Short track – Puchar Świata: Polacy odpadają w ćwierćfinałach, porażka Korei

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Reprezentanci Polski niestety nie byli w stanie przebrnąć przez ćwierćfinały. Zarówno Natalia Maliszewska jak i Bartek Konopko już po pierwszych biegach pożegnali się zatem z finałową rywalizacją w Seulu. W stolicy Korei niespodziewanie słabo wypadli reprezentanci gospodarzy, którzy sięgnęli tylko po jeden złoty krążek.

Niepodzielnie koreański dystans

Finałową rywalizację podczas Pucharu Świata w Seulu rozpoczęliśmy dystansem 1500 metrów. Od początku sezonu rządzą i dzielą na nim reprezentanci Korei. W rywalizacji kobiet i tym razem tak właśnie było. Choć w finale wydawało się, że to Kanadyjka Kim Boutin zdoła zagrozić reprezentantkom kraju gospodarzy, to Azjatki skontrowały w porę. Na ostatnim okrążeniu zwycięstwo wywalczyła sobie Minjeong Choi, a na drugie miejsce wskoczyła Suk Hee Shim. Boutin musiała zaś pogodzić się z trzecią pozycją.

Dzisiejszym zwycięstwem Minjeong Choi zapewniła sobie również triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Koreanka, która wygrała trzy z czterech zawodów tego cyklu, raz tylko ustępując miejsca swojej rodaczce – Suk Hee Shim – zasłużenie zgarnęła pełną pulę. Za nią w „generalce” ze stratą 5600pkt. znajduje się właśnie Suk Hee Shim. Na trzech kolejnych miejscach plasują się natomiast Kanadyjki. Najlepsza z Polek na dystansie 1500 metrów – Magdalena Warakomska – z łącznym wynikiem 245 punktów zajęła 33. miejsce.

Klasyfikacja generalna PŚ – 1500m kobiet
1. Minjeng Choi (Korea Pd.) 30 000
2. Suk Hee Shim (Korea Pd.) 24 400
3. Kim Boutin (Kanada) 18 496
4. Valerie Maltais (Kanada) 17 216
5. Marianne St-Gelais (Kanada) 11 520
33. Magdalena Warakomska (Polska) 245
56. Patrycja Markiewicz (Polska) 16
60. Kamila Stormowska (Polska) 9
64. Oliwia Gawlica (Polska) 7

 

Wielkie zwycięstwo w jaskini lwa

Wydawało się, że podobnie jak u kobiet, tak i u mężczyzn do końca na dystansie 1500 metrów dominować będą Koreańczycy. To Dae Heon Hwang na spółkę z Hyo Jun Limem dzielili się zwycięstwami w poprzednich trzech Pucharach. I tym razem obaj Koreańczycy awansowali do wielkiego finału, który jednak nie poszedł po ich myśli.

Do końca o zwycięstwo walczył co prawda Hwang, ale ostatecznie musiał skapitulować. Wielką moc pokazał bowiem Charles Hamelin (Kanada). Kanadyjczyk w finale pojechał niemal idealnie i w wielkim stylu triumfował, pokonując Koreańczyków na ich własnym terenie. Na drugim stopniu podium stanął Dae Heon Hwang. Trzeci linię mety przekroczył co prawda Lim, ale… został on ukarany przez sędziów za odpychanie, dzięki czemu brązowy medal odebrał Amerykanin J.R. Celski.

Dzisiejsze zwycięstwo pozwoliło Hamelinowi na awans na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mimo porażki, pewne zwycięstwo w niej odniósł Dae Heon Hwang (Korea Pd.), a na drugim miejscu znalazł się Sjinkie Knegt (Holandia), który dziś zanotował swój najsłabszy wynik w tegorocznym Pucharze Świata, który na jego szczęście nie liczył się do klasyfikacji.

Polacy rywalizacji na 1500 metrów w obecnym sezonie zdecydowanie nie mogą uznać za udaną. Wszyscy nasi rodacy wylądowali poza czołową setką zawodników.

Klasyfikacja generalna PŚ – 1500m mężczyzn
1. Dae Heon Hwang (Korea Pd.) 28 000
2. Sjinkie Knegt (Holandia) 18 496
3. Charles Hamelin (Kanada) 16 580
4. Hyo Jun Lim (Korea Pd.) 12 621
5. Shaoang Liu (Węgry) 11 679
102. Adam Filipowicz (Polska) 2
105. Karol Nieścier (Polska) 2
113. Michał Kłosiński (Polska) 1
116. Rafał Anikiej (Polska) 1

 

Spełniony plan minimum

Dla startujących dziś reprezentantów Polski – Natalii Maliszewskiej i Bartka Konopki – plan minimum spełniony został już w czwartek. Awans do ćwierćfinału postawił kropkę nad „i”, jeśli chodzi o walkę naszych rodaków o olimpijską kwalifikację.

Mimo wszystko dziś Polacy chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Natalia Maliszewska swój bieg ćwierćfinałowy rozpoczęła nieźle. Na pierwszym wirażu Polka znalazła się bowiem na trzeciej pozycji, tuż za plecami dwóch Azjatek. Nasza reprezentantka nie była jednak w stanie zaatakować, a gry została wyprzedzona przez Larę van Ruijven (Holandia), stało się jasne, że awans do półfinału mocno się oddalił. Ostatecznie linię mety Polka przekroczyła jako czwarta, żegnając się w ten sposób z udziałem w Pucharze Świata w Seulu.

