Siatkówka – MŚ U21: Łatwo nie było, ale mamy półfinał!

Choć ta drużyna na wielkiej imprezie nie przegrała od kilku lat, w drugiej fazie MŚ do lat 21 w siatkówce, które odbywają się w Czechach, widmo porażki zajrzało jej w oczy przynajmniej dwukrotnie. Udało się jednak jej uniknąć i polscy siatkarze meldują się w półfinale!

Po pierwszej fazie grupowej, w której Polacy nie stracili nawet seta i którą przeszli jak burza pokonując Marokańczyków, Kanadyjczyków oraz gospodarzy z Czech, nasi reprezentanci musieli zmierzyć się z trzema kolejnymi rywalami – Kubą (2. miejsce w grupie B), Iranem (1. miejsce w grupie C) oraz Chinami (2. miejsce w grupie D).

I trzeba przyznać, że tym razem rywalizacja nie była tak prosta, łatwa i przyjemna, jak w pierwszej fazie mistrzostw. Biało-czerwoni najpierw zmierzyli się z Chinami. Po łatwo wygranym pierwszym secie do 13, to rywale przejęli inicjatywę i po trzech partiach prowadzili 2:1. Wtedy jednak nasi reprezentanci przebudzili się z letargu i wygrywając 25:18 i 15:8 w tie-breaku zainkasowali pierwsze zwycięstwo w drugiej fazie. Bez większych problemów przebiegał na szczęście drugi mecz tego turnieju z reprezentacją Kuby, gdzie Polacy okazali się lepsi, w stosunku 25:17, 25:22, 25:20. W ostatnim dniu fazy grupowej Polakom przyszło zmierzyć się z reprezentacją Iranu i był to kolejny długi mecz pełen ciężkiej walki, zakończony tie-breakiem. W tym meczu partie naprzemiennie wchodziły na konto obu zespołów aż do tie-breaka. Szczególnie zacięty był pierwszy set, który zakończył się wygraną rywali 27:29. Gdy było już 2:2, biało-czerwoni tradycyjnie ruszyli do zmasowanej ofensywy i wygrali decydującego seta, kończąc zmagania w fazie grupowej turnieju bez porażki.

W półfinale imprezy Polacy zmierzą się z reprezentacją Brazylii, która zajęła drugie miejsce w grupie. O tej lokacie „Canarinhos” zadecydowała dzisiejsza porażka z Rosją 2:3 (20:25, 25:21, 28:30, 25:19, 17:15)!

Reprezentacja Polski nie bez powodu uchodzi za jednego z faworytów turnieju. Nasi siatkarze mają już na koncie mistrzostwo Europy i świata kadetów (2015) oraz mistrzostwo Europy juniorów (2016). W światowym czempionacie do lat 21 triumfowaliśmy w 1997 i 2003 roku. Finał tegorocznej imprezy odbędzie się 2 lipca.