Siatkówka – ME U19: Kadeci nie powalczą o medale ME

Od soboty w węgierskim Györ polscy kadeci rywalizowali w fazie grupowej mistrzostw Europy do lat 19. Niestety, z dwoma porażkami na koncie podopieczni trenera Macieja Zendła nie zdołali awansować do półfinału turnieju. Wciąż walczą jednak o kwalifikację na mistrzostwa świata.

fot. www.cev.lu

Młodzi polscy siatkarze nie mieli szczęścia w losowaniu grupowych rywali. Traf chciał, że do jednej grupy trafiły cztery najwyżej rozstawione w rankingu FIVB europejskie zespoły w tej kategorii wiekowej: Polska, Włochy, Rosja i Bułgaria, a także silni Belgowie i gospodarze imprezy – Węgrzy. Z drugiej strony, dla drużyn z tego rocznika był to tak naprawdę pierwszy turniej rangi mistrzowskiej „w karierze”, więc na starcie wszyscy mieli takie same szanse.

Podopieczni Macieja Zendła nie najlepiej weszli w turniej. Inauguracyjny bój z Rosjanami był niezwykle zacięty. Rywale prowadzili 2:1 w setach, ale Biało-Czerwoni zdołali doprowadzić do tie-breaka. W nim emocje sięgnęły zenitu, a o końcowym wyniku decydowała gra na przewagi. Niestety, dwa najważniejsze punkty w spotkaniu padły łupem naszych rywali i Polacy rozpoczęli turniej od porażki 2:3. Być może takie rozstrzygnięcie miało wpływ na kolejny mecz – z Włochami. Siatkarze z Italli zdominowali naszą drużynę i byli wyraźnie lepsi od Biało-Czerwonych w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Polacy nawiązali równą walkę z rywalami tylko w jednym secie, dwa pozostałe przegrali z kretesem do 9 i 15. Szybka porażka 0:3 z reprezentacją Włoch postawiła nasz zespół w bardzo trudnej sytuacji, bowiem do półfinału z każdej grupy mogły awansować tylko dwa najlepsze zespoły.

Mimo to Biało-Czerwoni zmobilizowali się na kolejne spotkania. Wiarę w lepszą grę i wyniki przywrócił gładko wygrany mecz z Węgrami. Gospodarze imprezy nie mieli w starciu z Polakami nic do powiedzenia i w żadnym z trzech rozegranych setów nie zdobyli więcej niż 15 punktów. Dobre spotkanie Polacy rozegrali także z Bułgarami – mecz powinien się zakończyć w trzech partiach, jednak chwila rozprężenia sprawiła, że ostatecznie polscy kadeci wygrali w czterech odsłonach.

Na zakończenie fazy grupowej Polacy zmierzyli się z Belgami. Jednak już przed pierwszym gwizdkiem było wiadomo, że Biało-Czerwoni nie awansują do półfinału i nie powalczą o medale Czempionatu Starego Kontynentu. Zarówno Rosja jak i Włochy miały bowiem więcej zwycięstw na koncie. Mecz lepiej rozpoczęli Belgowie, którzy wygrali pierwszą partię do 16. Później jednak do głosu doszli polscy siatkarze i przejęli kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie. Ostatecznie nasi kadeci zwyciężyli w czterech partiach i zajęli w grupie trzecią lokatę, za Rosją i Włochami. Tym samym nie awansowali do strefy medalowej, ale wciąż mają o co grać. Sześć najlepszych drużyn Czempionatu Europy zakwalifikuje się na mistrzostwa świata kadetów. W sobotę czeka nas zatem bardzo ważny mecz z Finlandią – czwartym zespołem grupy B.

W grupie B o awans do półfinałów turnieju do końca walczyły ekipy z Turcji, Francji i Czech. Każdy z tych zespołów miał na koncie cztery zwycięstwa i jedną porażkę. Najwięcej punktów uzbierali Turcy, którzy w półfinale zmierzą się z Włochami. Drugie miejsce, dzięki lepszemu stosunkowi setów, zajęli Czesi. Nasi południowi sąsiedzi o awans do finału zagrają z Rosją. Francuzi zakończyli fazę grupową na trzecim miejscu, a za nimi uplasowała się drużyna z Finlandii – najbliższy rywal naszych zawodników. Finowie podczas turnieju wygrali dwa mecze – z najsłabszymi w grupie ekipami z Rumunii i Słowacji. Wydaje się więc, że Polacy będą w sobotnim meczu zdecydowanym faworytem rywalizacji.

WYNIKI MECZÓW GRUPOWYCH POLAKÓW:

Polska – Rosja 2:3 (25:23, 23:25, 19:25, 25:16, 15:17)
Polska – Włochy 0:3 (9:25, 21:25, 15:25)
Polska – Węgry 3:0 (25:15, 25:13, 25:14)
Polska – Bułgaria 3:1 (25:23, 25:17, 23:25, 25:19)
Polska – Belgia 3:1 (16:25, 25:23, 25:18, 25:15)

TABELA GRUPY A:
1. Rosja 5 zwycięstw, 14 pkt.
2. Włochy 4 zwycięstwa, 10 pkt.
3. Polska 3 zwycięstwa, 10 pkt.
4. Belgia 2 zwycięstwa, 7 pkt.
5. Węgry 1 zwycięstwo, 2 pkt.
6. Bułgaria 0 zwycięstw, 2 pkt.

TABELA GRUPY B:
1. Turcja 4 zwycięstwa, 12 pkt.
2. Czechy 4 zwycięstwa, 11 pkt.
3. Francja 4 zwycięstwa, 11 pkt.
4. Finlandia 2 zwycięstwa, 6 pkt.
5. Rumunia 1 zwycięstwo, 3 pkt.
6. Słowacja 0 zwycięstw, 2 pkt.

Inga Świetlicka987 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password