Short track – Puchar Świata: Koreańczycy rządzą w Budapeszcie

W rywalizacji indywidualnej Koreańczycy nie mają sobie równych. Udowodnili to także dziś, zbierając wszystkie możliwe łupy w startach na 1000 metrów. Azjaci wygrywali dosłownie wszystko i aż do końca nie znaleźli pogromców.

W rywalizacji na 1000 metrów nie mieliśmy zbyt wielu niespodzianek. Wcześniej niż się spodziewaliśmy odpadli tylko Charles Hamelin, Victor An, Suk Hee Shim (w ćwierćfinale) i Suzanne Schulting (w półfinale).

Dzięki tej ostatniej jednak emocje na miarę walki o złoto przeżyliśmy już podczas finałów B. U kobiet, obok Schulting, w walce o 5. miejsce pojechała również jej rodaczka – Yara van Kerkhof – oraz Ekaterina Efremenkova z Rosji i Valerie Maltais z Kanady. W momencie, kiedy to Kanadyjka prowadziła, bardzo blisko niej znajdowały się dwie Holenderki, a Efremenkova traciła już bardzo dużo, Schulting zdecydowała się na taki oto manewr:

Młoda Holenderka dosłownie znokautowała Yarę van Kerhof, sprawiając że zarówno ona, jak i jej rodaczka spadły ostatecznie na ostatnie miejsca w finałach. A był to dopiero przedsmak rywalizacji o najwyższe lokaty.

W finale A również nie zabrakło emocji, gdyż podobny głód zwycięstw co Suzanne Schulting odczuwała zapewne Elise Christie. Brytyjka po fatalnej sobocie, wreszcie zdołała uczestniczyć w boju o medale. Ona jednak nie zdecydowała się na tak szaleńcze ruchy, jak Schulting. I choć bardziej spokojna jazda nie pozwoliła jej na odniesienie zwycięstwa, to dała spokojne trzecie miejsce i brązowy medal. Złoto wywalczyła sobie będąca w nieprawdopodobnie dobrej formie Minjeong Choi. Koreanka na linii mety wyprzedziła Kim Boutin, dzięki czemu to Kanadyjce przypadł srebrny medal.

Koreańczycy nie znaleźli także pogromców w wyścigu na 1000 metrów wśród panów. Tam koncertowo pojechał Hyo Jun Lim. W końcówce zagroził mu jednak Sjinkie Knegt. Holender przez cały dystans trzymał się pleców Koreańczyka, a na ostatnim okrążeniu spróbował zaatakować. Atak był jednak na tyle nieudany, że… dał powód sędziom do dyskwalifikacji Knegta. Z tego powodu jadący za tą dwójką Dae Heon Hwang zdobył medal srebrny, a na podium wskoczył jeszcze Chińczyk Tianyu Han.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password