Siatkówka – Memoriał Wagnera: Mistrzowskie emocje już od piątku!

Już w piątek, o godzinie 17:30 rozpocznie się pierwszy mecz tegorocznego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Mistrzowskie emocje związane z bardzo mocno obsadzonym turniejem czekają na kibiców w Krakowie.

Hubert Wagner jeszcze jako zawodnik odnosił sukcesy. W reprezentacji występował w latach 1963-1971, będąc przez długi czas jej kapitanem. Wówczas poprowadził biało-czerwonych po brązowy medal Mistrzostw Europy (Ankara 1967) oraz piąte miejsce igrzysk w Meksyku. Po zakończeniu kariery został trenerem. Prowadził reprezentację Polski na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. Jego „Orły” sięgnęły po złote medale Mistrzostw Świata (Meksyk 1974) i Igrzysk Olimpijskich (Montreal 1976). Do tego, za kadencji Wagnera jako selekcjonera reprezentacji, biało-czerwoni sięgnęli również po srebrne krążki na Mistrzostwach Europy w 1975 i 1983 roku.

Wagner na stałe zapisał się zatem w historii polskiego sportu, jako wybitny zawodnik i jeszcze lepszy trener. Niestety, dożył jedynie 61 lat. Zginął tragicznie, w wypadku samochodowym 13 marca 2002 roku. Bezpośrednią przyczyną stracenia kontroli nad pojazdem, a w rezultacie śmierci, okazał się zawał serca.

Pamięć o wybitnym trenerze postanowiono uczcić, organizując na jego cześć turniej towarzyski, który dziś staje się prawdopodobnie najdłuższym i najlepiej obsadzonym tego typu turniejem męskiej siatkówki na świecie.

Na pierwszą edycję, w 2003 roku, do Olsztyna przybyły reprezentacja Polski, Holandii, Hiszpanii i Niemiec. Po bardzo wyrównanych zawodach, po zwycięstwo sięgnęli wówczas Holendrzy (mimo porażki 2:3 z Polską), a biało-czerwoni musieli pogodzić się z drugim miejscem.

Od tamtego czasu Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera odbywa się co roku. W latach 2003-2008 gościł w Olsztynie, ale również w Iławie, Ostródzie i Elblągu. Następnie rozgrywany był co roku w innym mieście: Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Zielonej Górze, Płocku, Krakowie i Toruniu. Wydaje się jednak, że od zeszłej edycji (2016), na dobre zadomowił się w krakowskiej Tauron Arenie. Tam też zostanie bowiem zorganizowany już po raz drugi z rzędu.

Tegoroczna edycja Memoriału będzie już piętnastą. Z okazji turnieju, Polskę odwiedziło dotychczas 27 zagranicznych reprezentacji. Najczęściej do gry przystępowali Holendrzy (5 razy). Czterokrotnie gościliśmy Niemców i Rosjan, trzykrotnie – Bułgarów, Serbów, Włochów i Chińczyków. Dwa razy pojawiali się u nas Czesi, Hiszpanie, Irańczycy i Norwegowie, a po razie na Memoriał do Polski przyjechali: Belgowie, Czarnogórcy, Estończycy, Francuzi, Portugalczycy, Słowacy, Węgrzy, Brytyjczycy, Egipcjanie, Tunezyjczycy, Kanadyjczycy, Kubańczycy, Brazylijczycy, Argentyńczycy, Australijczycy i Japończycy.

W tym roku w Krakowie zjawią się natomiast Rosjanie, Kanadyjczycy i Francuzi. Czy Polakom uda się po raz siódmy zakończyć Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera jako zwycięzcy? A może po raz drugi (podobnie jak w 2011 roku), rozgrywki zakończymy poza podium? O tym wszystkim przekonamy się już niebawem – w przeciągu kilku dni.

CHCESZ ZAROBIĆ? MAMY DLA CIEBIE SPECJALNĄ OFERTĘ!
ZAGRAJ RAZEM Z NAMI!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password