Short track – MŚJ: Dobry start Polaków

Nieźle spisali się Polacy podczas rozgrywanych w Innsbrucku Mistrzostwach Świata Juniorów w short tracku. Najlepiej spośród biało-czerwonych poradziła sobie Kamila Stormowska, która zakończyła rywalizację na 500m w pierwszej „dziesiątce”.

PIĄTEK

Już pierwszy dzień zawodów, piątkowe eliminacje (czy też – w przypadku biegów na 500m i na 1000m – preeliminacje) okazał się niezbyt udany dla sporej liczby naszych zawodników. Preeliminacje na dystansie 500m przeszła tylko trójka polskich łyżwiarzy, którzy już wcześniej startowali na Pucharze Świata: Kamila Stormowska, Patrycja Markiewicz i Rafał Anikiej. Szybkości zabrakło za to nieco Wiktorii Tkaczuk, Bartoszowi Bieleckiemu i Krystianowi Giszce.

Na 1500m biało-czerwoni mieli sporo pecha. Rafał Anikiej ukarany przez sędziów został już w preeliminacjach. Na tym samym etapie setnych sekundy do awansu zabrakło Krystianowi Giszce, a Bartosz Bielecki, który co prawda bez problemów przeszedł pierwszy etap jazdy… w eliminacjach upadł i nie dojeżdżając nawet do mety, skreślił swoje szanse na dobry wynik. W eliminacjach ukarana została również Kamila Stormowska, a Patrycja Markiewicz i Wiktoria Tkaczuk w swoich biegach zajmowały 3. miejsca, nie pozwalające marzyć o dalszym awansie. Na tym dystansie udział Polaków zakończył się więc szybko, bo już w piątek.

Nieco szczęśliwiej było na dystansie 1000m, gdzie – co prawda rzutem na taśmę, ale jednak – preeliminacje zdołali przejść Patrycja Markiewicz i Rafał Anikiej. Bardzo bliska celu była również Kamila Stormowska, która jednak ponownie została wykluczona z gry przez arbitrów.


SOBOTA

W sobotę mieliśmy zatem powody do emocji tylko na jednym z rozgrywanych dystansów. Eliminacje na 500m bez problemów przeszła Kamila Stormowska. Patrycja Markiewicz do ćwierćfinału dostała się dzięki dobremu czasowi (jako najlepsza zawodniczka z 3. miejsca). Rafałowi Anikiejowi nadal towarzyszył jednak pech z pierwszego dnia zawodów. Upadek pokrzyżował Polakowi szyki.

Swój ćwierćfinał genialnie rozegrała Kamila Stormowska. Dzięki dobremu startowi, bardzo szybko przedostała się na czołowe pozycje i dojechała na 2. miejscu w swoim biegu, uzyskując w ten sposób awans do półfinału, co niestety nie udało się Markiewicz. W 1/2 finału Polka nie miała już jednak tyle szczęścia. Dostała bowiem karę od arbitrów i – z racji tego, że uczestniczyła w pięcioosobowym półfinale, z dokooptowaną przez sędziów zawodniczką – wypadła nawet z możliwości udziału w finale B, zajmując ostatecznie 9. miejsce Mistrzostw Świata Juniorów.

Rozstrzygnięcia finałowe zapadły zatem bez udziału Polaków. Nie do zdarcia okazał się w nich reprezentant Shaoang Liu, który na 500m złoto zdobył w efektownym stylu, bijąc przy tym rekord świata juniorów. Kilka godzin wcześniej Węgier w nieco mniej efektowny sposób, bo bez rekordu, zdobywał złoto również na 1500m. Z rywalizacji dziewcząt zadowoleni mogli być za to kibice z Korei Południowej. To ich rodaczki zgarnęły bowiem wszystko. Na 500m triumfowała Lee Yu Bin, natomiast na 1500m – Seo Whi Min.


