Siatkówka – el. ME: Sześć drużyn z biletami na „polskie” ME

Polska, jako gospodarz przyszłorocznych Mistrzostw Europy Mężczyzn, nie musi się kwalifikować na turniej. Inne drużyny przez ostatnie dwa tygodnie walczyły o możliwość występu na polskich parkietach w 2017 roku.

Niemcy świętują awans na ME w Polsce (fot. www.cev.lu)
Niemcy świętują awans na ME w Polsce (fot. www.cev.lu)

Obok Polski – gospodarza ME 2017 w siatkówce mężczyzn – awans na przyszłoroczny turniej zapewniony miało także sześć najlepszych drużyn poprzedniego czempionatu Starego Kontynentu: Francja, Słowenia, Włochy, Bułgaria, Rosja i Serbia.

Pozostałe reprezentacje o prawo startu musiały walczyć w eliminacjach. 24 zespoły podzielono na sześć grup. Każda grupa rozegrała dwa turnieje kwalifikacyjne w systemie „każdy z każdym”. Zwycięzcy grup zapewnili sobie bilety na ME w Polsce, a drużyny z drugich miejsc prawo do gry w barażach.

Najlepszą formę zaprezentowali Niemcy, którzy w sześciu meczach stracili zaledwie jednego seta w spotkaniu z Hiszpanią. Zawodnicy zza naszej zachodniej granicy wygrali kwalifikacje z kompletem punktów, nie dając rywalom z Hiszpanii, Szwajcarii i Czarnogóry szans na nawiązanie walki. Sześć zwycięstw na swoim koncie zapisali także Holendrzy, choć ekipa „Pomarańczowych” dwukrotnie musiała rozgrywać tie-breaki (z Turcją i Białorusią). Pewne zwycięstwo w swoim turnieju kwalifikacyjnym odnieśli również Czesi, którzy w eliminacjach przegrali jeden mecz – w momencie, gdy mieli już zapewniony awans ulegli Estonii.

W pozostałych grupach walka o awans toczyła się do samego końca. Ostatecznie prawo gry w ME w Polsce wywalczyły drużyny z Finlandii, Belgii i Słowacji. Zespoły, które w kwalifikacjach zajęły drugie miejsca w terminie 1-9 października br. rozegrają mecze barażowe. W tej fazie kwalifikacji Turcja zmierzy się z Portugalią, Hiszpania z Grecją i Łotwa z Estonią. Zwycięzcy dwumeczów uzupełnią grono finalistów ME.

Uczestnicy ME 2017 w Polsce:
Polska (gospodarz)
Francja (mistrz Europy 2015)
Słowenia (wicemistrz Europy 2015)
Włochy (brązowi medaliści ME 2015)
Bułgaria, Rosja, Serbia (czołowe ekipy ME 2015)
Niemcy, Finlandia, Belgia, Słowacja, Holandia, Czechy (zwycięzcy turniejów kwalifikacyjnych)

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password