Short track – Puchar Świata: Niezły start PŚ w Dordrechcie

Puchar Świata w Dordrechcie rozpoczęliśmy w znacznie bardziej pozytywny sposób, niż ubiegłotygodniowe zmagania w Budapeszcie. Magdalena Warakomska uzyskała awans do półfinału na 1500 metrów. W ćwierćfinale na 500 metrów zaś wystartują Natalia Maliszewska i Bartosz Konopko.

Zmagania w Dordrechcie rozpoczęliśmy od rywalizacji na 1500 metrów. Męska część reprezentacji Polski na tym dystansie odpadła już podczas preeliminacji. Karol Nieścier metę przekroczył na 5. miejscu. Adam Filipowicz i Michał Kłosiński swoje biegi kończyli zaś na ostatnich pozycjach.

Znacznie lepiej było w rywalizacji kobiet. Tam już Oliwia Gawlica pokazała się z niezłej strony. Podobnie do niej wystartowała później Patrycja Markiewicz. Obu biało-czerwonym bardzo szybko odjechała czołowa trójka. Obie jednak nie poddały się i powalczyły do końca o czwarte pozycje.

Prawdziwym pozytywem, jaki czekał nas w wyścigach na 1500 metrów, był jednak start Magdaleny Warakomskiej. Ta była w stanie doskonale wykorzystać zamieszanie, powstałe po upadku Anny Seidel (Niemcy). Polka w swoim biegu okazała się wolniejsza jedynie od Valerie Maltais z Kanady, dzięki czemu awansowała do półfinałów.

Warakomska była też bliska awansu do ćwierćfinału w rywalizacji na 500 metrów. Tym razem, po pewnym awansie w preeliminacjach (na metę przyjechała tylko za Elise Christie), przyszedł słabszy występ w drugiej rundzie eliminacji. Tam Polka od startu do mety jechała na 3. pozycji i ostatecznie… okazała się jedyną zawodniczką, która zająwszy tę pozycję – przez słaby czas – nie zdołała awansować do ćwierćfinału.

Startu na 500 metrów za udany nie uzna dziś także Patrycja Maliszewska, która dostała dyskwalifikację. Fenomenalnie spisała się za to jej siostra. U Natalii wyraźnie widać moc w nogach, którą potrafi wykorzystać. Tym razem wygrała preeliminację, a w emocjonującym biegu eliminacyjnym wpadła na linię mety na drugim miejscu. I choć jej zwycięstwo nad trzecią Arianną Fontaną (Włochy) wykazał dopiero fotofinisz, należy zaznaczyć, że bieg w którym uczestniczyła Polka był dość szybki, dzięki czemu awans do kolejnej rundy uzyskały z niego trzy zawodniczki.

Awans do ćwierćfinału uzyskał również Bartosz Konopko. Zarówno w preeliminacjach, jak i w samych eliminacjach nasz reprezentant tworzył przewagę nad rywalami znakomitym startem, a następnie utrzymywał się nie czele, nie dając swoim przeciwnikom choćby złudzeń na to, że mogą pozbawić go awansu.

Niestety już w preeliminacjach z zawodami pożegnali się natomiast Karol Niescier i Rafał Anikiej. Zdecydowanie bliżej awansu do kolejnej rundy był jednak ten drugi. Jeszcze chwilę po przejeździe Anikieja, wciąż mogliśmy bowiem liczyć na to, iż Polak wejdzie jako jeden z tych łyżwiarzy, którzy zajęli trzecie miejsce w biegu, dzięki dobremu czasowi. Ta sztuka jednak się nie udała.

Po dzisiejszym dniu możemy być zatem umiarkowanymi optymistami. Wiemy bowiem, że w sobotę będziemy oglądać naszą reprezentantkę w półfinale zawodów na 1500 metrów oraz dwójkę naszych rodaków w boju o wysokie pozycje na 500 metrów. Miejmy nadzieję, że jutro niezłe nastroje będziemy mieli również po kwalifikacjach na 1000 metrów oraz sztafet.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password