NIEDZIELA

Niedziela nie była dla Polaków bardziej udana niż poprzednie dni. Choć początek był naprawdę obiecujący. Zaczęliśmy bowiem od świetnych eliminacji na 1000m w wykonaniu Rafała Anikieja. Do ćwierćfinału awansowała również Patrycja Markiewicz, która co prawda na trasie miała „przygody” z Rebeką Sziliczei-Nemet (Węgry), lecz mimo ostatecznie zajętego 4. miejsca uzyskała awans przy stoliku sędziowskim.

Już podczas ćwierćfinałów karta się jednak odwróciła. Rafał Anikiej został wykluczony przez arbitrów z dalszej rywalizacji. Patrycja Markiewicz zanotowała zaś upadek i linię mety przekraczała jako ostatnia w swoim biegu. W ten sposób zakończyła się rywalizacja biało-czerwonych na dystansie 1000m i w całych MŚJ.

O medale walczyli głównie Azjaci oraz Rosjanie i Węgrzy. Złoto wśród chłopców zgarnął ponownie Shaoang Liu, który te mistrzostwa może zaliczyć do bardzo udanych. Niesamowity reprezentant Węgier na każdym dystansie zgarnął bowiem po złotym medalu. Wśród dziewcząt, mimo świetnej jazdy Sofii Prosfirnovej z Rosji, dominowały Azjatki. Na dystansie 1000m triumfowała Lee Yu Bin (Korea Pd.), która metę przekroczyła przed Mistrzynią Świata Juniorek na 1500m – Seo Whi Min (Korea Pd.).


SZTAFETA

Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Innsbrucku, odbyła się również rywalizacja w sztafetach. Do udanej nie zaliczą jej na pewno nasi chłopcy, którzy przez błąd zostali wykluczeni już na poziomie eliminacji. Dużo lepiej poszło dziewczynom. Kamila Stormowska, Patrycja Markiewicz, Wiktoria Tkaczuk i Wiktoria Żak zdołały awansować najpierw do półfinału, a następnie do finału B, gdzie skutecznie powalczyły z Węgierkami. Dzięki temu biało-czerwone sklasyfikowane zostały na wysokim, 7. miejscu.

Najwyższe pozycje należały do łyżwiarzy z Azji, którym święto próbowali zepsuć Amerykanie oraz Rosjanki. W obydwu przypadkach wystarczyło jednak tylko na zakończenie rywalizacji na najniższym stopniu podium.


WYNIKI MŚJ w short tracku

500m mężczyzn 500m kobiet
 1. Shaoang Liu (Węgry)  1. Lee Yu Bin (Korea Pd.)
 2. Thomas Insuk Hong (USA)  2. Sofia Prosfirnova (Rosja)
 3. Kazuki Yoshinaga (Japonia)  3. Maame Biney (USA)
 35. Rafał Anikiej
 63. Bartosz Bielecki
 70. Krystian Giszka
 9. Kamila Stormowska
 16. Patrycja Markiewicz
51. Wiktoria Tkaczuk
1000m mężczyzn  1000m kobiet
 1. Shaoang Liu (Węgry)  1. Lee Yu Bin (Korea Pd.)
 2. Kim Si Un (Korea Pd.)  2. Seo Whi Min (Korea Pd.)
 3. Wang Pengyu (Chiny)  3. Sofia Prosfirnova (Rosja)
 20. Rafał Anikiej
 61. Bartosz Bielecki
 72. Krystian Giszka
 20. Patrycja Markiewicz
50. Wiktoria Tkaczuk
 PEN. Kamila Stormowska
1500m mężczyzn 1500m kobiet
 1. Shaoang Liu (Węgry)  1. Seo Whi Min (Korea Pd.)
 2. Alexander Schulginov (Rosja)  2. Li Jinyu (Chiny)
 3. Kazuki Yoshinaga (Japonia)  3. Petra Jaszapati (Węgry)
 42. Bartosz Bielecki
 44. Krystian Giszka
 PEN. Rafał Anikiej
 28. Patrycja Markiewicz
 36. Wiktoria Tkaczuk
 PEN. Kamila Stormowska
sztafeta mężczyzn sztafeta kobiet
 1. Korea Południowa  1. Chiny
 2. Chiny  2. Japonia
 3. USA  3. Rosja
 PEN. Polska  7. Polska

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password