Short track – Puchar Świata: Kanada kontra Korea w Dordrechcie

Za nami finałowe rozstrzygnięcia w rywalizacji na 1500 oraz 500 metrów. Niestety, trójka reprezentantów Polski udział w zawodach zakończyła już po swoich dzisiejszych pierwszych biegach. O najwyższe miejsca biły się natomiast Kanada i Korea.

Na początek dnia mogliśmy emocjonować się finałami biegów na 1500 metrów. Na tym dystansie do półfinału zakwalifikowała się Magdalena Warakomska. W walce o finał Polka poradziła sobie całkiem przyzwoicie. Co prawda nie udało jej się przebić do przodu, ale aż do końca pozostała w ścisłej czołówce, z niewielką stratą do liderki. Zabrakło jednak ataku z jej strony, przez co zakończyła swój bieg na 6. miejscu.

W półfinale niespodziewanie nie poradziła sobie także Elise Christie, która zanotowała upadek, wykluczający ją z gry o wyższe pozycje. Do finału zakwalifikowały się zatem trzy Kanadyjki, dwie Koreanki oraz Suzanne Schulting z Holandii. Mimo przewagi liczebnej łyżwiarek z „Kraju Klonowego Liścia”, finał przebiegł po myśli Koreanek, których tempo ostatecznie wytrzymała tylko Valerie Maltais, sklasyfikowana ostatecznie na 2. miejscu. Zawody wygrała Minjeong Choi, a na podium stanęła jeszcze Suk Hee Shim.

W rywalizacji na 1500 metrów mężczyzn nie było większych niespodzianek, poza tym że do finału zakwalifikował się zaledwie jeden reprezentant Korei Południowej. Dae Heon Hwang stanął jednak na wysokości zadania i spełnił nadzieje swoich kibiców, wygrywając bieg finałowy. Dużo ciekawiej było jednak za jego plecami, gdzie do walki o miejsce 2. przystąpili Samuel Girard, Charles Hamelin i Shaolin Sandor Liu. Ostatecznie srebrny medal wywalczył sobie ten ostatni, a wszystko dzięki zamieszaniu wywołanemu przez Girarda, który po biegu został ukarany przez sędziów.

 1500 metrów kobiet  1500 metrów mężczyzn
 1. Minjeong Choi (Korea Pd.)  1. Dae Heon Hwang (Korea Pd.)
 2. Valerie Maltais (Kanada)  2. Shaolin Liu (Węgry)
 3. Suk Hee Shim (Korea Pd.)  3. Charles Hamelin (Kanada)

Naszą największą nadzieją na dobry wynik w dzisiejszych zawodach była niewątpliwie Natalia Maliszewska. Ćwierćfinał z udziałem Polki rozpoczął się nie po naszej myśli. Na prowadzenie wyszła Jamie MacDonald (Kanada), za jej plecami znalazła się Arianna Fontana (Włochy), a Natalia Maliszewska jechała na trzecim miejscu. Wkrótce Polce udało się wyprzedzić Kanadyjkę i przez moment znaleźć się na drugiej pozycji, która dałaby awans do kolejnej rundy zawodów. W końcówce zaatakowała jednak znajdująca się do tej pory z tyłu Minjeong Choi. Koreanka ostatecznie wygrała bieg, a o drugie miejsce do ostatnich metrów walczyły Arianna Fontana i Natalia Maliszewska. Mimo zaciętej walki, naszej rodaczce nie udało się wyprzedzić Włoszki, przez co musiała pożegnać się z rywalizacją w Dordrechcie.

W ćwierćfinale z rywalizacji w zawodach odpadł również Bartosz Konopko. On z kolei po starcie zajmował dopiero 4. miejsce i szybko zdecydował się na atak po zewnętrznej. To jednak się nie udało i przyniosło wręcz przeciwny skutek, gdyż Konopko spadł na 5. pozycję. W trakcie biegu doszło jeszcze do niespodziewanych zdarzeń. Upadek zanotowali bowiem Daan Breeuwsma (Holandia) i Denis Nikisha (Kazachstan). Mimo awansu na 3. pozycję, w tej chwili różnica między naszym reprezentantem a prowadzącymi Yi Ra Seo (Korea Pd.) i Vladislavem Bykanovem (Izrael) była już zbyt duża, aby powalczyć o awans.

Finały ponownie okazały się kanadyjsko-koreańską walką. Tym razem Azjaci musieli jednak skapitulować. W zawodach kobiet ani jednej z Koreanek nie zobaczyliśmy w wielkim finale, a Kanadyjki ustrzeliły dublet, gdy Marianne St-Gelais dojechała na metę tuż przed Kim Boutin. Na podium obok Kanadyjek stanęła jeszcze Martina Valcepina z Włoch.

W zawodach mężczyzn ponownie radość Koreańczykom mógł przywrócić Dae Heon Hwang. Na ostatnim okrążeniu Koreańczyk został jednak zamknięty, co znakomicie wykorzystał Samuel Girard i to Kanadyjczyk wygrał bieg. Przed Hwangiem finiszował jeszcze reprezentant gospodarzy Sjinkie Knegt.

 500 metrów kobiet  500 metrów mężczyzn
 1. Marianne St-Gelais (Kanada)  1. Samuel Girard (Kanada)
 2. Kim Boutin (Kanada)  2. Sjinkie Knegt (Holandia)
 3. Martina Valcepina (Włochy)  3. Dae Heon Hwang (Korea Pd.)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password