Siatkówka – LŚ: Piąte zwycięstwo Polaków!

Polscy siatkarze odnieśli piąte zwycięstwo w Lidze Światowej. W Kazaniu podopieczni Stephane’a Antigi w czterech setach pokonali reprezentację Rosji.

Po dwóch porażkach z Amerykanami, polscy siatkarze pojechali do Kazania z myślą o przerwaniu niekorzystnej passy. Jeszcze bardziej zmotywowani byli jednak gospodarze, którzy w tegorocznej Lidze Światowej nie wygrali ani jednego meczu. Spotkanie lepiej rozpoczęli Rosjanie, którzy w po serii mocnych zagrywek i skutecznych ataków objęli prowadzenie 9:3. Stephane Antiga skorygował ustawienie naszego zespołu: na boisku w miejsce Mateusza Miki pojawił się Rafał Buszek. Polacy uspokoili grę i błyskawicznie doprowadzili do remisu 10:10. Gra się wyrównała, w końcówce Biało-Czerwoni zdołali wypracować sobie dwa punkty przewagi (20:18), jednak po serii zagrywek Siwożeleza to rywale znaleźli się w korzystniejszej sytuacji (22:23). Następnie oglądaliśmy szaloną grę na przewagi, w której raz jedna raz druga drużyna miała w górze setbole, ale nie potrafiła ich wykorzystać. Najważniejsze dwa punkty trafiły jednak na konto Rosjan i to nasi rywale wygrali inauguracyjną partię 32:30.

Zirytowani takim obrotem spraw Biało-Czerwoni, drugą odsłonę meczu rozpoczęli z dużym impetem. Po kiwce Michała Kubiaka Polacy prowadzili 8:4 na przerwie technicznej, a po chwili przewaga naszego zespołu wzrosła do sześciu punktów (12:6). Podopieczni Stephane’a Antigi całkowicie kontrolowali wydarzenia na boisku i sukcesywnie powiększali prowadzenie (18:8). Rosjanie byli bezradni, a naszym siatkarzom wychodziło praktycznie wszystko. Do końca seta sytuacja nie uległa zmianie – Polacy wygrali do 14 i wyrównali stan meczu.

Trzecia partia od pierwszych piłek była bardzo zacięta. Żadna z drużyn przez dłuższy czas nie potrafiła wyjść na prowadzenie, a wynik oscylował w granicach remisu. Po zagrywce Piotra Nowakowskiego Polacy mieli na przerwie technicznej oczko zapasu nad rywalami (16:15). W końcówce spotkania na rozegraniu pojawił się Grzegorz Łomacz. Kiedy skutecznie z drugiej linii zaatakował Bartosz Kurek, Biało-Czerwoni objęli prowadzenie 23:21. Uzyskaną w najodpowiedniejszym momencie przewagę udało się utrzymać do końca partii. Seta mocnym zbiciem ze środka zakończył Mateusz Bieniek.

W czwartej odsłonie nasi zawodnicy ani na chwilę nie zwolnili tempa, już na początku wypracowując sobie komfortową przewagę (8:4). Rywale próbowali niwelować straty, ale grali bardzo nerwowo i zamiast nadrabiać, tracili kolejne punkty (16:10). Podobnie jak w drugim secie, podopieczni Stephane’a Antigi mieli sytuację pod kontrolą, choć od czasu do czasu zdarzało im się popełnić błąd w przyjęciu zagrywki. Nie miało to jednak wpływu na końcowy wynik. Biało-Czerwoni bardzo pewnie zwyciężyli do 18.

Polacy zdominowali dziś rywali w ataku. Najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobył Bartosz Kurek (26), dzielnie wspierany przez Rafała Buszka, Michał Kubiaka i Mateusza Bieńka. Po stronie rywali najlepiej prezentował się Paweł Moroz – zdobywca 18 oczek. Wygrana w Kazaniu to piąte zwycięstwo polskiej drużyny w rozgrywkach Ligi Światowej. Dzięki niemu Biało-Czerwoni przybliżyli się do awansu do Final Six, które w tym roku zostanie rozegrane na olimpijskim obiekcie w Rio de Janeiro.

Rosja – Polska 1:3 (32:30, 14:25, 22:25, 18:25)
Rosja: Wolwicz (8), Siwożelez (9), Savin (10), Aszczew(6), Moroz (18), Kołodiński (1), Werbow (L) oraz Antipkin (1), Spiridonow (1), Michajłow (1), Smoljar, Biriukow i Obmoczajew (L)
Polska: Nowakowski (9), Kurek (26), Drzyzga, Kubiak (15), Mika, Bieniek (12), Zatorski (L) oraz Buszek (12), Możdżonek i Łomacz

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password