne St-Gelais
 (Kanada)
 Ji Yoo Kim
 (Korea Pd.)

Z Rotterdamu Dawid Brilowski

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password