Siatkówka – el. MŚ U-20: Juniorki jadą na mundial!

We wtorek walkę o kwalifikację na mistrzostwa świata rozpoczną nasze seniorki. Na razie sztuka awansu na siatkarski mundial udała się ich młodszym koleżankom. Podopieczne trenera Wiesława Popika pewnie wygrały turniej eliminacyjny w Wieliczce, odnosząc komplet zwycięstw.

Aby awansować na mistrzostwa świata juniorek, polskie siatkarki musiały wygrać turniej kwalifikacyjny w Wieliczce. Przeciwniczkami naszej drużyny były reprezentacje Niemiec, Bułgarii i Belgii. Podopieczne trenera Wiesława Popika ze swojego zadania wywiązały się celująco – w trzech meczach straciły tylko jednego seta i udowodniły rywalkom, że są w tej grupie zespołem zdecydowanie najlepszym.

Pierwszym przeciwnikiem Biało-Czerwonych była reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów. Niemki ani przez chwilę nie były w stanie zagrozić drużynie Wiesława Popika i od początku były skazane na gonienie wyniku. Polki bardzo szybko wypracowywały sobie przewagę i w pełni kontrolowały przebieg spotkania. W rezultacie w żadnym z trzech setów nie pozwoliły rywalkom zdobyć nawet 20 punktów.

Równie jednostronny przebieg miał mecz z Bułgarkami. Polki ponownie przewyższały rywalki w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i gra toczyła się pod ich dyktando. Dzięki skutecznym atakom i blokom pierwsze dwa sety Biało-Czerwone wygrały do 13 i 11. Więcej walki było w ostatniej odsłonie spotkania, jednak i ona padła łupem polskich siatkarek.

W ostatnim dniu turnieju juniorki czekał pojedynek z Belgijkami, którego stawką był awans na MŚ. Polki rozpoczęły spotkanie od mocnego uderzenia i pewnie wygrały inauguracyjną partię meczu do 17. Kolejny set należał jednak do Belgijek, które od pierwszych piłek przejęły inicjatywę. Biało-Czerwone, dzięki szalonemu zrywowi w końcówce, zdołały doprowadzić do gry na przewagi, którą jednak przegrały 28:30. Poirytowane takim obrotem spraw, w kolejnych partiach wróciły do dobrej gry z początku spotkania. Liderką naszej ekipy była Natalia Murek, która zdobyła w meczu aż 26 punktów. Podopieczne trenera Popika ostatecznie zwyciężyły w czterech setach i mogły świętować awans na mistrzostwa świata, które w lipcu odbędą się w Meksyku.

W rozgrywanym równolegle drugim turnieju kwalifikacyjnym do MŚ, komplet zwycięstw odniosły Rosjanki. Sborna gładko pokonała reprezentacje Holandii i Chorwacji, a w meczu decydującym o awansie, po tie-breaku okazała się lepsza od Turczynek.

WYNIKI
Polska – Niemcy 3:0 (25:12, 25:18, 25:17)
Polska – Bułgaria 3:0 (25:11, 25:13, 25:21)
Polska – Belgia 3:1 (25:17, 28:30, 25:13, 25:17)

Tabela:
1. Polska 3, zwycięstwa, 9 pkt. – awans na MŚ 2017
2. Belgia, 2 zwycięstwa, 5 pkt.
3. Niemcy 0 zwycięstw,  1 pkt.
4. Bułgaria 0 zwycięstw, 0 pkt.

Inga Świetlicka920 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>