Los Natalii Maliszewskiej po kilkunastu minutach podzielił również Bartosz Konopko. On z kolei tuż po starcie był czwarty, a co więcej – szybko pozwolił odjechać prowadzącej trójce. Podczas gdy Dajing Wu (Chiny) i J.R. Celski (USA) pojechali po pewny awans, Polak walczył o czwartą pozycję z Denisem Nikiszą (Kazachstan). Niestety, to Kazach okazał się lepszy, a Konopko ostatecznie linię mety mijał jako piąty.

Powrót na szczyt

W rywalizacji na 500 metrów wreszcie w swoim stylu pojechała Mistrzyni Świata – Elise Christie. Brytyjka od początku sezonu zmagała się z kontuzją, przez którą zajmowała dalsze pozycje. Dziś wreszcie pojechała na najwyższym poziomie i nie dając najmniejszych szans rywalkom wygrała rywalizację na najkrótszym z dystansów.

Za plecami Christie, ku uciesze kibiców zgromadzonych w seulskiej hali, na metę dojechała bohaterka gospodarzy – Minjeong Choi. Trzecia na mecie była zaś Marianne St-Gelais. Kanadyjka została jednak ukarana przez sędziów za odpychanie, a jej miejsce na podium zajęła Włoszka Martina Valcepina.

Elise Christie, dzięki zwycięstwu w zawodach i dodatkowym 10 000 punktów na koncie, zanotowała skok na 6. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tym zestawieniu Mistrzyni Świata bardziej niż sobie pomogła dziś jednak Marianne St-Gelais. Po karze od arbitrów, Kanadyjka utrzymała swoje prowadzenie w Pucharze Świata tylko dzięki zwycięstwu Christie nad Minjeong Choi. Koreanka musiała pogodzić się zatem z tym, iż minimalnie przegrała zwycięstwo w „generalce”.

Spośród reprezentantek Polski najwyżej, bo na 18. miejscu, sezon zakończyła Natalia Maliszewska z dorobkiem 2805 punktów. W czołowej „trzydziestce” utrzymała się również Magdalena Warakomska, która uzbierała łącznie 989 „oczek”.

Klasyfikacja generalna PŚ – 500m kobiet
1. Marianne St-Gelais (Kanada) 20 240
2. Minjeong Choi (Korea Pd.) 20 097
3. Arianna Fontana (Włochy) 18 621
4. Kim Boutin (Kanada) 18 000
5. Martina Valcepina (Włochy) 17 920
18. Natalia Maliszewska (Polska) 2 805
24. Magdalena Warakomska (Polska) 989
65. Kamila Stormowska (Polska) 3
72. Patrycja Maliszewska (Polska) 3

 

Udowodnili klasę

W walkę o najwyższe miejsca na dystansie 500 metrów u mężczyzn nie włączyli się Koreańczycy, którzy odpadli już na etapie półfinału. Zarówno Yoon-Gy Kwak, jak i Hyo Jun Lim za niepowodzenia zrewanżowali się w finale B, zajmując w nim dwie pierwsze pozycje.

O medale walczyli dziś ze sobą zaś Chińczycy (Dajing Wu i Ziwei Ren) oraz Węgrzy (bracia Shaolin i Shaoang Liu). Klasę udowodnił Dajing Wu, notując drugie z rzędu zwycięstwo na sprinterskim dystansie. Za nim na metę dojechali dwaj reprezentanci Węgier.

Dajing Wu, dzięki dzisiejszemu zwycięstwu, zdołał utrzymać się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, odpierając w ten sposób ataki Shaolina Liu. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu utrzymał się Kanadyjczyk Samuel Girard, który dziś zanotował najsłabszy występ na tym dystansie w obecnym sezonie.

Najlepszym z Polaków w klasyfikacji generalnej okazał się rzecz jasna Bartosz Konopko. Nasz rodak dzięki uzbieraniu 2399 punktów uplasował się na 19. pozycji w łącznej klasyfikacji sezonu. Pozostali spośród biało-czerwonych wylądowali poza czołową „pięćdziesiątką” Pucharu Świata.

Klasyfikacja generalna PŚ – 500m mężczyzn
1. Dajing Wu (Chiny) 25 120
2. Shaolin Liu (Węgry) 22 096
3. Samuel Girard (Kanada) 16 717
4. Dae Heon Hwang (Korea Pd.) 14 897
5. Shaoang Liu (Węgry) 11 700
19. Bartosz Konopko (Polska) 2 399
53. Rafał Anikiej (Polska) 16
113. Karol Nieścier (Polska) 1
118. Szymon Wilczyk (Polska) 1

 

Reszta weekendu bez Polaków

Dzisiejsze występy Natalii Maliszewskiej i Bartosza Konopko były niestety ostatnimi występami naszych rodaków podczas Pucharu Świata w Seulu. Podczas jutrzejszej rywalizacji na 1000 metrów oraz sztafet będziemy mogli na spokojnie śledzić rywalizację światowej czołówki o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tych konkurencjach bowiem nikt spośród biało-czerwonych nie przebrnął przez kwalifikacje.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password