Siatkówka – Memoriał Wagnera: Polacy triumfują po horrorze!

Reprezentacja Polski w dramatycznych okolicznościach wygrała mecz z Rosją i tym samym cały Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Biało-czerwoni pokazali charakter, odrabiając straty po fatalnym początku meczu.

Na mecz z reprezentacją Rosji, trener Ferdinando de Giorgi wystawił mocno rezerwowy skład. Nasi młodzi zawodnicy nie poradzili sobie jednak na początku meczu, pozwalając Rosjanom na zdobycie pierwszych czterech punktów. Pomimo iż później przyszedł lepszy moment i udało się doprowadzić do punktu kontaktowego (7:8), to był to jedyny pozytywny element tego seta. Później było już coraz gorzej. Różnicę robiła przede wszystkim zagrywka. Nasi rywale potrafili zdobyć aż sześć punktów bezpośrednio z niej, kosztem jedynie trzech błędów. Polacy popełnili zaś pięć błędów w polu serwisowym, nie mając z tego żadnego pożytku. Nie działał również blok, którym udało się nam wypracować zaledwie jeden punkt. To wszystko złożyło się na fakt, iż „Sborna” uciekła nam punktowo i pewnie wygrała partię 25:16.

Drugi set rozpoczął się zdecydowanie bardziej pozytywnie. Do pierwszej przerwy technicznej biało-czerwoni potrafili utrzymać grę punkt za punkt. Lepiej przyjmowaliśmy zagrywkę, jednak szybko pojawiły się nowe problemy. Tym razem dały nam się we znaki masowo popełniane błędy własne. Szczególnie źle wyglądało to w polu serwisowym. Pomimo iż zdecydowanie wzmocniliśmy zagrywkę, przyniosło nam to jedynie punkt i kilkukrotnie wywołane problemy po stronie rywali, ale przy tym… aż osiem straconych punktów. Nie znaleźliśmy również leku na blok rywali, który nękał nas przez całą partię, którą ostatecznie przegraliśmy 19:25.

Nadzieja na lepszą grę przyszła na początku trzeciego seta, który rozpoczęliśmy od prowadzenia 4:0. Szybko jednak zostaliśmy na ziemię. Jeszcze przed przerwą techniczną Rosjanie zdołali wyjść bowiem na prowadzenie. Po powrocie na parkiet, nasi rodacy kontynuowali jednak niezłą grę, która sprawiła, że ponownie zdołaliśmy wyjść na prowadzenie. W końcówce partii pojawił się nawet polski blok, którego tak brakowało nam wcześniej oraz punktowa zagrywka Artura Szalpuka. Dzięki temu w decydującym fragmencie partii zdołaliśmy zagrać serię punktową, odskoczyć i wygrać 25:20.

Bardzo dobrą dyspozycję, szczególnie w bloku, zachowaliśmy również na czwartą część dzisiejszego spotkania. Rosjanom coraz ciężej kończyło się kolejne ataki, a biało-czerwoni rozgrywali się z piłki na piłkę. Do Artura Szalpuka, dobre zagrywki dorzucił jeszcze Łukasz Kaczmarek, a w ataku bardzo pewnie poczynał sobie Jakub Kochanowski. Dzięki temu ponownie szybko udało się zyskać przewagę nad rywalami. „Sborna” jednak nie zamierzała się poddać, nawet przy wyniku 21:15. Na zagrywkę wszedł wówczas Maxim Zhigalov, który wywołał spore zamieszanie w naszym przyjęciu, a Rosjanom udało się doprowadzić do kontaktu (21:20). Na szczęście jednak szczęście w końcówce było po naszej stronie – Łukasz Kaczmarek zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki (piłka przewinęła się po taśmie i spadła po stronie naszych rywali), a po chwili ten sam zawodnik dołożył jeszcze skuteczny atak i ponownie mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa w secie.

O zwycięstwie w meczu i całym turnieju zadecydować miał zatem tie-break. Na początku piątego seta obie drużyny konsekwentnie grały punkt za punkt. Sytuację zmienił dopiero as serwisowy Aleksandra Śliwki, dający nam prowadzenie 7:5. Chwilę później Dmitrii Volkov uderzył w aut, a powstałą w ten sposób trzypunktową przewagę potrafiliśmy utrzymać aż do samego końca spotkania. Wygrywając tie-break 15:12, zwyciężyliśmy również w całym turnieju.

Polska – Rosja 3:2 (16:25, 19:25, 25:20, 25:22, 15:12)

Polska: Muzaj, Szalpuk, Lemański, Drzyzga, Łomacz, Śliwka, Kochanowski, Wiśniewski, Nieniek, Buszek, Popiwczak (L), Wojtaszek (L)

Rosja: Volvich, Grankin, Volkov, Berhezko, Markin, Butko, Zhigalov, Mikhaylov, Kurkaev, Golubev (L), Martynyuk (L)

1.  Polska 6 8:5
2.  Francja 4 6:7
3.  Rosja 5 7:6
4.  Kanada 3 4:6

Obstawiasz? Z nami wygrasz więcej! Sprawdź specjalną ofertę dla czytelników igrzyska24.pl!