Siatkówka: FIVB ustaliła format kwalifikacji do Tokio

W zeszłym tygodniu w marokańskim Marakeszu odbyło się dwudniowe spotkanie włodarzy FIVB, którzy dyskutowali nad kształtem kwalifikacji olimpijskich do igrzysk olimpijskich w Tokio – zarówno dla siatkówki halowej, jak i plażowej. W stosunku do poprzedniego systemu kwalifikacji nie zaszły większe zmiany, choć według programu, do igrzysk wreszcie dostaną się poszczególni mistrzowie kontynentów w siatkówce halowej. 

Siatkówka halowa

Droga na igrzyska zacznie się dla większości zespołów na mistrzostwach kontynentalnych. Dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły w rankingach poszczególnych konfederacji siatkarskich (CEV dla Europy, NORCECA dla Ameryki Północnej i Środkowej, CSV dla Ameryki Południowej, CAVB dla Afryki i AVC dla Azji) uzyskają awans do Pucharu Świata, który odbędzie się oczywiście w stolicy Japonii – Tokio. Oprócz wspomnianych 10 ekip zagrają w nim gospodarze oraz aktualny Mistrz Świata. Z tego turnieju na najważniejszą imprezę czterolecia zakwalifikują się trzy ekipy.

Kolejne trzy ekipy zakwalifikują się z turnieju kwalifikacyjnego, w którym będzie rywalizować 12 drużyn – według rankingu FIVB. Ostatnie pięć przepustek to zmiana, według której do Tokio zakwalifikują się mistrzowie pięciu kontynentów – Europy, Azji (wraz z Australią i Oceanią), Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Siatkówka plażowa

Do turnieju olimpijskiego zakwalifikują się 24 duety męskie i 24 duety żeńskie. Uzyskane przez zespoły kwalifikacje nie zostaną rozdzielone bezpośrednio duetom, ale przyznane do rozlokowania krajowym federacjom, z zastrzeżeniem, że w zawodach nie mogą uczestniczyć więcej, niż dwa duety z jednego kraju (w każdej z płci).

Główna droga do igrzysk będzie wiodła przez cykl World Tour. Na jego podstawie zostanie stworzony olimpijski ranking, z którego awans uzyska 15 par dla każdej z płci. Dwie kwalifikacje w każdej z płci uzyskają najlepsze pary z rozgrywanego w 2019 turnieju kwalifikacyjnego, z udziałem 16 duetów. Pary do tego turnieju będą przydzielane na podstawie rankingu FIVB z dnia 31 grudnia 2018 roku.

Jedną kwalifikację uzyskają Mistrzowie i Mistrzynie Świata oraz oczywiście gospodarze. Całość składu olimpijskiego dopełni pięć kwalifikacji z kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych.

Kwalifikacje w siatkówce halowej:

Ilość zespołów – 12

Gospodarz – 1 miejsce

Puchar Świata – 3 miejsca
Skład: Po dwie ekipy z pięciu kontynentów na podstawie rankingów poszczególnych konfederacji siatkarskich, Mistrz Świata, Gospodarz

Światowy Turniej Kwalifikacyjny – 3 miejsca
12 najlepszych drużyn z rankingu FIVB

Mistrzowie kontynentów – 5 miejsc

==============================================================================

Siatkówka plażowa

Ilość zespołów – 24

Gospodarz – 1 miejsce

Mistrzowie Świata – 1 miejsce

Ranking olimpijski – 15 miejsc

Światowy turniej kwalifikacyjny – 2 miejsca
Skład: 16 duetów dobranych na podstawie rankingu FIVB z dnia 31 grudnia 2018 roku

Kwalifikacje kontynentalne – 5 miejsc

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password